Ako vybrať Wi-Fi router? Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe pozor

Ako vybrať Wi-Fi router? Poradíme vám, na čo si dať pri kúpe pozor

Trápi vás doma slabý signál alebo časté výpadky Wi-Fi siete? Možno je chyba vo vašom routeri. Základom stabilného a rýchleho internetu je totiž jednoznačne vhodne zvolený router. Poradíme vám, ako si vybrať ten najlepší Wi-Fi router, aby ste získali spoľahlivé a bezpečné internetové pripojenie všade, kde potrebujete.

Čo je router?

Router (smerovač) je zariadenie, ktoré smeruje (distribuuje) internetový signál vašej Wi-Fi bezdrôtovej siete do ďalších zariadení. Je to akási „spojka“ medzi poskytovateľom vášho internetu a zariadeniami, ktoré používate doma či v kancelárii, ako sú napríklad počítač, tablet, mobil atď.

Prečo je dôležitý výber správneho Wi-Fi routera?

Vhodne zvolený Wi-Fi router sa postará o to, aby internet v celej vašej domácnosti alebo vo firme fungoval spoľahlivo a stabilne. Nesprávnym výberom zariadenia by ste mohli čeliť nestabilnej sieti s častými výpadkami či slabému a pomalému signálu, čo by ovplyvnilo nielen kvalitu vašej práce, ale značne obmedzilo aj možnosti sledovania filmov, videí či hrania hier a podobne.

Čo potrebujete vedieť skôr, ako si kúpite router

Typ internetového pripojenia – ak máte „optiku“ alebo internet vedený cez káblové pripojenie, vyberajte si z ponuky routerov s ethernetovým konektorom (WAN). Routre s podporou DSL budú zase ideálnym riešením pre používateľov s DSL internetom.

Typ siete – rovnako zohľadnite aj rýchlosť poskytovanej internetovej siete a podľa nej si zaobstarajte 4G alebo 5G router.

Aký typ Wi-Fi routera si vybrať?

Štandardný router vs. mesh Wi-Fi systém

Keď si budete vyberať router, najčastejšie sa stretnete s delením na jednopásmové (pre nenáročných používateľov), dvojpásmové (pre bežné domácnosti) alebo trojpásmové (pre náročných, napríklad Wi-Fi 6E alebo Wi-Fi 7 router) routery. 

Ak plánujete využívať Wi-Fi sieť primárne na streamovanie videí, sledovanie filmov, kancelársku prácu a sťahovanie neveľkého objemu dát, ideálny bude pre vás dvojpásmový router

Funguje na dvoch frekvenciách (2,4 GHz aj 5 GHz) a utiahne aj viac zariadení, takže vám bude vyhovovať aj vtedy, ak si dokúpite ďalšie zariadenia, ako napríklad tablet či nový notebook, alebo budete chcieť vykonávať aj náročnejšie úlohy.

Mesh systémy sa skladajú z viacerých jednotiek (satelitov), ktoré pokrývajú Wi-Fi signálom celý priestor. Ak by váš router nedokázal pokryť signálom celý dom alebo kanceláriu, mesh Wi-Fi systém bude pre vás rozumným riešením.


TIP: Viac o tom, ako funguje mesh, si môžete prečítať v článku: Čo je to Wi-Fi mesh a ako vám pomôže zlepšiť Wi-Fi signál.


Ak máte stále pocit, že jeden router nepokryje signál v celom priestore vášho domova tak, ako by ste potrebovali, pokojne použite aj viac routerov, ktoré navzájom prepojíte. 

Drôtový vs. bezdrôtový router

Drôtový router využíva na pripojenie k zariadeniam sieťový kábel, čím získate stabilnejší signál ako pri bezdrôtovom. Väčšina modelov nemá antény.

Bezdrôtový Wi-Fi router zase poskytuje oveľa väčšie pohodlie, pretože nemusíte ťahať do domácnosti ďalší zbytočný kábel. Spája sa s ním však aj o niečo vyššie bezpečnostné riziko, keďže je signál takpovediac „rozptýlený vo vzduchu“ a nie vedený po kábli. Na zabezpečení siete si preto určite dajte záležať.

Wi-Fi router na SIM kartu: Ako funguje prenosný router?

Počuli ste už o mobilnom routri? Takýto router funguje podobne ako váš smartfón, ktorý máte pripojený na mobilnú sieť od svojho mobilného operátora (na paušál).

Zväčša ide o 4G/LTE router, ktorý má zabudovaný slot na SIM kartu. Tú do neho stačí vložiť, čím získate prístup do mobilnej siete. 

Výhody takéhoto routera sú v tom, že prístup na internet budete mať aj tam, kde väčšinou nie je možné spraviť prípojku či inak získať dobrý signál, keďže pokrytie LTE signálom je na našom území dobre zastúpené. 

Kľúčové parametre, ktoré vám odomknú cestu k silnému signálu

Štandard Wi-Fi

Ak vyžadujete pre svoju prácu a voľný čas rýchly a spoľahlivý internet, najlepšie bude, ak siahnete po routri s podporou štandardu Wi-Fi 6 (802.11ax). Tu si ale dajte pozor aj na to, či vaše zariadenie (napríklad počítač) podporuje daný typ štandardu.

