Ako vybrať outdoorovú kameru: Zamerajte sa nielen na odolnosť

Ako vybrať outdoorovú kameru: Zamerajte sa nielen na odolnosť

Športová, outdoorová či akčná kamera. Zachytí splav divokej rieky alebo zjazd tej najextrémnejšej čiernej zjazdovky. Outdoorová kamera sa zrodila pre dobrodružstvo. Vieme, na čo sa pri jej výbere zamerať.

Malá, ale šikovná. To je outdoorová kamera

Športové kamery disponujú malým telom, širokým uhlom záberu a vysokou odolnosťou. Využívajú ich najmä športovci, ale v poslednej dobe si ich obľúbili aj nadšení cestovatelia alebo blogeri.

Najprv si ujasnite, na čo presne budete kameru využívať.

Pokiaľ chcete natáčať kvalitné videá počas jazdy na bicykli alebo skákaní, musíte si vybrať taký model, ktorý má integrovanú automatickú stabilizáciu. Jej funkcia spočíva v tom, že minimalizuje otrasy. Môžete si vybrať medzi digitálnou stabilizáciou a optickou stabilizáciou.

Elektronická (niekedy tiež označovaná ako digitálna) stabilizácia je častejšia. Pokiaľ sa vám zdá, že je stabilizácia nedostačujúca, môžete si pomôcť ešte gimbalom, čo je mechanický stabilizátor. Nasadíte ho priamo na kameru alebo mobil. Pri fotení a natáčaní videí eliminuje otrasy a náklony.

Ak máte v pláne natáčať aj v krutých zimných podmienkach, vyberte si outdoorovú kameru, ktorú môžete ľahko ovládať aj s nasadenými rukavicami.

Zamerajte sa na (vodo)odolnosť outdoorovej kamery

Ak chcete natáčať počas dovolenky pri mori podvodný svet, preverte vodoodolnosť športovej kamery. Pomôže vám s tým stupeň krytia IP, ktorý udáva odolnosť elektrického zariadenia voči prachu a vode.

Ideálna vodoodolnosť sa začína na IP X7 – kamera je chránená proti ponoreniu do vody počas 30 minút do hĺbky 1 metra. Ak siahnete po kúsku s vodoodolnosťou IP X8, tak máte v rukách kameru chránenú proti potopeniu do vody za podmienok určených výrobcom (napríklad do 12 m). Vodoodolnosť je u IP X8 každopádne vyššia než u IP X7. Preto si pri každom modeli overte, do akej hĺbky môžete kameru vziať.

U niektorých značiek, ako je napríklad GoPro kamera, zvýšite vodoodolnosť špeciálnym vodoodolným krytom.

Vždy si tiež overte, ako veľmi je kamera chránená voči zhoršeným podmienkam a prípadným pádom. Displej, krytý odolným sklom Gorilla Glass, nejaký ten pád vydrží.

Do textu EW - 1024 x 292

Nepodceňujte displej outdoorovej kamery

S kvalitným displejom si môžete natočený záber hneď pozrieť. Drahšie kamery, ako napríklad GoPro kamera, Niceboy kamera alebo DJi kamera, majú 2 displeje. Jeden väčší v zadnej časti kamery a menší vpredu, aby ste sa videli aj pri robení selfie.

Outdoorová kamera: Rozlíšenie a počet snímok za minútu (FPS)

Ďalší parameter, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa je rozlíšenie a snímková frekvencia (FPS).

Rozlíšenie udávajú výrobcovia v pixeloch. Všeobecne platí, že čím viac pixelov, tým detailnejší a kvalitnejší obraz môžete získať. Štandardné rozlíšenie u akčných kamier je FULL HD. Tie lepšie kamery zhotovujú záznam v rozlíšení 4K. Majte na pamäti, že aj vaša televízia alebo monitor musia spĺňať rozlíšenie 4K, inak si kvalitný obraz veľmi nevychutnáte. Pre fajnšmekrov sú tu 5K outdoorové kamery a aj 8K outdoorové kamery.

Záznam v 4K „zožerie“ oveľa viac dát, preto ku skvelému monitoru potrebujete aj pamäťovú kartu s vysokou kapacitou a prenosovou rýchlosťou.

Okrem samotného rozlíšenia sledujte aj ďalší rovnako dôležitý parameter – snímkovú frekvenciu. Čím vyššia snímková frekvencia, tým plynulejší záznam. Taký štandard môžete očakávať od hodnoty 30 sn/s, najvyššie modely ponúkajú aj 120, prípadne 240 sn/s. Tie sa výborne hodia na natáčanie spomalených či ultraspomalených záberov,

30 sn/s vám postačí pri natáčaní pokojnejšej a pomalšej scény, na akčnú scénu potrebujete už 60 sn/s.

