Prvé slúchadlá, ktoré sa vkladali do uší, vymyslel v roku 1981 francúzsky technik Ernest Mercadier. Využívali ich telefonistky na ústredniach. Napokon sme do uší v roku 2001 dostali obľúbené kôstky – malé slúchadlá, ktoré sa zmestia do ucha. Dnes si môžeme vyberať z nepreberného množstva slúchadiel.
Slúchadlá najčastejšie hľadáme podľa toho, ako ich nosíme:
Nie je to tak dávno, čo sme všetci počúvali obľúbené pesničky pomocou klasických drôtových slúchadiel. Jednou z prvých značiek, ktorá predstavila plne funkčné bezdrôtové slúchadlá, bol Apple so svojimi AirPods.
Možno sa pýtate, či sa vôbec oplatí vo svete Bluetooth slúchadiel a True Wireless slúchadiel kupovať tie klasické s drôtom. Určite majú stále svoje uplatnenie – ich ceny nebývajú tak vysoké a zvuk je kvalitný.
Bezdrôtové slúchadlá sú skvelé v tom, že sú pohodlné a nemusíte neustále riešiť zamotané káble. Dávajte si pozor na výdrž batérie, tá sa pri každom modeli veľmi líši. Bezdrôtové slúchadlá síce kúpite i za pár eur, počítajte však s tým, že kvalita zvuku bude s rastúcou cenou stúpať.
Ako vypovedá názov True Wireless – sú naozaj bezdrôtové, každé slúchadlo je schopné „pracovať“ samo o sebe. Baterka je zabudovaná priamo v slúchadle. Bezdrôtové slúchadlá sú spojené mostíkom (káblom), v ktorom sa schováva baterka.
True Wireless slúchadlá kúpite vždy so špeciálnym nabíjacím puzdrom, v ktorom slúchadlá nabijete, ale aj schováte, keď práve nepočúvate. Vďaka dotykovému ovládaniu u vybraných modelov dokážete prijať hovor, prepnete, alebo stlmíte pesničku.
Slúchadlá vyberajte podľa svojho rozpočtu, ale aj podľa toho, pri akej aktivite ich budete využívať. Pozrite sa na tie najobľúbenejšie druhy slúchadiel podľa aktivity.
Pri herných slúchadlách hľadajte predovšetkým pohodlie a dokonalú izoláciu od okolitého sveta. Súčasťou slúchadiel by mal byť aj odpojiteľný mikrofón, aby ste sa mohli dohovoriť so svojim spoluhráčom na taktike. Nezabudnite na polstrovanie na klapkách, aby vám slúchadlá pohodlne padli aj pri celodennom hraní.
Skúsení hráči pri herných slúchadlách ocenia priestorový zvuk 7.1 alebo 5.1, ktorý vám pomôže presne lokalizovať, kde sa nachádzajú spoluhráči alebo nepriateľ.
Slúchadlá k televízoru ocení aj vaša rodina. Nemusíte televízor púšťať nahlas, keď sa okolie baví medzi sebou, vy sa so slúchadlami na ušiach môžete nerušene pozerať na svoju obľúbenú reláciu.
Na výber slúchadiel k televízii máte:
Klasické káblové slúchadlá k TV, ktoré prepojíte pomocou 3,5 mm jack konektora alebo optickým káblom. Dĺžka kábla býva okolo 3 metrov, preto si pred kúpou dobre zmerajte vzdialenosť medzi sedačkou a vašou televíziou.
Bezdrôtové slúchadlá k TV oceníte pre ich pohodlie bez kábla. Rýchlo sa nabíjajú a vďaka Bluetooth ich prepojíte aj so svojim šikovným mobilom a tabletom. Nezabudnite si vopred overiť, či váš televízor podporuje technológiu Bluetooth audia.
Zosilňovacie slúchadlá k televízii pre seniorov a pre nedoslýchavých od značky Philips pomôžu, keď zvuk televízie jednoducho nepočujete. Odovzdajú vám zrozumiteľný a jasnejší zvuk bez toho, aby ste museli zvyšovať hlasitosť televízie.
V kategórii detské slúchadlá nájdete širokú ponuku slúchadiel pre tých najmenších. Od ružových po slúchadlá v štýle pandy.
Slúchadlá pre deti majú často obmedzenú hlasitosť, aby nepoškodili citlivé uší malých poslucháčov. Detské uši sú tiež vo vývine a tolerujú nižšie hladiny zvuku ako dospelé uši. Výskumy ukázali, že takmer 1 dieťa z 8 trpí trvalým poškodením sluchu. S tým sa spájajú ďalšie problémy ako spánková deprivácia, stres a zhoršená pozornosť.
Aj preto sa napríklad na festivaly odporúča malým deťom zaobstarať špeciálne tlmiace slúchadlá, ktoré tlmia okolitý zvuk o 25 – 35 dB.
Nebojte, na športové slúchadlá sme nezabudli. Budeme sa im podrobnejšie venovať v samostatnom článku.