Najbežnejším typom štandardu Wi-Fi, ktorý sa využíva v domácnostiach a je zároveň vhodný pre stredne náročných používateľov, je router so štandardom Wi-Fi 5 (802.11ac). Zabezpečí vám optimálnu rýchlosť aj stabilitu siete.

Na trhu aktuálne stúpa aj počet zariadení s podporou štandardu Wi-Fi 6E (802.11ax), dokonca je čoraz ľahšie nájsť Wi-Fi 7 router (802.11be), tieto routery sú ale vhodné skôr pre extra náročných zákazníkov. 

Rýchlosť sieťových portov

Myslite aj na rýchlosť sieťových portov. Zaobstarajte si router, ktorý dokáže utiahnuť minimálne rýchlosť internetu od vášho poskytovateľa, aby zbytočne nedochádzalo k brzdeniu rýchlosti zlým routerom. Väčšina modelov má prenosovú rýchlosť 1 000 Mb/s (= 1 Gbit/s), čo vám bude bohato stačiť pre celú domácnosť. 

Frekvenčné pásma signálu

Optimálnym riešením je dvojpásmový router s 2,4 GHz a 5 GHz pásmom, aby ste si užili v skvelej kvalite a bez prerušení nielen pozeranie videí, streamovanie filmov a hranie online hier, ale dokázali zvládnuť aj dátovo náročnejšie operácie, ako sú napr. sťahovanie či prenos veľkého objemu dát. Ešte výkonnejšie sú potom 6 GHz Wi-Fi routery, napríklad pre profi gamerov.


TIP: Zosilnite signál aj na nedostupných miestach v dome či kancelárii, kde router nemá dosah. Použite extendery, ktoré vám pomôžu zvýšiť pokrytie všade tam, kde potrebujete. 


Počet konektorov 

Koľko zariadení potrebujete k routeru pripojiť? Aj v čase moderných bezdrôtových pripojení je dobré spoľahnúť sa na väčší počet konektorov. Aby ste vedeli pripojiť na svoju domácu sieť stolný počítač, tlačiareň a podobne, mali by ste si vybrať Wi-Fi router s viacerými LAN konektormi, USB vstupom či ešte rýchlejším GLAN konektorom. 

Bezpečnosť Wi-Fi siete

Zabezpečenie siete je nevyhnutné preto, aby sa do nej nedostal niekto nepovolaný a nezískal vaše osobné údaje či iné dôležité dáta. Mať na každom zariadení vrátane routera silné heslo je základ, ale to v mnohých prípadoch nemusí stačiť. Potrebujete silnejšiu ochranu, ktorú v tomto smere zastupuje bezpečnostný šifrovací protokol

Šifrovacie protokoly podliehajú rýchlemu vývoju a sú čoraz ťažšie prelomiteľné. Dnes je najbezpečnejší protokol WPA3. Háčik je ale v tom, že ho zatiaľ nepodporujú všetky zariadenia. 

Častejšie nájdete v zariadeniach jeho predchodcu, bezpečnostný protokol WPA2, ktorý odporúčame spojiť s používaním naozaj silných hesiel na každom jednom zariadení, ktoré pripájate do siete.

Špeciálne funkcie a technológie

MU-MIMO využíva všetky dostupné dátové toky pre komunikáciu s viacerými zariadeniami súčasne. MU-MIMO, jednoducho povedané, prenáša signál na dlhšiu vzdialenosť. MU-MIMO vám zaistí vysoko spoľahlivé pripojenie s vysokou rýchlosťou. Treba dodať, že ide o riešenie, ktoré v bežnej domácnosti asi nevyužijete, takže ak ho nepotrebujete, bol by to pre vás iba zbytočne drahý špás.

Beamforming zosilní a nasmeruje signál na miesta, kde je jeho prenos slabší. A výsledok? Rýchlejšie a stabilnejšie pripojenie.

Podpora VPN vám umožní zašifrovať a ochrániť všetky zariadenia v jednej sieti. 

QoS (Quality of Service) je technológia, ktorá vám umožní riadiť dáta a nastaviť im špecifickú prioritu podľa svojich potrieb. To znamená, že ak pracujete a potrebujete mať najsilnejší možný signál, ale vaše dieťa zároveň sťahuje nejaké filmy alebo hry, automaticky bude uprednostnené vaše zariadenie. 

Rodičovská kontrola je funkcia, ktorá vám umožní nastaviť používanie Wi-Fi siete tak, aby bola bezpečná pre vaše dieťa i vás.  


TIP: Vytvorte si silné heslo, ktorým ochránite svoje cenné dáta. Prečítajte si 4 jednoduché kroky, ako zmeniť heslo na Wi-Fi a ochrániť sieť.


Kde umiestniť Wi-Fi router, aby ste mali najsilnejší signál?  

Kvalitu signálu ovplyvňuje aj faktor umiestnenia. Router by ste mali postaviť na pevnú podložku (stôl, poličku a pod.), ideálne čo najviac do stredu miestnosti, keďže signál sa šíri priamo, a vy potrebujete, aby pokryl čo najviac priestoru zo všetkých strán. 

