Pravidelným čistením práčky odstránite nepríjemný zápach, nečistoty, plesne a baktérie. A vašej práčke predĺžite životnosť. Čo všetko treba v práčke vyčistiť a ako často? Je vhodné čistiť práčku octom alebo kyselinou citrónovou?
Stáva sa vám, že po vytiahnutí bielizne z bubna práčky akosi nevonia a cítite skôr zatuchlinu než príjemnú vôňu práve vypraného oblečenia? Je to signál, aby ste práčku poriadne vyčistili. Častým praním sa môže v práčke vytvoriť vodný kameň, usadzujú sa nečistoty v podobe vlasov, chlpov či zvyškov z pracích prostriedkov. Častým problémom je aj tvorba nebezpečných plesní, ktoré nájdete napríklad na gumových tesneniach dvierok práčky.
A nielen to, pravidelné pranie na nižších teplotách je síce šetrné k vašej bielizni, ale nezabije všetky baktérie a vírusy, ktoré sa v práčke naďalej pokojne množia.
Navyše, pokiaľ pravidelne nečistíte práčku, tak skracujete jej životnosť. Zrazu vypovedá službu, aj keď ste predpokladali, že vydrží ešte mnoho rokov.
Pravidelné čistenie práčky je nevyhnutý krok, ktorému sa, bohužiaľ, nevyhnete. Nesie však so sebou množstvo výhod:
Automatická práčka sa skladá z mnohých komponentov, ktoré treba pravidelne čistiť. A to najmä zásobník na práci prášok alebo aviváž, bubon, gumové tesnenia a filter.
V zásobníku na prací prášok a aviváž sa často usadzujú zvyšky, ktoré plesnivejú a šíri sa z nich zápach. Vyberte zásobník z priehradky a dôkladne ho vypláchnite pod prúdom teplej vody. V prípade, že sú zvyšky zaschnuté po stranách, voda ich neodstráni, je treba použiť starú dobrú zubnú kefku. Po umytí zásobník vráťte na miesto a nechajte ho niekoľko hodín pootvorený.
Frekvencia čistenia: 1x za mesiac
Bubon dôkladne vyčistíte, keď ho rozoberiete. Ale ide to aj jednoduchším spôsobom. Stačí na čistenie použiť špeciálne čističe (práškové, gélové čistiace prostriedky alebo čistiace tablety) a spustiť práčku naprázdno na vysokú teplotu 60 – 90°C.
Nezabúdajte však ručne vyčistiť gumové tesnenia na okraji bubna, kde sa často zachytávajú zvyšky z vreckoviek, vlasy alebo chlpy. Tesnenia sú častým domovom plesní a baktérií, keďže tam majú ideálne podmienky na množenie. Skvelý spôsob, ako ich eliminovať je, že po každom praní necháte dvierka práčky otvorené.
Frekvencia čistenia: 1x za 3 mesiace
Mnoho ľudí zabúda na čistenie filtra, ktorý zachytáva nečistoty. Filter je potreba vybrať a prepláchnuť horúcou vodou. Nájdete ho väčšinou za krytom na prednej strane práčky. Akonáhle kryt otvoríte, môže vytiecť trochu vody.
Frekvencia čistenia: 1x za 3 – 6 mesiacov
Zbaviť sa nepríjemného zápachu je pomerne jednoduché. Stačí raz až 2-krát za mesiac prať na 60 – 90°C. Napríklad uteráky, posteľnú bielizeň či kuchynské utierky. Vysoká teplota zabije väčšinu baktérií, vírusov, plesní a zbaví vás aj nepríjemného zápachu.
Ak máte v domácnosti tvrdú vodu, tak časom sa vytvorí usadenina vodného kameňa, ktorú je potreba odstrániť. V opačnom prípade znižujete životnosť práčky. Vápenaté usadeniny spoľahlivo odstránia odvápňovače pre práčky alebo umývačky riadu.
Často sa môžete na internete stretnúť s radou, že skvelým spôsobom čistenia práčky je ocot. Môže vás zbaviť vodného kameňa a odstrániť zápach. Ale pozor, je to agresívna kyselina, ktorá neprospieva gumovým tesneniam a môže skrátiť životnosť práčky, pokiaľ by ste dali väčšiu koncentráciu, alebo čistili ju tak pričasto.
Pokiaľ by ste to chceli risknúť, čistite práčku octom maximálne 2-krát za rok. Nalejte 300 – 400 ml octu do prázdneho bubna práčky, pustite najdlhší možný program a nastavte vysokú teplotu 90°C. Po dokončení programu handričkou namočenou v čistej vode vytrite zostatok nečistôt.
Čistenie práčky kyselinou citrónovou je tiež častou radou, pri ktorej treba byť opatrný. Čistiť práčku touto metódou sa odporúča maximálne 2-krát do roka. Môže totiž negatívne vplývať na životnosť práčky, podobne ako ocot a výrobcovia to neodporúčajú.
Pokiaľ sa do toho aj tak chcete pustiť, tak do dávkovača nasypte také množstvo kyseliny citrónovej, ktoré bežne používate v prípade prania práškom. Postup je rovnaký ako pri čistení práčky octom.
Najúčinnejšia a najlepšia metóda ako odstrániť pachy či nečistoty je čistenie práčky špeciálnymi prípravkami na to určenými. Nemusíte sa tak vôbec obávať zníženia životnosti práčky.
Na výber máte čistiace prípravky: