Ako vybrať fén na vlasy

Ako vybrať fén na vlasy

Ak túžite mať krásnu hrivu ako princezná Rapunzel, tak nepodceňujte fénovanie vlasov. Zistite, ako vybrať ten správny fén, s ktorým bude sušenie a úprava účesu otázkou pár minút. Zároveň bude k vašim vlasom šetrný.

Prvý fén na vlasy pochádza z Francúzska

Prvý fén na vlasy vynašiel kaderník Alexandre Ferdinand Godefroy v roku 1888. Pri vymýšľaní fénu sa inšpiroval vysávačom a ohrev vzduchu zabezpečoval svietiplyn. Tento technický plyn slúžil v 19. a 20. storočí najmä ako zdroj svetla pre verejné osvetlenie.

Ručné elektrické fény sa dostali do domácností po roku 1950. Neboli však úplne praktické. Fény sa vtedy vyrábali zo zinku a ocele s drevenou rukoväťou. Pre nízky výkon trvalo sušenie vlasov naozaj dlho. Tiež ste sa nesmeli dotýkať mokrými vlasmi kovovej časti prístroja – ten, kto si práve fénoval vlasy, mohol dostať poriadnu ranu.

Nemusíte sa báť, dnešné fény sú ľahké a úplne bezpečné. Poďme sa teda pozrieť, ako vybrať ten najlepší pre vaše vlasy. Mnoho z nás používa najrôznejšie prípravky na ochranu vlasov počas kúpeľa a nechodí spať s mokrou hlavou. Ale často neriešime, že je dôležité mať skutočne kvalitný sušič vlasov, ktorý fénovaním nepoškodzuje štruktúru vlasu.

 

Dôležité funkcie fénu

Horúci vzduch nie je práve niečo, čo by si naše vlasy užívali. Studeným vzduchom vám však fénovanie zaberie takmer celé ráno. Pri výbere fénu sa preto zamerajte na príkon prístroja. Ten vám totiž okrem spotreby elektriny povie aj niečo o tom, aký výkonný motor sa schováva v danom modeli.

Príkon fénu

Čím vyšší výkon motora, tým rýchlejšie si vlasy vyfúkate. Kaderníci odporúčajú modely, ktoré disponujú príkonom nad 1 400 W. Ak patríte medzi tie šťastné s hustými a dlhými vlasmi, investujte do modelu s príkonom nad 1 800 W. Okrem fénovania si tak ráno stihnete pripraviť aj kávu z vášho milovaného kávovaru.

 

Nastavenie teploty

Regulácia teploty vzduchu je ďalšou funkciou, ktorú vaše vlasy ocenia. Jemné vlasy fúkajte radšej na nižšej teplote, husté vlasy zvládnu vyšší ohrev. Ale pozor! Vlasy si nikdy nefúkajte príliš horúcim vzduchom zblízka, môžete si ich tak veľmi jednoducho prepáliť. Na finálnu úpravu účesu vám pomôže naopak studený vzduch.

 

TIP

Studený vzduch použite pri každom fénovaní, akonáhle budete mať vlasy vysušené z 90 %. Studená vlna dokončí proces sušenia a uzamkne vlasovú kutikulu – vonkajšiu vrstvu vlasu, ktorá ho chráni pred poškodením.

 

do textu final

 

Hmotnosť fénu a dĺžka kábla

Sledujte aj celkovú hmotnosť prístroja. Majte na pamäti, že čím dlhšie a hustejšie vlasy máte, tým dlhšiu dobu budete musieť stáť v kúpeľni s fénom v ruke nad hlavou. S ťažkým fénom to nebude práve pohodlná činnosť. Medzi modelmi nájdete aj fény, ktoré vážia pod 500 g. Vždy si však overte, či nie je fén ľahký preto, že nemá dostatočný výkon.

Dostatočne dlhý kábel zase oceníte v prípade, že máte zásuvku ďaleko od zrkadla. Dĺžka kábla sa obvykle pohybuje medzi 1,8 – 3 metrami.

 

Fén na vlasy s ionizátorom

Fén na vlasy s ionizátorom sa postará o to, aby sa vám vlasy „nenabíjali“ statickou elektrinou. Pokiaľ chcete hladké a lesklé vlasy, siahnite po féne, ktorý má práve funkciu ionizácie. Taký fén totiž nemusíte ani nastavovať na vysokú teplotu, aby sa vám vlasy vysušili – záporne nabité ióny totiž odparujú aj prílišnú vlhkosť z vlasov.

 

Fén na vlasy s difúzorom

Fén na vlasy s difúzorom ocenia predovšetkým majiteľky vlnitých a kučeravých vlasov. Tento špeciálny nadstavec pripnete na telo fénu, vložíte pramene vlasov a fúkate. Nadstavec rovnomerne fénuje vlasy po celej hlave bez toho, aby poškodil štruktúru vlnitého vlasu. Difúzor tiež dodá vlasom objem, po ktorom tak túžite.

 

Fén na vlasy s koncentrátorom

Koncentrátor alebo tryskový difúzor je ďalší nadstavec, ktorý je súčasťou balenia u väčšiny lepších fénov. Má tenký a pozdĺžny tvar, vďaka ktorému sa prúdiaci vzduch zameriava na presné miesto. S pomocou plochého hrebeňa a koncentrátora tak vykúzlite perfektný a uhladený účes ako vaša kaderníčka.

 

Ako správne fénovať vlasy

  • Vlasy jemne osušte uterákom tak, aby ste z nich ľahko vytlačili prebytočnú vodu. Rozhodne sa vyhnite tomu, že si dáte vlasy do turbana a počkáte, kým vyschnú.
  • Začnite fúkať na strednej teplote a nezabudnite do vlasov votrieť špeciálne prípravky s funkciou tepelnej ochrany.
  • Vlasy fénujete po častiach. Začnite od spodnej časti, pokračujte po stranách, napokon vysušte vlasy hore. Pokiaľ s fénom v ruke rôzne šermujete okolo hlavy, je to zle.
  • Vlasy vždy fúkajte v smere vlasových šupiniek, teda od korienku smerom dole. Uhladíte tak spomínanú vlasovú kutikulu, ktorá sa postará o odolnosť vašich vlasov.
  • Pri fénovaní si pomôžte správnym hrebeňom. Siahnite po guľatej kefe najlepšie s diviačími štetinami. Prírodné štetiny sú štruktúrou veľmi podobné ľudským vlasom, a tak ich nepoškodzujú. A tiež sa vyhnete nežiaducemu zelektrizovaniu vlasov.

 

 

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.