Ako vybrať vysávač na psie chlpy

Ako vybrať vysávač na psie chlpy

Upratovať zvieracie chlpy občas pripomína boj s veternými mlynmi. Hoci vysávate každý deň, občas nájdete chlp aj v práve otvorenom jogurte. Pokiaľ vám to znie povedome, potrebujete poriadne silný vysávač. Poradíme, aký vysávač na psie chlpy zvoliť, čo zohľadniť pri výbere a aký typ vysávača si s chlpmi poradí najlepšie.

Príkon a výkon: Ako spoznať naozaj výkonný vysávač na chlpy

Ako prvé vám v prípade vysávača na psie chlpy napadne, že musí mať naozaj silný výkon. Výkon vysávača však neoznačuje jeden údaj, ale je závislý od viacerých faktorov.

Čo ovplyvňuje výkon vysávača na psie chlpy

  • Konštrukcia vysávača.
  • Motor vysávača.
  • Typ nadstavca a sacej hubice.
  • Pravidelné čistenie a výmena filtrov.
  • Včasná výmena vrecúšok (pri vreckovom vysávači).
  • Čistenie zbernej nádoby (u bezvreckového vysávača).
  • Správna a pravidelná starostlivosť o vysávač.

Pri výbere sledujte aj príkon vysávača. Vysávače s vyšším príkonom na svoju prevádzku spotrebujú viac energie a teoreticky ponúkajú aj vyšší výkon.

Bohužiaľ, neplatí priama úmera, že čím vyšší príkon, tým výkonnejší vysávač. Na trhu sú aj výkonné vysávače s nízkym príkonom.

Príkon vysávača prezrádza, koľko elektrickej energie vysávač spotrebuje. Čím väčší príkon, tým väčší účet za elektrinu. Vysoký príkon môže znamenať tiež vyššiu hlučnosť vysávača. Preto pri výbere sledujte aj údaj o tom, koľko hluku vysávač vydáva.

Je totiž rozdiel či má vysávač na chlpy hlučnosť okolo 50 až 60 dB alebo vyše 80 dB. Niektoré modely vysávačov vo svojom názve používajú napríklad označenie „silent“ alebo „silence force“.

Výrobcovia vysávačov reagujú na zvyšujúci sa dopyt po výkonných vysávačoch, ktoré si poradia aj s naozaj veľkým množstvom chlpov. Ak máte v byte srstnaté plemeno, ktoré pĺzne prakticky celý rok, nie je to žiaden problém.

Vyberať môžete napríklad spomedzi týchto spoľahlivých pracantov:

Svoju úlohu pri výbere vysávača zohráva aj typ podlahy. Pokiaľ máte doma hladké povrchy – dlažbu, parkety, plávajúcu alebo vinylovú podlahu, potom sa pokojne môžete uspokojiť aj s menej výkonným vysávačom.

Naopak, na časté vysávanie kobercov, gauča a ďalšieho čalúnenia sa poobzerajte po vysávačoch s čo najväčším výkonom.

Špeciálne nadstavce a príslušenstvo vysávača na psie chlpy

Pred zaobstaraním vysávača na psie chlpy venujte pozornosť aj výbave a príslušenstvu. Určite sa vám bude hodiť špeciálna hubica na čalúnenie alebo rotačná kefa, pomocou ktorých odstránite chlpy z gauča, sedačiek v aute i psieho pelecha.

Praktická je aj úzka hubica, s ktorou sa dostanete do ťažšie prístupných miest. Za skriňu, pod gauč, za posteľ alebo nočný stolík.

Vyberajte vysávač s účinnými filtrami, ktoré sa postarajú o to, aby vám počas vysávania po byte nevíril nepríjemný prach. Väčšina vysávačov ponúka spoľahlivé HEPA filtre, ktoré pohltia 99% jemných prachových častíc, chlpov a ďalších nečistôt.

Skontrolujte tiež objem vrecka alebo zbernej nádoby. Zvlášť chlpy dlhosrstých psov dokážu vysávač veľmi rýchlo zaplniť. Preto je ideálny objem nádoby alebo vrecka pri vysávači na psie chlpy okolo 5 litrov.

S čím by si mal hravo poradiť výkonný vysávač na psie chlpy

  • Vysať nečistoty z hladkých povrchov.
  • Vďaka rotačnej kefe zatočiť s chlpmi, prachom a omrvinkami na gauči.
  • Vysať sedačky aj koberčeky v aute, zbaviť kufor chlpov.
  • Vyčistiť psí pelech.

