Pojem umelá inteligencia (AI) sa dostala do povedomia v poslednom čase najmä vďaka rozvoju chatGPT. Veľa ľudí si ale neuvedomuje, že umelá inteligencia je už všadeprítomná v našom každodennom živote. A jej význam stále rastie. Zistite, čo je umelá inteligencia a kde všade sa s ňou môžeme stretnúť.
AI je skratka anglického slova „Artificial Intelligence“ a v poslednej dobe je neprehliadnuteľným pojmom v technologickom svete. Do povedomia sa umelá inteligencia dostala najmä s rozvojom jazykového modelu ChatGPT alebo Google Bard.
Umelá inteligencia je jednou z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich technológií s obrovským potenciálom do budúcnosti. Je kľúčová pre digitalizáciu spoločnosti, a preto je pre Európsku úniu jednou z priorít.
AI pracuje na dvoch princípoch. Prvá je autonómia, kedy dokáže počítač riešiť komplexné úlohy bez zásahu človeka. Môže napríklad tvoriť texty, obrázky, spracovávať komplexné výpočty alebo preklady.
Druhý princíp je adaptabilita, čo znamená, že umelá inteligencia sa dokáže zlepšovať učením, vďaka predošlým skúsenostiam. Stretávame sa s ňou napríklad pri online nakupovaní, kedy vám algoritmus AI odporučí najlepší produkt pre vás.
Medzi najznámejšie technológie umelej inteligencie (AI) patrí:
Je oblasťou umelej inteligencie, ktorá sa zaoberá vývojom algoritmov. Skúma možnosti alebo princípy učenia strojov a na základe predošlej skúsenosti pochopiť princípy reálneho sveta. Umožňuje napríklad predpovedať správanie zákazníkov a ich potrieb.
Je rozšírením strojového učenia. Využíva viacvrstvové neurónové siete. Využívajú ho napríklad virtuálni asistenti (Siri v iPhone či Google Asistent v Android smartfónoch) alebo prekladače (Google translate).
Dnes sa umelá inteligencia používa v mnohých odvetviach a pracujú s ňou aj tie najväčšie technologické spoločnosti ako Meta, Google, Microsoft či Apple. Ak používate smartfón alebo smart hodinky, tak ju využívate a možno ani o tom neviete.
Využívate ju aj v prípade, ak máte smart domácnosť, vysáva vám inteligentný vysávač alebo využívate funkcie smart TV. AI bude v budúcnosti stále viac využívaná a výrazne ovplyvní spôsob, akým pracujeme a žijeme.
Prinášame vám niekoľko príkladov, v ktorých oblastiach sa už AI využíva:
Zdravotníctvo - Umelá inteligencia sa používa pri vývoji nových diagnostických metód, odhaľovaní závažných ochorení a predpovedaní výsledkov pacientov. Umelá inteligencia dokáže analyzovať obrovské množstvo dát a má tak veľký potenciál nájsť nové lieky na choroby. EÚ sa snaží vyvinúť vyhľadávací portál pre najrelevantnejšie informácie zo sveta medicíny.
Poľnohospodárstvo a potravinárstvo – Množstvo fariem vo svete využíva umelú inteligenciu na sledovanie teploty, pohybu a spotreby krmiva pre zvieratá. Pomáha znížiť využívanie hnojív a pesticídov pre zdravšie potraviny.
Finančné služby – Banky AI využívajú na detekciu podvodov a rizík, v poradenstve pri investíciách alebo pre personalizované bankovníctvo.
Doprava – V doprave sa umelá inteligencia využíva na optimalizáciu dopravy a zlepšenie bezpečnosti. Využíva sa tiež na vývoj samo jazdiacich áut a autonómnych vlakov.
Priemysel a výroba – Mnoho výrobných podnikov využíva AI na automatizáciu výroby a zlepšenie výrobných procesov, čo zvyšuje kvalitu produktov.
Bezpečnosť – Využíva sa na rozpoznávanie tvárí, kyberbezpečnosť a rozpoznávanie hrozieb.
Zábava a hry – Umelá inteligencia sa používa na vývoj realistickejších počítačových hier alebo hier pre herné konzoly.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.