Kuchynský robot: Ako vybrať ten pravý

Kuchynský robot: Ako vybrať ten pravý

Keď raz podľahnete láske k vareniu, budete sa zaujímať o jednotlivých kuchynských pomocníkov. Začnete pri ručnom šľahači, od ktorého nie je ďaleko k tyčovému mixéru. Potom zistíte, že na domácu prípravu jedla nutne potrebujete multifunkčný kuchynský robot, ktorý zvládne prácu hneď niekoľkých strojov.

Kuchynský robot a jeho história

 

Prvý elektrický mixér sa zrodil v roku 1908 v Amerike. Zostavil ho inžinier Herbert Johnson, ktorý vraj pozoroval pekárov pri tom, ako museli ručne šľahať cesto. A tak mu napadlo, že by im vďaka elektromotoru, ktorý bude šľahať cesto za nich, ušetril veľa práce aj ich ruky.

 

Následne skonštruoval model H, ktorý osídlil kuchyne lodí amerického námorníctva. A potom sa konečne Herbert rozhodol, že vyrobí robot aj pre domácnosti. Prvé testovacie kúsky vraj muži z vedenia spoločnosti doniesli svojim manželkám, aby ich podrobili „záťažovým testom“. Jedna z nich sa vyjadrila, že mixér je tá najlepšia kuchynská pomôcka (kitchen aid), s akou sa kedy stretla. A práve po tejto historke sa mixér a celá spoločnosť pomenovali KitchenAid.

 

Kuchynský robot KitchenAid najviac spopularizoval model G, ktorý ovládol Ameriku – prvé 3 roky sa predalo 20 000 kusov. V roku 1936 navrhol dizajnér Egmont Arens nový dizajn celého robota, ktorý sa do dnešných čias takmer nezmenil. Pomenoval ho robot Artisan. Hovorí sa o ňom, že je nezničiteľný a vydrží celé generácie. A nie je sa čomu diviť, telo robota je kovové a naozaj veľmi kvalitné. Počítajte s vyššou obstarávacou cenou. Tá však za originálny KitchenAid naozaj stojí.

 

Kuchynský robot, ručný šľahač, tyčový mixér: Ako sa v tom vyznať

 

Do sekcie kuchynských robotov môžeme zaradiť aj ďalšie prístroje, ktoré uľahčia prípravu jedla:

 

Základný tyčový mixér (sekáčik, chopper) – seká zeleninu, mixuje pesto, rozmixuje zeleninovú polievku a nadrví oriešky. Ideálny darček pre potomka, ktorý sa práve odsťahoval do svojho prvého bytu.

Ručný šľahač – pokiaľ túžite po dokonale lahodnej a jemnej bábovke, ktorá sa nezrazí, a zároveň sa pri miešaní nechcete príliš nadrieť, je ručný šľahač ideálnou voľbou.

Odšťavovač – ocenia vyznávači zdravej kuchyne, ale aj tí, ktorým robí problém zjesť odporúčanú dennú dávku ovocia a zeleniny.

Kuchynský robot - zvládne všetko vyššie spomínané a pripraví aj niečo navyše. A tiež sa mu v článku budeme venovať najviac.

 

Súboj kuchynského robota s food procesorom

Zistite, aký je rozdiel medzi kuchynským robotom a food procesorom.

 

dotextu NAY (3)

  • Kuchynský robot má typické výklopné rameno a vyberateľnú nádobu, do ktorej sú ponorené špeciálne nadstavce. Tie si buď kúpite spolu s kuchynským robotom, alebo ich neskôr prikúpite zvlášť. Nájdete ich v sekcii príslušenstvo pre kuchynské roboty.
  • Food procesor tvorí nádoba s pohyblivou osou, na ktorú sa nasadí daný nadstavec. Naseká, nastrúha, ale so šľahaním cesta si, žiaľ, neporadí.

Kuchynský robot: Dôležité parametre, na ktoré sa zamerať

 

Sledujte predovšetkým na výkon. Všeobecne platí, že čím vyšší príkon, tým vyšší výkon – kuchynský robot potom pracuje bez prehriatia dlhšiu dobu a zvládne aj náročnejšie úkony. S vyšším príkonom stúpa aj cena. Preto si ujasnite, koľko ste ochotní investovať. Lacnejšie kuchynské roboty majú príkon okolo 500 W, ale je lepšie sa poobzerať po robotoch s príkonom minimálne 1 000 W a vyššie. Taký model vám pomelie aj kvalitné mäso na tatarák.

 

Stredový vs. planetárny systém miešania

Nie je totiž miešanie ako miešanie.

  • Stredový štýl miešania je ten klasický – hnetač rotuje okolo svojej osi.
  • Planetárny štýl miešania – hnetač rotuje okolo svojej osi, ale zároveň opisuje aj kruh pozdĺž celej nádoby. Suroviny sa dokonale premiešajú aj po obvode misy.

Nezabudnite na materiál a dizajn, ktorý sa vám bude páčiť

 

Kvalitný materiál zaručí dlhšiu trvanlivosť. Kombinácia nerezu a kovu býva stávkou na istotu. Za celokovový kuchynský robot si síce priplatíte, ale údržba bude oveľa jednoduchšia. Kovový robot je tiež oveľa odolnejší. Kovové ozubené kolieska sa nikde nezadrú a neprasknú. A taký multifunkčný kuchynský robot KitchenAid urobí z obyčajnej kuchyne profesionálnu kuchyňu hodnú ocenenia Michelinskou hviezdou.

 

Dobre si rozmyslite, kam robota umiestnite – je to jeden z tých rozmernejších kuchynských pomocníkov. Preto sa vopred pripravte na to, že ho asi do žiadnej skrinky nedáte. Výrobcovia to vedia, a tak sa zo svojich kuchynských robotov snažia urobiť jedno z umeleckých diel hodných galérie Louvre. A napodiv sa im to naozaj darí. Napríklad taký KitchenAid alebo kuchynský robot Eta sa stanú ozdobou vašej kuchyne.

 

Nezabudnite sa zamerať na objem nádoby, pokiaľ sa chystáte zarábať chlieb pre štvorčlennú rodinu, vyberajte kuchynský robot s objemom misy minimálne 4 litre.

 

Príslušenstvo kuchynského robota

 

Miešaciu metlu a nádobu dostanete ku každému robotu. Časom však zistíte, že sa hodí mlynček na mäso alebo napríklad špeciálne nadstavce na výrobu cestovín. Pred kúpou si tak premyslite, ktoré nadstavce využijete a zohľadnite to pri výbere. Za väčšiu výbavu si síce priplatíte, ale nebudete potom musieť riešiť, kde zoženiete ďalšie špeciálne nadstavce na váš typ kuchynského robota.

 

Kuchynský robot Bosch vám pripraví čerstvý džús z pomaranča, pomelie mäso na hamburger a pripraví napríklad aj cesto na pizzu.