Platíte v obchode mobilom alebo smart hodinkami? Ak áno, tak technológiu NFC aktívne používate. Viete, na akom princípe NFC funguje a na čo všetko sa dá použiť? Stretli ste sa už s NFC štítkami?
NFC je skratka pre Near Field Communication, čo v preklade z anglického jazyka znamená komunikácia na krátku vzdialenosť. Táto technológia slúži na bezpečnú a rýchlu komunikáciu do vzdialenosti 4 cm.
Za zrodom NFC technológie stáli známe značky Nokia, Philips a Sony. Vznikla v roku 2004, ale výraznejšie sa začala presadzovať vo svete v roku 2011, keď ju začali využívať platobné karty MasterCard.
NFC umožňuje obojstrannú komunikáciu, čo znamená, že zariadenia môžu medzi sebou prijímať a odosielať informácie. NFC nepotrebuje na fungovanie žiadne mobilné dáta či wi-fi signál.
NFC technológia prijíma dáta pomocou rádiových vĺn rovnako, ako technológie wi-fi alebo Bluetooth. NFC využíva štandard RFID, ktorý slúži na prenos informácií pomocou elektromagnetickej indukcie, čo umožňuje indukciu elektrických prúdov v pasívnych súčiastkach.
Pasívna súčiastka nepotrebuje žiadny zdroj energie, nemá v sebe zabudovanú batériu a je napájaná elektromagnetickým pólom z aktívneho zariadenia.
V praxi to znamená, že pasívne zariadenie je napríklad NFC štítok alebo nálepka a aktívne zariadenie je smartfón s podporou NFC technológie.
K prenosu informácií stačí priložiť na krátku vzdialenosť váš smartfón k pasívnemu zariadeniu. Ten vyšle rádiové vlny a malý kondenzátor sa nabije a odošle dáta naspäť.
H2: Najčastejšie využívame NFC pri platení smartfónom alebo smart hodinkami
S NFC technológiou sa najčastejšie stretávame pri nákupoch v obchodoch. Nemusíme so sebou nosiť platobné karty, ale stačí priložiť smartfón, počkať na cinknutie a tovar máme ihneď zaplatený.
NFC platby podporuje aplikácia Google Pay v Android smartfónoch a Apple Pay v smartfónoch značky Apple. NFC platby podporuje tiež väčšina smart hodiniek či fitness náramkov.
Pred kúpou nového mobilného telefónu sa vždy uistite, či podporuje technológiu NFC. U vlajkových lodí je to samozrejmosťou, rovnako ako u väčšiny mobilov strednej triedy, ale u lacnejších alebo starších mobilov nemusí byť táto technológia podporovaná.
NFC štítky alebo tagy sú malé zariadenia, ktoré nájdete v nálepkách alebo príveskoch a majú v sebe integrovaný malý NFC čip.
NFC štítky môžete pomocou aplikácie ľubovoľne programovať a nalepiť ich kdekoľvek. Je možné napríklad naprogramovať zníženie jasu, vypnutie vibrácií, spojenie mobilu s navigáciou alebo vložiť do nich heslo na wi-fi.
Nájdete ich v reštauráciách, kde sa dozviete menu či nutričné hodnoty jedál. Ich najväčšia výhoda je jednoduchosť, nemusíte nič fotiť, ako v prípade QR kódu, stačí mobilný telefón priložiť k NFC štítku.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.