Ako vybrať správnu panvicu

Ako vybrať správnu panvicu

Panvice potrebuje každý kuchár a gazdina v domácnosti. Sú typy jedál, ktoré pripravujeme len na panvici a sú neoddeliteľnou súčasťou každej kuchyne. Ako si však vybrať správnu panvicu, keď existuje na trhu veľa verzíí, s rozdielnym materiálom, povrchom, veľkosťou, výškou, rukoväťou? Aké sú hlavné kritériá? Pomôžeme vám vybrať správnu panvicu, aby sa splnili vaše očakávania od varenia a prípravy jedál.

Aké druhy jedál najčastejšie pripravujete?

Sú typy jedál, ktoré sa pripravujú na špeciálnej panvici a preto sme pripravili pre Vás podrobný popis a prehľadnú tabuľku, vďaka ktorej sa jednoducho zorientujete, aký typ panvice je práve pre Vaše varenie ideálny.

Klasická panvica

Klasická panvica je štandard vybavenia každej domácnosti a základné delenie spočíva hlavne vo veľkosti ich priemeru. Najtypickejšia panvica má priemer 26-30 cm a vieme na nej pripraviť pokrm aj pre menšiu rodinu. Tieto panvice majú navrhnuté rovné dno so zaoblenými stranami, čo je ideálna kombinácia na rýchle varenie pri použití minima tuku a aj opekaní mäsa pri vysokých teplotách. Dôležitou súčasťou panvíc je nepriľnavý materiál, neškodný voči životnému prostrediu, indikátor nahriatia panvice, ako aj rozpoznať materiál rukoväte.  Pozrite si ponuku

Hlboká panvica

Táto panvica slúži predovšetkým na restovanie mäsa a zeleniny, a vďaka nepriľnavému povrchu a viacerým vrstvám, z ktorej je zložený jej povrch, je ideálna na prudké opekanie aj na malom množstve tuku. Má väčší objem a preto je ideálna na prípravu opekania a dusenia pokrmu s omáčkou, napríklad sviečková, mäsové guľky v paradajkovej omáčke, či guláš. Preto je súčasťou rajnice aj pokrievka, ktorá je ideálna na prípravu týchto typov jedál. Jej nevýhodou je väčšia váha.  Pozrite si ponuku

Wok

Každý kto obľubuje azijskú kuchyňu, tak musí mať doma wok. Wok je ideálny na grilovanie zeleniny a rezancov, ale aj mäsa, keď potrebujete pripraviť pokrm na fázy a niektoré zložky variť oddelene a postupne. Ľahko odhrniete pripravené mäso na menej zohriatu stenu woku a na dne medzitým pripravíte zeleninu alebo inú zložku pokrmu. Niektoré wok panvice majú aj vylievací lievik na stene panvice, čo uľahčuje prácu s omáčkou. Pozrite si ponuku

Grilovacia panvica

Každý milovník mäsa a grilovaných pokrmov uvíta doma  kvalitnú grilovaciu panvicu, ktorá je typická svojou väčšou váhou, aby lepšie udržiavala vysokú teplotu, pre hrubšie kusy steaku, alebo mäsa s kosťou. Ďalším typickým znakom je vrúbkovaný povrch dna, ktorý slúži na to, aby lepšie odvádzal vypečený tuk z mäsa a zanechával typický vrúbkovaný vzor na pokrme. Tak ako aj pri ostatných panviciach, aj táto má odolný teflónový povrch, na ktorom sa pokrm nepripáli. Pozrite si ponuku

Palacinková panvica

Základnou vlastnosťou pri príprave palaciniek by mala byť nízka váha panvice, aby sa palacinky jednoducho vyhadzovali a otáčali. Preto panvice majú veľký priemer dna a nízke okraje, aby palacinka bola veľká, tenka a chrumkavá. Panvica má tiež nepriľnavý povrch, aby sme vedeli pripraviť palacinky s minimom tuku. Táto panvica sa tiež hodí na prípravu lievancov, omeliet alebo zemiakových placiek.

Pozrite si ponuku

 

  • Pre ešte lepší prehľad sme pripravili tabuľku so zaradením, na aký typ prípravy pokrmu sa hodí konkrétny typ panvice

Materiál panvíc

Dôležitým kritériom pri výbere panvíc je materiál, ktorý určuje životnosť panvice a zabezpečuje rozvod tepla. Rovnomerné rozmiestenie tepla eliminuje

  1. prehriate miesta – tu dochádza k prepaľovaniu v mieste ohrevu
  2. chladné miesta – pri opekaní sa jedlo nezatiahne a dochádza k tomu, že pokrm nasaje viac tuku a zároveň pustí viac šťavy, ktorá je nositeľom chuti

Telo panvice

Aký je ten najlepší materiál z pohľadu tepelnej vodivosti?

