Čo všetko nám prináša 5G sieť

Čo všetko nám prináša 5G sieť

Prvé siete boli spustené ešte na konci 70. rokov a umožňovali telefonovať. Odvtedy prešli veľkým vývojom až po dnešnú najrýchlejšiu 5G sieť. Zistite, aký je rozdiel medzi stále používanou 4G a novou 5G sieťou a čo všetko nám táto technológia prináša do života.

Čo nám priniesli jednotlivé generácie sietí? Od 1G až po 5G

Prvý bezdrôtový telefónny systém bol založený ešte na analógovej technológií na prelome 70. a 80. rokov a po prvý raz bol použitý v Japonsku. Označiť ho môžeme ako 1G sieť. Vtedy ste mohli telefonovať a nič viac.

Prvá mobilná sieť, s ktorou ste mohli volať, SMS-kovať a mať prístup na internet, bola 2G sieť, ktorú predstavili vo Fínsku v roku 1991. Z analógovej siete sa prešlo na digitálnu, čím sa otvorila cesta pre digitálnu komunikáciu. Aj keď z dnešného pohľadu bola rýchlosť internetu úsmevná. 


Pre pamätníkov je to obdobie ikonických značiek Nokia a Ericsson, ktoré začali dobývať svetový trh mobilných telefónov. 

Tretia generácia sietí (3G) sa označuje za komunikačný systém novej generácie a položila základy k rozvoju smartfónov, ktoré používame dnes. Mnoho ľudí si spája túto sieť s príchodom prvého iPhonu, ktorý spôsobil revolúciu v mobilnom svete. Táto sieť umožnila rozvoj roamingu, videokonferencií, video streamovania či volaní cez Skype.

4G posunula úroveň mobilného internetu zase o kus ďalej. Technológia umožňuje využívať vysokorýchlostný internet, prišli rôzne dátové tarify a smartfóny sa vďaka tomu stali zariadeniami na konzumovanie internetového obsahu. 

5G siete sú najnovšou generáciou, ktorá ponúka obrovskú rýchlosť internetu, o ktorej si povieme bližšie. 

Prehľad jednotlivých generácií sietí: 

  • 1G: rok 1979 – volanie 
  • 2G: rok 1991 – volanie a SMS
  • 3G: rok 1998 – volanie, SMS, internet
  • 4G: rok 2008 – volanie, SMS, internet, streamovanie videí 
  • 5G: rok 2020: - vysokorýchlostný internet, streamovanie videí v 4K, IoT (Internet vecí) 

Aký je rozdiel medzi 4G a 5G sieťou? Aký rýchly je 5G internet? 

  • 100-násobné zvýšenie rýchlosti: Hlavnou výhodou pre nás je zvýšenie rýchlosti 5G sietí na niekoľko gigabajtov za sekundu, čo znamená, že táto nová sieť je 100-krát rýchlejšia ako 4G sieť. 4G sieť dosahuje maximálnu rýchlosť niekoľko stoviek megabajtov za sekundu. Rýchla 5G sieť umožňuje takmer okamžité stiahnutie veľkých súborov, čo predtým trvalo aj niekoľko minút. Ďalšou výhodou je streamovanie vo vysokom rozlíšení. 
  • Lepšia odozva 5G sietí: Latencia 5G sietí je výrazne nižšia, pohybuje sa v pár milisekundách, čo ocenia najmä hráči online hier, kde je každá milisekunda dôležitá. Nízka odozva je nesmierne dôležitá aj pre vývoj autonómnych áut. Pre porovnanie – u 4G sietí sa odozva pohybuje v rozpätí 20 – 30 milisekúnd. 
  • Rýchlejší a stabilnejší prenos dát: Vďaka 5G sieťam máte stabilnejšie videohovory, ktoré nevypadávajú, čo vie občas nahnevať. 5G siete umožňujú plynulé a stabilné streamovanie.
  • Pripojíte viac zariadení: Stalo sa vám, že ste na koncerte a chcete sa pripojiť na internet, ale ten je strašne pomalý či stránka nejde vôbec načítať? 5G siete umožňujú pripojiť na jeden vysielač viac zariadení. Vďaka tomu aj na koncerte s množstvom ľudí budete mať stabilný a rýchly internet. 

5G siete vylepšujú množstvo oblastí 


Sieť 5G otvára nové možnosti v oblasti digitálnej komunikácie a technológií vďaka svojej vysokej rýchlosti a nízkemu oneskoreniu. Má potenciál premeniť mnoho odvetví a zasiahnuť nám pozitívne do života. 


Vylepšená rozšírená a virtuálna realita (VR): 


Rozšírenú a virtuálnu realitu čaká sľubná budúcnosť a rozvoj 5G sietí k tomu prispieva. Pre hranie VR hier potrebujete nízku odozvu a vysokú rýchlosť internetu, aby ste mali skvelý zážitok z hrania. Vďaka nízkej odozve predídete tiež nepríjemnému stavu nevoľnosti žalúdka. 


Autonómne vozidlá: 


Pre bezpečnosť a rozvoj autonómnych vozidiel je tiež nesmierne dôležitá nízka odozva a vysoká rýchlosť. Vozidlá môžu medzi sebou rýchlo komunikovať a rýchlo reagovať na zmeny v prostredí. 


Internet vecí (IoT):


Postupnému rozmachu internetu vecí prispievajú aj 5G siete. Ak využívate inteligentnú domácnosť so zariadeniami ako robotický vysávač, inteligentná práčka, chladnička alebo osvetlenie, 5G sieť s jej vysokou rýchlosťou a kapacitou ľahko zvládne veľký objem dát, ktorý tieto zariadenia generujú.