S QR kódom sa môžeme stretnúť na mnohých miestach. Najprv sa začal používať v automobilovom priemysle a neskôr sa rozšíril z Japonska do celého sveta. Prečítajte si tipy, ako využiť v našom živote QR kódy, ako ich načítať a vytvoriť.
Čiernobiely štvorček s rôznymi vzormi vymysleli v Japonsku v roku 1994 dvaja vynálezcovia Takayuki Nagaya a Masahiro Hara. Pôvodným zámerom bolo nahradiť staré čiarové kódy novšími a o niečo chytrejšími, ktoré sa budú dať využiť v automobilovom priemysle vo firme Denso Wave na sledovanie vozidiel počas výroby. Prvotnou požiadavkou bol kód, ktorý sa načíta rýchlejšie a bude obsahovať viac informácií.
Veľký boom používania QR kódu nastal o 10 rokov neskôr. V roku 2004 sa táto perspektívna technológia rozšírila z Japonska do USA a Európy vďaka tomu, že spoločnosť DENSO ju poskytla verejnosti bez nutnosti licencovania, aj keď na ňu mala patent.
Názov QR kód je odvodený z anglického slova „Quick Response“ – rýchla odpoveď. Pre naše oko vyzerá QR kód ako zmes náhodných pixelov, ale dizajn má svoje pravidlá.
QR kód má vždy štvorcovú plochu, jeho orientáciu zaisťujú hľadáčiky (Finders) a vždy sa v ňom nachádzajú 3 malé štvorčeky. Tieto štvorčeky slúžia na správnu orientáciu. Aj keby ste naskenovali QR kód opačne, počítač alebo smartfón si s tým poradia.
Základným rozdielom medzi klasickým čiarovým kódom EAN a QR kódom spočíva v tom, že klasický čiarový kód sa dá čítať v jednom smere z hora dole a QR kód v dvoch smeroch – horizontálne a vertikálne. Vďaka tomu sa do neho zmestí oveľa viac informácii: 7 089 čísel a 4 296 písmen.
Výhodou QR kódu je tiež to, že dokáže pracovať s určitým skreslením a dokáže kompenzovať stratu dát.
QR kódy majú široké využitie a môžeme sa s nimi stretnúť na mnohých miestach. Po naskenovaní nám poskytnú podrobnejšie informácie o veciach či miestach.
Nájdete ich na niektorých potravinách v obchodoch. Po naskenovaní obsahujú podrobné informácie o výrobcovi či nutričnom zložení. Stretnete sa s nimi aj na cestovných lístkoch, informačných tabuliach, turistických chodníkoch, v časopisoch, múzeách či knižniciach.
Jedno z najobľúbenejších využití QR kódu je platba. Otvoríte si bankovú aplikáciu v smartfóne a naskenujete faktúru s QR kódom. Nemusíte zadávať údaje zdĺhavo ručne, hneď sa vám po naskenovaní vyplnia a stačí ich potvrdiť. Môžete tiež vytvoriť QR kód sami a poslať kamarátom, ktorí vám dlžia peniaze.
Pri príležitostiach svadby, narodenia dieťaťa alebo iných zbierkach si môžete vytvoriť QR kód, kde vám rodina a kamaráti budú posielať finančné dary. Alebo ste platili v bare za kamarátov a chcú sa s vami vyrovnať? Vytvorte im QR kód na mobile a pošlite.
Veterinári síce zvieratá čipujú, ale QR kód je dobrá forma poskytnutia dodatočných informácií o vašom domácom miláčikovi. Hodí sa to v prípade, keď sa vaše zviera stratí. Vďaka QR kódu na obojku bude nálezca vedieť, komu patrí.
Vytvorte si virtuálnu vizitku vCard (známe tiež pod skratkou VCF), ktorá slúži na jednoduché a rýchle uloženie vášho kontaktu do chytrého telefónu. Uložíte tam celé meno, kontaktné údaje, adresu, pozíciu, firmu a webovú stránku. Vytlačte si QR kód na papierovú vizitku a druhá strana si jednoduchšie uloží vaše údaje do telefónu.
Dobrým spôsobom, ako rýchlo zdieľať prístupové údaje k Wi-Fi, je QR kód. Stretneme sa s tým v kaviarňach, baroch alebo na verejných miestach. Ak máte návštevy, ktoré od vás pýtajú heslo, alebo sa vám občas stane, že neviete nájsť zložité heslo k Wi-Fi pre prihlásenie nových zariadení, pomocou QR kódu to bude hračka.
Nemusíte každému diktovať vaše telefónne číslo. Druhá strana si môže jednoducho oskenovať QR kód a číslo sa automaticky vytočí. Ide o užitočný spôsob, ako rýchlo uviesť váš kontakt na rôznych propagačných alebo informačných materiáloch.ň
Pomocou QR kódu je možné zjednodušiť odosielanie e-mailov. Ušetríte čas, pretože nemusíte otvárať e-mailového klienta, zadávať nový e-mail a vyplňovať adresu. Po naskenovaní QR kódu sa vám v e-maile vyplní predmet správy, príjemca či obsah e-mailu.
V dnešnej dobe nepotrebujeme na načítanie QR kódov sofistikovanú čítačku kódov, ako v prípade EAN čiarových kódov, ale stačí nám smartfón či tablet. Väčšina modelov má čítačku v aplikácii fotoaparátu, stačí si otvoriť túto aplikáciu a nasmerovať fotoaparát na QR kód. Prípadne je možné využiť rôzne aplikácie zamerané na čítanie QR kódov v Google Play alebo AppStore.
QR kódy sa nevytvárajú v grafických programoch, ale slúžia na to programy na generovanie QR kódov, ktoré sú jednoduché a intuitívne. Na internete nájdete množstvo stránok, ktoré na to slúžia. Najznámejšie sú Qikni, QR Code Generator, Unitag alebo QR code monkey.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.