Stále častejšie sa v médiách skloňuje termín metaverzum. Viete, čo znamená a aké nové možnosti nám ponúka dnes či prinesie v budúcnosti?
Termín metaverse, teda metaverzum, nebol širokej spoločnosti donedávna príliš známy. Zmenil to Mark Zuckerberg, ktorý oznámil, že má ambíciu vybudovať metaverzum a premenoval firmu Facebook na Meta. Mnoho ľudí sa začalo pýtať, čo to vlastne metaverzum je. Tento termín sa po prvý raz objavil v roku 1992 v románe Snow Crash od Neala Stephensona.
Podľa Cambridského slovníka je metaverzum počítačom vytvorený virtuálny svet, kde môžu ľudia prostredníctvom avatarov (virtuálna postava, ktorá reprezentuje vašu identitu) interagovať s rôznymi aplikáciami a ďalšími avatarmi v 3D prostredí.
Metaverzum je prepojenie 3D svetov, do ktorého sa dostanete pomocou internetu a okuliarov na virtuálnu realitu (VR) alebo okuliarov na zmiešanú realitu (AR), ktoré kombinujú aspekty digitálneho a reálneho sveta. Na spustenie je potrebné vlastniť počítač, hernú konzolu, smartfón alebo VR okuliare s vlastným procesorom.
Nasadíte si okuliare a stanete sa razom súčasťou otvoreného virtuálneho sveta, kde môžete pracovať, študovať, stretávať sa s inými ľuďmi, hrať hry či nakupovať predmety. Overenie identity a platenie ma na starosti technológia blockchain (napr. kryptomena Etherum) a vlastníctvo predmetov je riešené technológiou NFT.
TIP: Zaujímavý pohlaď na to, ako môže fungovať metavesmír v budúcnosti ponúka film Ready Player One od známeho režiséra Stevena Spielberga.
V októbri 2021 zakladateľ spoločnosti Mark Zuckerberg premenoval svoju spoločnosť Facebook na Meta a oznámil plány investovať do vybudovania metaverza ročne minimálne 10 miliárd dolárov. Po spoločnosti Meta začali do metaverza investovať veľké peniaze aj ďalšie významné spoločnosti ako Microsoft, Nvidia, Google alebo Qualcomm.
Dokonca poradenská spoločnosť McKinsey & Company predpovedala, že metaverzum môže do roku 2030 dosiahnuť obraty 5 biliónov dolárov.
Pokiaľ ste si mysleli, že metaverzum je otázkou budúcností, tak už dnes existujú prvé metaverzá, ktoré používajú milióny ľudí po celom svete. Tieto metaverzá sú začiatkom, s rýchlym vývojom technológií a rastúcou popularitou VR sa očakáva, že budú stále dokonalejšie a komplexnejšie. Medzi najznámejšie patrí Decentraland, Roblox, Fortnite, Minecraft alebo Second life.
Decentraland je jedna z najrýchlejšie sa rozvíjajúcich necentralizovaných blockchainových platforiem. Môžete tu vlastniť virtuálne pozemky či obchodovať s nimi.
Roblox je herná platforma, ktorá umožňuje používateľom vytvárať virtuálne svety a hry. Platformu aktívne používa viac ako 150 miliónov ľudí.
Zaujímavé metaverzum je Second life, ktoré sa skladá z niekoľkých regiónov a ostrovov. Môžete tam študovať, ponúkať ďalším avatarom svoje služby, alebo zakúpiť si virtuálny pozemok.
Fortnite je veľmi známa battle royale hra, v ktorej bojujú milióny hráčov vo virtuálnom svete.
Minecraft je jedna z najpopulárnejších hier na svete, ktorá umožňuje vytvárať a preskúmavať virtuálne svety.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.