Vreckový vysávač na psie chlpy: Vysoký, ale menej stály výkon

Vreckový vysávač patrí medzi nestarnúcu klasiku. Aj napriek neustálemu vývoju nových typov vysávačov si staré dobré vrecká držia svoju pozíciu v obľúbenosti.

Ich obstarávacia cena je totiž priaznivá a ponúka poriadny sací výkon. Pozor si treba dávať na to, že práve plnosť vrecka výrazne ovplyvňuje výkon vysávača.

Výhody vreckového vysávača na psie chlpy

  • Poradí si s akýmkoľvek typom podláh – hodí sa na dlažbu, plávajúcu podlahu aj koberce.
  • Ponúka vysoký výkon – vyťahá všetky chlpy z gauča. Aj od krátkosrstých psov, ktorých štetiny sa do čalúnenia zapichujú.
  • Tichšia prevádzka – oproti bezvreckovým cyklónovým vysávačom vás pri vysávaní nebude rušiť taký hluk.
  • Jednoduchá údržba a výmena vrecúšok – nemusíte vysávač čistiť po každom vysávaní. Indikátor plnosti vrecka vám u niektorých vysávačov povie, keď je čas vrecko vymeniť.

Nevýhody vreckového vysávača na psie chlpy

  • Nutnosť neustále dokupovať nové vrecká – prevádzka vysávača sa tým o niečo predraží.
  • Plné vrecko výrazne znižuje výkon vysávača – pokiaľ nevymeníte vrecko včas, vysávač vám to dá najavo nízkym výkonom.
  • Hromadenie nečistôt vo vrecku – bezvreckový vysávač po každom vysávaní vyčistíte. Ale vrecko sa plní a poskytuje tak výživnú pôdu pre roztoče, baktérie a vírusy. S tým sa potom časom spája aj nepríjemný zápach. Ten môžete čiastočne vyriešiť obstaraním vône do vysávača. Účinnejšie je však vrecko pravidelne a včas meniť.

Bezvreckový vysávač na psie chlpy: Jednoduchá údržba a stály výkon

Bezvreckové vysávače predstavujú stále obľúbenejší typ vysávačov práve pre milovníkov domácich maznáčikov.

Vďaka tomu, že do nich nemusíte dokupovať drahé vrecká, sa vám ich prevádzka ďalej nepredražuje. A ponúka aj stály sací výkon. Rovnako, ako akýkoľvek iný vysávač, aj ten bezvreckový vyžaduje pravidelnú údržbu.

Výhody bezvreckového vysávača na psie chlpy

  • Stály sací výkon – oproti vreckovému vysávaču jeho výkon nekolíše podľa plnosti vrecka. Samozrejmosťou je pravidelné vysypávanie zbernej nádoby, čistenie a výmena filtrov.
  • Nízke náklady na prevádzku – nemusíte dokupovať žiadne drahé vrecká.
  • Vhodný na akékoľvek povrchy – aj bezvreckové vysávače ponúkajú bohatú výbavu a príslušenstvo s množstvom nadstavcov a hubíc.
  • Priehľadná nádoba na nečistoty – máte prehľad o tom, ako veľmi je nádoba naplnená.
  • V nádobe sa nedržia roztoče a ďalšie nečistoty – pokiaľ sa o zbernú nádobu správne staráte a pravidelne ju čistíte, nestane sa z nej raj pre baktérie a vírusy.

Nevýhody bezvreckového vysávača na psie chlpy

  • Vyššia hlučnosť – oproti vreckovým vysávačom sú hlučnejšie. Pred kúpou preto skontrolujte údaj o hlučnosti.
  • Kontakt s nečistotami – čisteniu nádoby sa nevyhnete. Musíte ju zakaždým otvoriť a vysypať. Určité množstvo prachu z nádoby vždy unikne.
  • Menší objem zbernej nádoby – pri výbere si dajte pozor na objem nádobky. Niektoré bezvreckové vysávače totiž nedisponujú takou veľkou kapacitou na nečistoty ako klasické vreckové vysávače.

Robotický vysávač na psie chlpy: Ušetrí vám čas aj nervy

Robotické vysávače vo svojich začiatkoch neponúkali veľa výhod pre majiteľov chlpáčov. To sa však v uplynulých rokoch výrazne zmenilo.

