Väčšina z nás počúva hudbu na YouTube, Spotify či Apple Music online. Ale napríklad pri cestovaní nemusíte mať vždy prístup k internetu. Vtedy sa bude hodiť stiahnuť si obľúbené pesničky alebo albumy do zariadenia a počúvať ich offline. Zistite, ako to urobiť. A ide to aj zadarmo.
Kto by nepočúval hudbu na YouTube. Ide o najväčšiu stránku pre zdieľanie videoobsahu vlastnenú Googlom, kde každú minútu pribudne približne 2 500 nových videí. Máme tak na výber z miliónov hudobných klipov a videí. Hudbu väčšina z nás počúva online, ale môžu v živote nastať situácie, napríklad pri cestovaní, keď nemusíte mať dobrý príjem signálu alebo jednoducho chcete ušetriť dáta, tak si pesničky stiahnete do vášho mobilu, tabletu či notebooku.
Platforma YouTube má dve služby, klasický YouTube, zameraný na videá a službu YouTube Music, zameranú na hudbu. Nájdete tu obrovskú ponuku oficiálnych nahrávok, coververzií, remixov, živých vystúpení či podcastov.
Aby ste si mohli stiahnuť hudbu z YouTube Music, musíte si zaplatiť menší mesačný poplatok za využívanie služby. Dnes má YouTube Music spoločne so službou YouTube Premium viac ako 100 miliónov predplatiteľov. Výhodou je, že ako predplatiteľa vás nebudú otravovať reklamy, ako pri neplatenej verzii, a hudbu si prehráte aj na pozadí pri zhasnutom displeji smartfónu.
V službe sa stačí prihlásiť, nájsť vašu obľúbenú skladbu, album alebo celý playlist a kliknúť na ikonku stiahnuť (download). Službu môžete využívať na rôznych systémoch, ako je Android, iOS, Windows alebo MacOS.
Sťahovať hudbu z YouTube do vášho počítača alebo smartfónu je možné bezplatne pomocou rozšírených konvertorov. Umožnia vám stiahnuť ľubovoľné video a prekonvertovať ho do rôznych video formátov ako je napríklad mp4, avi alebo hudobných formátov mp3 s výberom kvality zvuku.
Z hľadiska práva sú však v „šedej zóne“, čo znamená, že legálnosť týchto konvertorov závisí od toho, ako sa používajú. Legálne je to vtedy, keď z platformy YouTube stiahnete video, ktoré má otvorenú licenciu. Ak je video označené napríklad licenciou Creative Commons (CC BY), môžete ho legálne sťahovať a počúvať. Ak chcete vyhľadať tieto videá, stačí prejsť v YouTube na filter vyhľadávania a v časti vlastnosti kliknite na možnosť Creative Commons.
Ak nechcete platiť poplatok za YouTube Music, alebo iné platformy, alternatívu ponúka open-source aplikácia NewPipe. Je zatiaľ dostupná pre systém Android a umožňuje bezplatné sledovanie videí a pesničiek z YouTube, a to bez reklám, alebo prehrávanie hudby na pozadí. Je to možné vďaka tomu, že aplikácia nevyužíva oficiálnu API Googlu, ale miesto toho čerpá dáta priamo z internetu.
Aplikácia tiež ponúka sťahovanie hudobných videí z YouTube, ktoré si prehráte v aplikácii offline, napríklad pri cestovaní. Situácia je rovnaká, ako v prípade konvertorov: pozor na autorské práva hudby.
Spotify je momentálne najrozšírenejšou hudobnou streamovacou službou, ktorú aktívne využíva 615 miliónov ľudí a môže sa pochváliť 239 miliónmi predplatiteľov.
Sťahovanie hudby umožňuje platforma platiacim zákazníkom. Sťahovanie hudby je veľmi jednoduché, stačí si nájsť vašu obľúbenú skladbu alebo album a kliknúť na tlačidlo stiahnuť (download). Službu Spotify môžete využívať na rôznych operačných systémoch.
Apple Music je streamovacia platforma navrhnutá primárne pre zariadenia od Applu. Aj na tejto platforme môžu sťahovať hudbu do zariadenia predplatitelia. Pokiaľ vlastníte iPhone, tak táto služba bude tá najjednoduchšia cesta, ako dostať pesničky do vášho smartfónu.
Výhodou služby je integrácia Apple Music priamo do systému iOS, pričom môžete využiť hlasového asistenta Siri pre vyhľadávanie hudby. Ak máte chuť na relaxačnú hudbu, stačí povedať Siri: „Hey Siri, play some relaxing music".