Na Slovensku čelíme veľkému nárastu stále prepracovanejších internetových podvodov. Útočníci majú navyše v rukách silnú zbraň v podobe AI. Dokážu v reálnom čase napodobniť hlas či tvár známeho človeka. Počet online podvodov vrátane phishingu sa u nás zvýšil o 530 % v porovnaní s rokom 2021, pričom podvedení ľudia prišli priemerne o 2 700 eur. Nenaleťte aj vy. Spoznajte najčastejšie taktiky online podvodníkov a zistite, ako odhaliť falošné e-maily, e-shopy či telefonáty.
Jedna z popredných antivírusových spoločností ESET, ktorá je mimochodom slovenská, medzi decembrom 2022 a májom 2023 odhalila až 37-tisíc falošných stránok. Najčastejšie imitovali weby s témami e-mailových služieb (36 %), kryptomien (18 %), financií (16 %), sociálnych sietí (7 %) a doručovacích služieb (7 %).
Phishing je jedna z najčastejších foriem kyberútoku, s ktorým sa môžete stretnúť. Termín phishing je odvodený od anglických slov password fishing, čo môžeme preložiť ako „lovenie hesiel“. Podvodník rozosiela e-maily, ktoré sa tvária, že sú od známych firiem, úradov, vašej banky alebo od sociálnych sietí.
E-maily vyzerajú často veľmi dôveryhodne a vyzývajú vás k nejakej akcii. Napríklad, aby ste klikli na odkaz, pričom vás presmerujú na falošnú stránku. Táto stránka väčšinou vyzerá na nerozoznanie od tej skutočnej. Teda až na pár drobností, ktoré by vás mali varovať (nájdete ich nižšie). Podvodná stránka od vás žiada prihlásenie alebo zadanie údajov o karte.
Cieľom je získať vaše citlivé dáta, ukradnúť vám peniaze alebo nainštalovať vírus do počítača.
V poslednej dobe sa útočníci vydávajú aj za Slovenskú poštu, keď vám príde neočakávaný e-mail s informáciou, že váš balík bol zadržaný a treba ho zaplatiť. Akonáhle kliknete na odkaz, presmeruje vás na falošnú, ale dôveryhodne vyzerajúcu stránku, ktorá vás vyzýva zadať vaše citlivé údaje.
Často sa môžete stretnúť aj so smishingom, teda podvodnými SMS správami, ktoré vám oznámia, že ste vyhrali v súťaži alebo vám prišiel balíček. V správe je internetový odkaz, ktorý vás po rozkliknutí presmeruje na podvodný online formulár.
Prednedávnom v médiách rezonovala informácia, že na Slovensku odhalili veľkú sieť 55 falošných e-shopov, ktoré lákali na kúpu známych módnych značiek.
Pred nákupom tovaru vždy pátrajte po recenziách e-shopu. Ak sa chcete vyhnúť podvodu, buďte skeptický voči obrovským zľavám, sledujte URL adresu a dizajn platobnej brány, či nie je podozrivý.
Najlepšie je však nakupovať v rokmi overených e-shopoch, ako je Nay.sk, kde máte nielen veľký výber produktov, ale aj istotu pravosti a kvalitný servis.
Hlavné varovné znaky falošného e-shopu:
Vďaka rozmachu umelej inteligencie môžu online podvodníci robiť stále prepracovanejšie podvody, ktoré predtým neboli možné. Odhaliť podvrh je stále náročnejšie a útoky sú presvedčivejšie. Problém zistiť, že ide o podvodné video alebo hlasovú správu nemajú len bežní ľudia, ale aj odborníci.
Technológia pokročila natoľko, že pomocou technológie deepfake je možné verne napodobniť tvár známeho človeka a jeho hlas. Stačí k tomu len krátka nahrávka alebo video a podvodníci napodobnia vášho kolegu či blízkeho priateľa.
Vydávať sa môžu aj za pracovníka banky, inštitúcie, šéfa firmy. A tak z vás vylákať peniaze alebo citlivé údaje, ktoré následne zneužijú. Čo je horšie, nepoužívajú len vopred nahrané videá a hlasové záznamy, ale fungujú v reálnom čase počas hovoru alebo videohovoru.
Na podvrhnutých videách vás môžu tiež lákať známe osobnosti na investovanie či zakúpenie nimi odskúšaných produktov. Dokonca počas volieb došlo k nárastu falošných videí známych politikov, na čo upozorňoval Národný bezpečnostný úrad.
Existuje niekoľko varovných znakov, ktoré vám napovedia, že ide o podvodné video alebo hlasový záznam. Na nahrávke osoba neprirodzene otvára ústa, pohybuje očami a jej prejavené emócie nekorešpondujú s hovoreným slovom.
Ak sa vám bude zdať hlas príliš robotický alebo bude mať osoba zvláštnu výslovnosť, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o podvod.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.