Podpora HDR a uhol záberu outdoorovej kamery

HDR (vysoký dynamický rozsah) je ďalším dôležitým parametrom pri televízii, monitore, ale napríklad aj pri telefóne. Zariadenie s HDR technológiou vykresľuje obraz tak, ako ho vidíme ľudským okom, scény pôsobia živším dojmom a zodpovedajú viac realite. Bez HDR sa pri akčnej kamere síce zaobídete, je to však technológia, ktorá vaše zážitky uchová presne tak, ako ste ich prežívali.

Pri uhle záberu platí priama úmera – čím vyššie číslo, tým viac z okolia je kamera schopná zachytiť v zábere. Počítajte však aj s tým, že vyšší uhol obraz deformuje. Spomeňte si na to, ako vyzerá snímka z objektívu, ktorému sa hovorí rybie oko.

Ideálnym kompromisom je uhol záberu okolo 120 – 130°. Takto vidí svet aj ľudské oko. Zaujímavými mašinkami sú kamery s 360° uhlom záberu. Kamera sníma nielen okolie, ale aj toho, kto práve natáča.

Nezabúdajte na kvalitu zvuku

Hlavný dôvod, prečo ostáva zvuk pri výbere outdoorovej kamery na vedľajšej koľaji, je, že mnoho videí nakoniec podtrhuje sprievodná hudba. Pôvodný zvuk tak nie je vôbec počuť.

Atmosféru záznamu však vždy oživia autentické zvuky okolia a tiež komentáre účinkujúcich. Preto na neho nezabúdajte, ak sa chystáte natáčať videá, pri ktorých využijete aj zvuky zachytené kamerou.

K dobrému zachyteniu hlasov vám pomôžu funkcie ako redukcia hluku vetra či kvalitný stereo mikrofón. Ten najlepší zvuk však docielite pomocou externého mikrofónu. Vďaka nemu zaznamenáte naozaj doslova všetko, čo sa v okolí „šustne“.

Outdoorová kamera a cena


O tom, aké vlastnosti má outdoorová kamera, prezradí veľa aj jej cena. Všeobecne platí, čím vyššia suma, tým kvalitnejšia optika.

Práve dobrá optika zabezpečí, že video v 4K bude skutočne zaznamenané vo vysokej kvalite, teda bez straty kontrastu a rozšírenia.

Funkcie navyše, ktoré pri outdoorovej kamere oceníte

  • Režim fotenia – cvaknete si selfie tesne pred zoskokom z lietadla.
  • Časozberný záznam (timelapse) zaznamená dlhší časový úsek do krátkeho videa. Ideálne na západ slnka.
  • Spomalený záber (slow-motion) je skvelý napríklad pri rozbore bežeckého štýlu. Pri spomalenom zábere presne vidíte, čo robíte zle.
  • Podpora GPS je užitočná napríklad na dovolenke. Pri každom videu a fotke zistíte presné miesto, kde ste kameru využili.
  • Možnosť živého vysielania využívajú napríklad blogeri či influenceri.
  • Prenos fotiek a videí cez bezdrôtovú sieť je oveľa rýchlejší než klasický prenos cez pamäťovú kartu prostredníctvom počítača.
  • Užívateľsky prívetivá mobilná aplikácia, v ktorej môžete videá hneď aj upravovať.

Nezabudnite na pamäťovú kartu pre outdoorovú kameru

Do mini kamery sa zmestí jedine microSD karta. Majte na pamäti, že čím vyššia kvalita videa, tým väčšiu kapacitu budete potrebovať. Pokiaľ chcete natáčať dlhé videá v 4K, oplatí sa investovať do pamäťovej micro karty s kapacitou viac ako 400 GB.

Outdoorová kamera: Najdôležitejšie rady na záver

Ak máte v pláne využívať akčnú kameru naozaj naplno, zamyslite sa rovno nad náhradnou batériou. Nie je totiž nič horšie ako vybitá baterka počas vzrušujúceho zážitku, ktorý si chcete pamätať celý život.

Nazrite aj do kategórie Držiaky a popruhy pre športové kamery. Jazdu na bicykli zachytíte lepšie, keď kameru pripevníte na riadidlá alebo helmu. A verte, že sa vám počas divokého zjazdu do údolia budú voľné ruky naozaj hodiť.

TIP na záver
Ak ste si napokon vybrali dvoch favoritov a neviete sa rozhodnúť, ktorej značke dať prednosť, skočte na Youtube. Vyhľadajte si zábery z oboch kamier a porovnajte ich. Tak zistíte, ktorá kamera natáča lepšie a ľahšie sa rozhodnete.