Zohľadnite aj výšku umiestnenia, v poschodových budovách je ideálnym miestom postavenie na nábytok, prípadne na podlahu vyššieho poschodia, aby signál dosahoval aj na nižšie podlažia. 

Vhodné je taktiež umiestniť router tak, aby signál prechádzal cez čo najmenej pevných prekážok, ako sú napríklad steny, dlažba, betón atď. Vyhnúť by ste sa mali aj prostrediu s inými spotrebičmi, ktoré dokážu výrazne oslabiť šírenie signálu, ako je napríklad mikrovlnka, či iným smerovačom v okolí – tu môže pomôcť aj prepnutie sa na inú frekvenciu.

Antény a ich umiestnenie

Antény routera by taktiež nemalo nič prekrývať a nemali by sa dotýkať iných predmetov.  

Najlepšie je zvoliť si všesmerové antény, ktoré vysielajú signál rovnomerne všetkými smermi. Každú anténu môžete natočiť na inú stranu, kadiaľ chcete, aby prúdil signál.  

Ak chcete zosilniť signál napríklad len v záhrade, ideálnym riešením bude buď router so sektorovými anténami, alebo router so smerovými anténami, ktoré zvýšia dosah signálu práve v oblasti záhrady. 

Dôležitým faktorom je aj zisk antény, ktorý sa udáva v decibeloch (dB), a určuje, ako anténa zosilňuje alebo zoslabuje signál. Vyššie hodnoty znamenajú lepší a kvalitnejší signál. 

Čomu sa vyhnúť pred kúpou?

  • Nekupujte si len taký nejaký router, pretože nevhodný typ routera vám nepomôže zlepšiť internetový signál, ale skôr spomaliť ho. 
  • Nepodceňte výber routera podľa veľkosti miestnosti, aby vám signál dosiahol do všetkých izieb. 
  • Pravidelná údržba a aktualizácie firmvéru sú zárukou fungovania celého systému a udržiavania bezpečnosti siete. 
  • Odporúčame sa pred kúpou pozrieť aj na názory iných spotrebiteľov, ktorí už vyskúšali zariadenie pred vami. Môžete sa tak vyhnúť zbytočnej investícii a neefektívnemu riešeniu.

Aký je rozdiel medzi routerom a modemom?

Ide o dve rôzne zariadenia, ktoré si ľudia často pletú, respektíve ich považujú za jedno a to isté. Preto si ešte stručne vysvetlíme, v čom sa líšia. Dnes (väčšinou) nepotrebujete kupovať zvlášť modem a router, pretože modem je často už zakomponovaný v routeri.  

  • Modem: Modem prináša signál od poskytovateľa internetu k vám domov a rovno do zariadenia. Modem môže byť bezdrôtový alebo káblový. Výraznou odlišnosťou je aj to, že modem pripája iba jedno zariadenie.
  • Router: Wi-Fi router funguje ako smerovač a zosilňovač internetového signálu, ktorý navyše kontroluje prenášané dáta rôznymi firewallmi (bezpečnostnými bránami). Ak chcete svoj signál rozšíriť, použijete práve router, k routeru teda viete pripojiť viac zariadení.

TIP: Zaujíma vás, ako zlepšiť signál v dome vlastnými silami? Prečítajte si naše Riešenia pre zosilnenie signálu: Rýchlo, lacno a efektívne, ktoré vám v tom pomôžu.


Porovnanie Wi-Fi routerov podľa ceny

Ak máte malý byt či hľadáte zariadenie do jednej izby, lacný a spoľahlivý Wi-Fi router vás nemusí vyjsť ani na 50 €. Takýto router vám postačí na bežné surfovanie po internete. 

Stredná cenová kategória routerov sa pohybuje od cca 50 € do približne 250 € a už čo-to zvládne. Nájdete tu Wi-Fi router pre veľký dom, väčšie miestnosti, byty či menšie kancelárske priestory. 
 
Nároční používatelia, ktorí vyžadujú maximálnu stabilitu signálu a veľmi rýchly prenos dát, určite nevynechajú ani možnosť high-end riešenia – multimediálny router s vysokým dosahom. Takýto router už spadá do najvyššej cenovej kategórie a môže stáť niekoľko stoviek až pár tisíc eur. Takéto riešenie býva žiadané vo veľkých priestoroch, poschodových domoch či veľkých firmách.

Ktoré sú najlepšie značky Wi-Fi routerov?

Niektorí výrobcovia routerov sa špecializujú na cenovo dostupné zariadenia, určené pre bežných požívateľov, iní zase na špičkové modely s pokročilými funkciami pre náročných zákazníkov. Tak ktorú značku si vybrať?

Pri výbere routera prihliadajte vždy na svoje potreby a im odpovedajúce parametre konkrétneho produktu. Ak máte záujem siahnuť po najznámejších značkách, určite neprehliadnite Wi-Fi router TP Link či routre od výrobcov ASUS, D-Link, Mercusys, Acer, Ubiquiti a ďalších.