7 rád ako na úsporné pranie

7 rád ako na úsporné pranie

V období vysokej inflácie sa stále viac domácností zaujíma o rady, ako ušetriť pri praní. A preto sme si pre vás pripravili 7 rád, ako ušetriť peniaze pri praní vašej bielizne.

Rada číslo 1: Ušetrite peniaze modernizáciou svojej práčky

Ak máte starú práčku, ktorá vám slúži už dlhé roky, je čas premýšľať o jej nahradení. Pri výbere novej práčky s vysokou energetickou efektivitou sa zamerajte na energetické štítky, ktoré ukazujú, ako je daný model úsporný.

Rôzne modely a ich energetické štítky uvádzajú spotrebu energie (v kWh) na 100 pracích cyklov. Napríklad, práčka s energetickým štítkom B bude vyžadovať menej energie ako práčka so štítkom D. Hoci by vás moderný a účinný model mohol stáť viac peňazí, v dlhodobom horizonte to môže viesť k výrazným úsporám na energii.

TIP: Viete ako správne zlikvidovať vašu starú práčku? Zahadzovať staré elektronické spotrebiče do bežného odpadu je nevhodné, a preto sme si pripravili článok Kde odovzdať elektroodpad.

Rada číslo 2: Ušetrite pri praní zvolením správneho času prania

Ak máte doma energeticky náročné spotrebiče, máte nárok na dvojtarifnú sadzbu elektriny. S využitím tejto sadzby je dobré prať počas časov s nižšou sadzbou (v minulosti sa to nazývalo "nočný prúd"). Novšie modely práčok už často majú funkciu odloženého štartu, ktorý vám umožní nastaviť čas prania podľa vašich potrieb.

TIP: Ak bývate v rodinnom dome, možno by ste mohli zvážiť inštaláciu solárnych panelov. Počas slnečných dní môžu tieto panely generovať elektrinu, ktorú potom môžete využiť na pranie.

Rada číslo 3: Perte pri nižších teplotách a ušetrite peniaze

Zvyknite si prať pri nižších teplotách. Len detské oblečenie a posteľnú bielizeň perte pri teplote 60 °C alebo 90 °C. Všetky ostatné oblečenia môžete prať pri teplote 40°C a menej. Pracie programy, ktoré perú na nižšej teplote sú šetrnejšie k látke a spotrebovávajú menej elektriny.

Rada číslo 4: Nepreplňujte práčku a šetrne používajte prací prostriedok

Perte len vtedy, keď máte dosť špinavého oblečenia a práčku nepreplňujte.

Ako zistíte, že je práčka správne naplnená? Pomôžte si testom: Vložte svoju ruku do bubna a ak sa vám do priestoru medzi oblečením a bubnom vojde dlaň na výšku, je práčka naplnená tak, ako by mala byť. V plnej práčke sa často ani poriadne nerozpustí prací prostriedok a vysušené zvyšky nájdete na nohaviciach.

Ani veľké množstvo pracieho gélu, prášku alebo aviváže nepomôže oblečenie vyčistiť lepšie. Vyskúšajte osvedčený tip našich babičiek: Na biele oblečenie použite klasickú sódu na pranie, ktorá má bieliace účinky a odstraňuje zápachy. Okrem toho tiež pomáha redukovať vodný kameň, ktorý sa usadzuje vo všetkých častiach práčky.

Rada číslo 5: Ušetrite peniaze pri praní výrobou vlastného pracieho prostriedku

Šetrenie nie je len o elektrickej energii, ale aj o iných výrobkoch, ktoré využívate pri praní. Čo tak vyskúšať výrobu vlastného pracieho prostriedku doma?

Recept na domáci prací prostriedok/gél

Ak chcete vytvoriť vlastný prací gél, tak budete potrebovať:

  • 250 g marseillského mydla (môžete ho zohnať v obchodoch s prírodnou kozmetikou) alebo tradičného pracieho mydla, napríklad od značky Jelen.
  • 250 g pracej sódy (uhličitan sodný)
  • Niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja
  • 10 l vriacej vody

Postup je jednoduchý. Začnite tým, že do dostatočne veľkého vedra nalejete najprv 5 litrov vriacej vody. Pridajte nastrúhané mydlo a dobre ho premiešajte, až kým sa mydlo úplne nerozpustí. Potom pridajte praciu sódu, opäť dobre premiešajte a do vedra nalejte zostávajúcich 5 litrov vriacej vody. Po približne 24 hodinách by mal byť váš prací gél pripravený na použitie. Na jedno pranie odmerajte približne 250 ml tohto gélu a nezabudnite pridať niekoľko kvapiek vášho obľúbeného esenciálneho oleja.

TIP: Pokúste sa šetriť v celej domácnosti. Prečítajte si článok, ako ušetriť energiu pri vareníako znížiť spotrebu TV.  

Rada číslo 6: Ušetrite peniaze pri praní tak, že budete sušiť oblečenie na slnku

Sušička alebo práčka so sušičkou môže byť pohodlná, ale ak chcete šetriť pri praní, mali by ste sa pokúsiť obmedziť jej využitie. Sušičky patria medzi najväčších žrútov elektrickej energie v domácnosti. Namiesto toho využite slnečné lúče na sušenie bielizne.

Sušenie bielizne na slnku je nielen šetrnejšie k životnému prostrediu, ale aj k vašej peňaženke. Navyše, slnečné lúče pomáhajú eliminovať baktérie, čo je ďalšia výhoda tohto spôsobu sušenia.

Rada číslo 7: Ušetrite peniaze pri praní pravidelným čistením práčky

Je dôležité, aby ste nezabúdali na pravidelné čistenie práčky. Časté odstraňovanie vodného kameňa a ďalších nečistôt môže pomôcť udržať jej efektivitu.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.