Ich ponuka sa rozšírila, funkcie zlepšili a cena znížila. Vďaka tomu sú dostupnejšie, múdrejšie a najmä výkonnejšie. Poradia si s hladkými podlahami aj kobercami, nespadnú zo schodov, zvládnu povysávať malý byt aj veľký dom.

Výhody robotického vysávača na psie chlpy

  • Sám si zmení nadstavec podľa typu povrchu – chvíľu vysáva plávajúcu podlahu, ale akonáhle prejde na koberec, upraví nadstavec.
  • Zvládne vysávať aj vytierať zároveň – niektoré robotické vysávače berú upratovanie naozaj od podlahy. Pokiaľ siahnete po robotickom vysávači s mopom, máte vysaté a vytreté jedným vrzom prakticky bez námahy.
  • Prepojíte ho so svojím telefónom – v mobilnej aplikácii si nastavíte všetky dôležité parametre a robotický vysávač môžete tiež ovládať. V aplikácii skontrolujete, kde robot povysával a čo mu ešte zostáva upratať. Alebo si naplánujete upratovanie a spustíte ho odkiaľkoľvek. Napríklad cestou z práce.

Vedeli ste, že?

Už sa nemusíte báť, že by vám robotický vysávač na chlpy rozniesol po dome psí či mačací exkrement. Najnovšie modely dokážu nehodu identifikovať a úspešne sa jej vyhnúť.

Nevýhody robotického vysávača na psie chlpy

  • Neponúka špeciálne nadstavce – robotický vysávač si dokonale poradí s podlahou, ale na gauč, pelech alebo upratovanie auta je prikrátky. Nedostane sa ani do úzkych priestorov. Tam je stále nutné upratať ručne.
  • Vyššia obstarávacia cena – oproti ostatným typom vysávačov sú tie robotické stále drahšie. Vynahradia vám to však ušetreným časom. Namiesto vysávania sa môžete venovať príjemnejším činnostiam.
  • Pomerne náročná starostlivosť a údržba – rozhodne nemôžete nechať robotický vysávač ležať úhorom. Aby vám správne slúžil čo najdlhšie, vyžaduje si starostlivosť. Pravidelne čistite zbernú nádobu, filtre, rotačné kefy, senzory aj kolieska.

Tyčový vysávač na psie chlpy: Vždy pripravený do akcie

Pokiaľ máte menší byt, potom je tyčový vysávač presne to, čo hľadáte. Je totiž vždy pripravený na použitie a nezaberá veľa miesta. Navyše sa s ním dostanete všade, pretože vás počas vysávania nelimituje dĺžka kábla.

Výhody tyčového vysávača na psie chlpy

  • Vhodný na všetky typy podláh – poradí si s dlažbou, plávajúcou podlahou aj kobercami.
  • Tyčové vysávače s mopom zvládnu aj vytrieť – vďaka tomu šetríte čas, pretože počas vysávania podlahu rovno aj umývate.
  • Ľahký a kompaktný – ľahko sa ovláda, dobre sa drží v rukách, povysávate s nimi aj úzke a zlé dostupné priestory.
  • Skrýva v sebe ešte ručný vysávač – dostanete dva spotrebiče v jednom. Ručný vysávač využijete na rýchle upratovanie auta, vysatie omrviniek zo stola alebo odstránenie viditeľných chlpov zo sedačky.

Nevýhody tyčového vysávača na psie chlpy

  • Nižší sací výkon – smutná pravda, ale výkonom sa tyčový vysávač klasickému vreckovému alebo bezvreckovému nevyrovná. S chlpmi na podlahe si síce poradí, ale skôr sa hodí ako záložný vysávač na rýchle upratovanie.
  • Obmedzená prevádzková doba – na jedno nabitie vydrží tyčový vysávač v prevádzke maximálne dve hodiny. Preto je ideálny na upratovanie menšieho bytu.
  • Nutnosť častého nabíjania – bez nabíjačky ani na krok. Doba nabíjania sa líši podľa modelu, ale bežne sa tyčové vysávače nabíjajú aj dvanásť hodín.

Teraz viete, na čo sa pri výbere vysávača na psie chlpy zamerať a aké výhody a nevýhody jednotlivé typy vysávačov prinášajú. Starostlivosť o domácnosť s chlpatým kamarátom nemusí byť drina. Stačí si na to vybrať správnych pomocníkov.

Produkty v akcii

Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.