Pokiaľ by sme ako východiskový materiál na porovnanie vzali železo, tak uvedené údaje ukazujú ktoré materiály majú násobne vyššiu tepelnú vodivosť (Striebro 6,2x; Meď 6x;  Zlato 4,5x; Hliník 3,5x;  Mosadz 2x; Železo 1x; Oceľ 0,7x; Liatina 0,7x). Pri tomto porovnaní už hneď vidíme, že voľba materiálu na výrobu panvice, je kompromis medzi cenou materiálu, jeho fyzických vlastností a tepelnou vodivosťou.

Vnútorný povrch

Panvice Tefal sú vyrobené predovšetkým z hliníka, niektoré modely aj z nerezovej ocele so sendvičovým dnom, ktoré má vo vnútri silný hliníkový plát. Ten slúži na rovnomerné rozloženie tepla na povrchu. Pri materiáloch vnútorného povrchu panvíc, je dôležitým kritériom reakcia medzi daným materiálom a potravinami. Tie rozhodujú o jednoduchosti varenia, spôsobe čistenia alebo životnosti panvice, aj odolnosti voči mechanickému poškodeniu.

Vnútorné povrchy: nerezové, oceľové, liatinové, smaltované, keramické alebo nepriľnavé.

Spotrebiteľ sa rozhoduje najčastejšie podľa týchto kritérií:

  • Je povrch panvice dostatočne odolný?
  • Nebude sa jedlo na panvici pripaľovať?
  • Bude sa panvica jednoducho čistiť?

Tefal, ako no.1 na trhu v segmente panvíc, rieši túto otázku už od roku 1956. Na základe dlhoročných skúseností, vývoju a testovaniu inovácií, prichádza Tefalnepriľnavým povrchom svojich panvíc, garantujúc odolnosť, jednoduchú údržbu ale aj dlhú životnosť produktov.

Nepriľnavé povrchy našich panvíc sú jednoducho pomenované podľa základných prvkov, ktoré tvoria zmes povrchovej plochy. Rady: Titanium; Titanium 2X; Mineralia+; Titanium 3x; Titanium 6X

Tefal jednoznačne garantuje, že jeho nepriľnavé povrchy sú 100% bezpečné a neobsahujú PFOA, kadmium ani olovo.

Aj preto je Tefal svetovou jednotkou v panviciach a hrncoch.

 

Vonkajšie povrchy

Vonkajší povrch panvíc je dôležitý nielen pri nákupnom rozhodovaní, lebo prezentuje vizuálnu stránku produktu, ale je dôležitý aj pre odolnosť panvice. Poznáme rôzne druhy vonkajších povrchov:

smaltovaný, lakovaný, keramický, liatinový, nepriľnavý, nerezový, oceľový, prípadne anodizovaný.

Tefal panvice majú prevažne nepriľnavý vonkajší povrch, ktorý je odolný, ľahko sa čistí a zostáva nepoškodený, aj pri umývaní v umývačke. Tefal ponúka panvice hlavne s nerezovým vonkajším povrchom prípadne farebný smalt alebo anodizovaný povrch, ktoré tiež predstavujú odolné povrchy.

 

Ako si vybrať panvicu podľa veľkosti?

Rozhodujete sa pri výbere riadu podľa počtu osôb v domácnosti? Máte pravdu, je to rozhodujúce kritérium, a veľmi uľahčuje zákazníkovi výber panvice, aby splnila jeho očakávania. Pokiaľ však stále nie ste si istý, vyberte si najpopularnejší rozmer s priemerom 26-28cm.

Aký typ panvice sa hodí na môj sporák?

Nie každá panvica sa hodí na všetky typy sporákov. Je dôležité sledovať označenia na zadnej časti panvice, alebo jej obale, ku typu sporáku na ktorý je určená. Tu sú typické označenia panvíc:

 

Aké sú ďalšie tipy a triky, ktoré sú rozhodujúce pri výbere panvice?

 

 

Čistenie a údržba

Každý chce, aby jeho obľúbená panvica mala čo najdlhšiu životnosť a preto vám odporúčame dodržiavať tieto pravidlá:

  • Hneď ako sa indikátor teploty THERMOSIGNAL zafarbí do červena, panvica je pripravená na použitie. Nikdy nenechávajte prázdnu panvicu na zapnutej varnej doske príliš dlho.
  • Nepoužívajte ostré kovové náradie pri varení.
  • Skôr ako ponoríte panvicu do vody, alebo začnete umývať, uistite sa, že nie je horúca.  
  • Aj keď sú všetky panvice Tefal vhodné do umývačky, odporúčame umývať panvice radšej ručne, pomocou mäkkej handričky a vody.
  • Po každom použití, panvicu poriadne umyte a nechajte dôkladne vysušiť.
  • Použitie v rúre: Niektoré panvice s plastovou rukoväťou je možné použiť v rúre do teploty maximálne 175° C. Pokiaľ chcete používať panvice do rúry, použite nerezovú rukoväť alebo radu Ingenio, ktorá má odnímateľnú rúčku a panvica vydrží aj teplotu až do 250° C.

Prehľad Tefal panvíc

Teraz, keď poznáte hlavné kritéria výberu panvíc, ponúkame nasledovné portfólio Tefal na výber:

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie