Na dlhé cesty, leňošenie či trávenie voľného času je kniha tým najlepším spoločníkom. Avšak vláčiť so sebou niekoľko kilové romány, napríklad na dovolenku, už prestáva byť zábavné. S elektronickou čítačkou kníh si môžete zbaliť toľko kníh, koľko potrebujete. Poradíme vám, ako si správne vybrať elektronickú čítačku kníh, na čo sa zamerať a ako sa zorientovať v rôznych formátoch e-kníh.
E-knihy sa najčastejšie čítajú práve na týchto troch zariadeniach. Každé z nich má svoje plusy a mínusy.
Pre väčšinu z nás je inteligentný telefón úplnou samozrejmosťou a na príležitostné čítanie kníh postačí. Bez problémov si do neho stiahnete svoju obľúbenú e-knihu, a tak si skrátite čas napríklad pri zdĺhavom čakaní v rade alebo pri ceste do školy.
Mobil však nie je na čítanie dlhých textov ideálny – jeho menší displej neposkytuje taký komfort ako napríklad tablet alebo špeciálna čítačka kníh.
Navyše, pri neustálom pripojení na internet na vás vyskakujú nielen notifikácie zo sociálnych sietí, ale rušivým elementom bývajú aj rôzne upozornenia na prichádzajúce hovory alebo e- maily. Je tak pravdepodobné, že sa necháte veľmi ľahko rozptýliť inými činnosťami.
Lepšou alternatívou čítania e-kníh sú tablety. Ich prednosťou je nielen väčší displej, ktorý sa postará o pohodlnejšie čítanie, ale i možnosť lepšieho nastavenia veľkosti písma. V knihe sa v porovnaní s telefónom tiež lepšie listuje a jednotlivé stránky tak nemusíte neustále približovať.
Nevýhodou tabletov je, že sú ťažšie, majú malú výdrž batérie a ich držanie sa pri dlhom čítaní stáva nepohodlným. Pri príliš jasnom displeji vás môžu veľmi skoro začať páliť oči.
Tablet je univerzálne a všestranné zariadenie. Využijete ho tak na vybavenie pracovných záležitostí, ako i zábavu. Je vhodný nielen na čítanie kníh, ale napríklad aj na sledovanie filmov či seriálov. Veľmi ľahko sa tak môže stať, že od čítania skĺznete k iným činnostiam.
Zo všetkých možností teda elektronické čítačky kníh vychádzajú ako najlepšie možné riešenie.
Tri hlavné dôvody, prečo sa vám elektronická čítačka kníh bude hodiť:
Na trhu nájdeme mnoho výrobcov elektronických čítačiek kníh, z ktorých primárne natrafíte na značku Kindle od Amazonu alebo PocketBook. Obe sú kvalitné a uspokoja potreby aj tých najnáročnejších. Chybu nespravíte ani pri jednej z nich – líšia sa naozaj len v drobnostiach, a tak záleží skutočne len na vašich preferenciách, ktorá čítačka vám bude viac vyhovovať.
Čítačky kníh PocketBook: Funkcia prevodu textu aj v slovenčine
Prednosťou čítačiek kníh PocketBook je podpora rôznych formátov e-kníh. Väčšina čítačiek PocketBook si tak bez problémov poradí s 15-textovými formátmi, 4-obrázkovými a 2-zvukovými. S praktickou funkciou Send-To-PocketBook vám zároveň odpadá potreba nákupu kníh napríklad na počítači a následne ich presúvanie do čítačky – všetko zvládnete v rozhraní PocketBook, takže nahrávanie najnovších kníh alebo rôznych iných dokumentov bude naozaj jednoduché.
Fanúšikovia PocketBookov na Slovensku dlho čakali aj na funkciu prevodu textu na reč v slovenčine. Čakanie sa oplatilo a táto funkcia je dostupná aj v slovenskom jazyku. Akýkoľvek textový súbor tak môžete zmeniť na audioknihu. Môžete šoférovať do práce a pritom počúvať svoju obľúbenú detektívku alebo sa môžete pripraviť na vyučovanie cestou do školy.
Amazon Kindle: Vlastný formát MOBI
Obľúbené Amazon Kindle čítačky boli predstavené v roku 2007. Ich prednosťou už od samého začiatku bolo priame previazanie na Amazon obchod, ktorý ponúka neprestajný prílev nových titulov. To ocenia najmä priaznivci literatúry v originálnom jazyku, nakoľko si môžu vybrať z naozaj širokej ponuky kvalitných titulov. Niet sa preto čo čudovať, že Amazon Kindle čítačky sa stali hitom.
Kindle má aj plnú podporu slovenských fontov, takže slovenské tituly zobrazí bez problémov.
Obmedzená voľba formátov e-kníh pre Kindle je hlavnou nevýhodou v porovnaní s PocketBook. Niektoré firmy sa snažili presadiť svoj formát e-kníh, podarilo sa to len Amazonu, a tak ich dominantou je vlastný formát MOBI. Iné formáty si však bez problémov prevediete do čítačky pomocou funkcie Send-To-Kindle.