Na ktorej smart TV si najlepšie vychutnáte EURO 2024

Na ktorej smart TV si najlepšie vychutnáte EURO 2024

Každý fanúšik futbalu sa teší na veľkú porciu zápasov šampionátu EURO 2024. Ak preferujete sledovanie majstrovstiev Európy vo futbale z pohodlia domova, poradíme vám, aké parametre by mala mať správna športová TV. Užijete si na nej nielen sledovanie futbalu, ale aj iných športových podujatí na maximum.

Majstrovstvá Európy vo futbale, známe ako EURO 2024, sú jednou z najočakávanejších športových udalostí roka. Ide o futbalový sviatok konajúci sa raz za štyri roky, keď si všetci fanúšikovia športu číslo jedna vo svete vychutnávajú zápasy najlepších futbalových tímov z Európy. Všetci, ktorí preferujú sledovanie šampionátu z pohodlia domova a ktorí chcú zažiť atmosféru ako na štadióne, by mali zvoliť televízor so správnymi parametrami. 

dotextu1 (74)Veľká obrazovka = lepší zážitok zo sledovania ME vo futbale 2024

Začnite pri tom najdôležitejšom, čo má zásadný vplyv na zážitok z pozerania EURA 2024 – uhlopriečka televízora. Áno, futbal sa dá sledovať aj na malej TV alebo monitore, ale pokiaľ chcete vidieť detailne tváre hráčov, ich stekajúci pot či nápisy na lopte smerujúcej do brány, je potrebné mať väčšiu obrazovku vo veľkosti ideálne 55 palcov a viac.

S ostrosťou a detailmi obrazu úzko súvisí rozlíšenie obrazovky. Niektoré športové televízne kanály poskytovatelia vysielajú v 4K rozlíšení. Aby ste mali detailný obraz, vyberajte televízor minimálne s 4K rozlíšením, ktoré je dnes štandardom. Ale chybu nespravíte ani s vyšším 8K televízorom, pretože prístroj pravdepodobne nekupujete na jednu udalosť, ale na roky dopredu. 


Vedeli ste, že výrobca televízorov Hisense je oficiálnym partnerom UEFA EURO 2024


dotextu1 (76)Vyššia obnovovacia frekvencia TV zabezpečí ostrý obraz 

Obnovovacia frekvencia televízora je nesmierne dôležitý údaj pri sledovaní športu na televízore. Udáva sa v hertzoch a označuje, koľkokrát za sekundu sa obraz na obrazovke obnoví. Pri nižších obnovovacích frekvenciách, ako napríklad 50 Hz, môže dochádzať k rozmazaniu pohybu pri rýchlych akciách. Obzvlášť vo futbale sa lopta rýchlo pohybuje, a preto je vhodné mať TV s obnovovacou frekvenciou 100 Hz a viac

Takýto televízor zabezpečí lepší prirodzenejší pohyb, ostrosť pri rýchlych prechodoch lopty a celkovo plynulejší zážitok zo sledovania futbalových akcií. Vyššiu obnovovaciu frekvenciu oceníte aj pri hraní hier, ako je legendárna futbalová séria FIFA, premenovaná na EA Sport FC. 

Na trhu nájdete aj smart TV so 144 Hz panelom, ktoré poskytnú naozaj pôsobivú plynulosť obrazu pri sledovaní športu alebo hraní hier. 


TIP: Lepšie modely Philips TV ponúkajú režim Ambilight, čo sú malé svetelné diódy za televízorom, ktoré dokážu meniť farebné osvetlenie podľa toho, čo sa deje na obrazovke pre zlepšenie zážitku zo sledovania. 


dotextu1 (77)

Športové režimy vylepšia zážitok zo sledovania majstrovstiev Európy vo futbale

Moderné smart TV majú rôzne režimy zobrazenia, ktoré sú optimalizované pre rôzne typy obsahu. U väčšiny nájdete režim film, herný a športový režim. Preto pri výbere televízora na sledovanie EURA 2024, alebo iných športov, sa zaujímajte, či obsahuje športový režim.

Každý výrobca ponúka vlastné riešenie, pričom tieto technológie využívajú umelú inteligenciu a dokážu minimalizovať rozmazanie obrazu pri rýchlych akciách, zvýrazniť kontrast alebo zvýšiť sýtosť farieb. Hráči tak budú lepšie viditeľní a tráva zelenšia. 

Športový režim dokáže tiež vylepšiť zvuk, aby ste lepšie počuli komentátorov alebo fanúšikov priamo na štadióne, čo vás viac vtiahne do hry. 


TIP: Športový režim dokáže zlepšiť vnímanie plynulosti aj na TV s obnovovacou frekvenciou 50 – 60 Hz, ale nedosahuje úroveň televízorov s reálne vyššou obnovovacou frekvenciou.


Akú technológiu pre sledovanie športu zvoliť: OLED vs QLED? 

Na trhu je množstvo zobrazovacích technológií. Tie najobľúbenejšie sú OLED a QLED, medzi ktorými sú určité rozdiely. 

OLED využíva technológiu samostatne svietiacich pixelov, vďaka čomu budete mať reálnu čiernu farbu, akú žiadna iná technológia neposkytuje. Veľkou výhodou OLED je nízka odozva, ktorá sa hodí na sledovanie športových prenosov a široké pozorovacie uhly. Znamená to, že ak budete zápas sledovať spoločne s kamarátmi, obraz uvidia skvelo aj tí z kraja sedačky. Nevýhodou je vyššia cena, nižší jas v porovnaní s QLED a riziko vypaľovania pixelov pri dlhodobom zobrazovaní statických prvkov. 

QLED technológia ponúka vysoký jas, takže môžete sledovať futbal aj v presvetlenej obývačke, skvelé farby, netrpí na vypaľovanie pixelov a je dostupná za nižšiu cenu. Pri priamom porovnaní s OLED majú QLED televízory o niečo horšie pozorovacie uhly, slabší kontrast a menej reálnu čiernu farbu

Obidve technológie majú svoje plusy a mínusy a sú vhodné na sledovanie majstrovstiev Európy vo futbale alebo iných športových udalostí. 


TIP: Prečítajte si, aké všetky technológie sa môžu nachádzať v televízoroch v článku Ako vybrať televízor.