4 jednoduché kroky, ako zmeniť heslo na Wi-Fi a ochrániť sieť

4 jednoduché kroky, ako zmeniť heslo na Wi-Fi a ochrániť sieť

Dôvod, prečo ľudia často nemenia heslo na svojej Wi-Fi je, že nevedia ako. Ale z hľadiska bezpečnosti je dôležité ho meniť pravidelne. Ukážeme vám 4 kroky, ako jednoducho zmeniť heslo a názov siete a tiež ako zistiť heslo cez mobil a PC, ak si ho nepamätáte.

Prečo je dôležitá pravidelná zmena hesla Wi-Fi 

Hlavným dôvodom, prečo je dôležitá pravidelná zmena hesla Wi-Fi siete, je bezpečnosť. Ak niekto získa prístup k vašej Wi-Fi sieti, môže využívať internet bez vášho vedomia a spomaliť ho. Ale to je ten lepší prípad. Útočník môže získať prístup aj k vašim citlivým údajom, ako sú e-maily či bankové údaje a zneužiť ich. 

Odporúča sa pravidelne meniť heslo každých 3 – 6 mesiacov. Ak máte podozrenie, že niekto získal prístup k vašej sieti, nečakajte a ihneď si ho zmeňte. Môžete mať napríklad pomalšie pripojenie ako zvyčajne alebo spozorujete zvláštne aktivity na vašich zariadeniach.

dotextu1 (89)

Aké heslo na Wi-Fi je dostatočne silné?

Ak je vaše heslo príliš jednoduché, ako staré známe 123456789, uhádnuť ho nedá veľkú námahu. Silné heslo je také, ktoré obsahuje kombináciu malých a veľkých písmen, číslic a špeciálnych znakov, ako napríklad @, #, $, %. Vyhnite sa používaniu vášho mena, adresy či dátumu narodenia. Odporúča sa tiež dostatočne dlhé heslo s dĺžkou 12 znakov.

Ako zistiť heslo na Wi-Fi, ak si ho nepamätám

Heslo k vašej Wi-Fi, na ktoré si neviete spomenúť, sa dá zistiť viacerými spôsobmi. V prípade, že ste heslo nikdy nemenili, pozrite sa na spodnú stranu vášho Wi-Fi routera, kde sa nachádza štítok. Na ňom nájdete označenie názvu siete a heslo (password). 

Ako zistiť heslo na Wi-Fi cez PC 

Windows:

  1. V ponuke Štart nájdite sekciu Ovládací panel.
  2. Rozkliknite si Centrum sieťových pripojení a zdieľaní.
  3. Nájdite v zozname svoju Wi-Fi sieť a kliknite na Zabezpečenie.
  4. V kolónke Kľúč zabezpečenia siete si zobrazíte vaše heslo.

MacOS:

  1. Nájdite a otvorte si aplikáciu Kľúčenka
  2. V sekcii Systém nájdite názov svojej Wi-Fi siete.
  3. Rozkliknite vašu sieť a vyberte Zobraziť heslo.
  4. Systém vás vyzve zadať administrátorské heslo PC.
  5. Po zadaní administrátorského hesla sa zobrazí heslo siete

dotextu1 (90)

Ako zistiť heslo na Wi-Fi cez mobil 

Zistiť heslo vašej Wi-Fi sa dá aj pomocou mobilu. V Android telefónoch (ak ste sa niekedy pripojili k vašej Wi-Fi cez daný typ mobilu) prejdite do Nastavení siete. V starších Androidoch sa vám priamo zobrazí heslo, u novších nie. 

V prípade nových Androidov dokážete vyvolať QR kód, ktorý druhým zariadením naskenujete, pričom sa vám zobrazí detail s heslom Wi-Fi siete. 

U majiteľov iPhonov je možné zistiť heslo Wi-Fi od verzie systému iOS 16 a novších. Stačí spustiť Nastavenia, zvoliť vašu Wi-Fi a stlačiť možnosť Heslo. iPhone si overí vašu totožnosť cez Touch ID alebo Face ID a zobrazí vám heslo siete. 

dotextu1 (91)

4 kroky, ako zmeniť heslo na Wi-Fi a názov siete

Dôvod, prečo ľudia často nemenia heslo na svojej Wi-Fi je, že nevedia ako. Na prvý pohľad to môže vyzerať zložito, ale zvládne to naozaj každý. 

1.    Pripojte sa k vášmu Wi-Fi routeru: Otvorte si internetový prehliadač a do adresného riadku (kde zadávate názvy www stránok) napíšte jednu z týchto IP adries:

•    192.168.1.1

•    192.168.2.1

•    192.168.8.1

•    10.0.1.1

2.    Prihláste sa do Wi-Fi routeru menom a heslom: Po zadaní správnej IP adresy sa vám zobrazí rozhranie routera, kde zadáte svoje užívateľské meno a aktuálne heslo. Ak ste sa tam nikdy neprihlasovali, tak budete mať prednastavené prihlasovacie meno Admin a heslo Admin

3.    Nastavte si nové heslo, prípadne názov siete: V časti Heslo (Password) prepíšte aktuálne heslo na nové. U väčšiny routerov si môžete nastaviť heslo na dva varianty Wi-Fi sietí. 2,4 GHz sieť má väčší dosah, ale horší signál a rýchlosť v porovnaní s 5 GHz sieťou. Tá ma naopak menší dosah, ale lepší signál s vyššou rýchlosťou. Na trhu nájdete tiež routery s podporou 6 GHz, ktoré poskytujú veľmi vysokú rýchlosť prenosu dát, nižší dosah s nízkou náchylnosťou na rušenie.

V nastavení si môžete aj zmeniť názov vašej siete, aby ste ju rýchlejšie našli. 

4.    Zvoľte typ zabezpečenia (šifrovania) WPA2-AES alebo WPA3: Silné heslo nestačí, je dôležité mať nastavené aj kvalitné šifrovanie. Vyhnite sa nastaveniu zastaralých a prelomiteľných šifrovaní WEP a WPA. Zvoľte z ponuky štandard WPA2-AES, ktorý odporúčajú odborníci používať. Ak máte novší router, tak zvoľte ešte novšie a bezpečnejšie šifrovanie WPA3