Nenechajte si ukradnúť Bitcoin a iné kryptomeny, radšej používajte krypto peňaženky

Nenechajte si ukradnúť Bitcoin a iné kryptomeny, radšej používajte krypto peňaženky

Kryptomeny na čele s Bitcoinom sú fenoménom dnešnej doby, na ktorom vieme zarobiť peknú kopu peňazí. Ak vlastníte kryptomeny, namiesto nechávania si ich na krypto burze, je bezpečnejšie poslať ich do kryptomenovej peňaženky. Zistite, aké majú výhody a riziká papierové, softwarové a hardwarové peňaženky. A kde je najbezpečnejšie uchovávať vaše digitálne bohatstvo.

V poslednom desaťročí si kryptomeny prešli cestou z neznámej novinky na široko diskutovaný fenomén. Najviac sa o ich slávu zaslúžil Bitcoin, ktorý v tomto roku zaznamenal svoju rekordnú hodnotu a ľudia na celom svete netrpezlivo očakávajú, čo prinesie ďalší halving. 

K halvingu dochádza ako pri olympiáde, raz za 4 roky a pri tejto udalosti sa znížia odmeny pre ťažiarov o 50 % s cieľom urobiť z Bitcoinu ešte vzácnejšiu menu. Svet to zaujíma najmä preto, že doposiaľ sa po každom halvingu zvýšila cena Bitcoinu a ľudia zarobili viac peňazí.

dotextu1 (46)

Prečo je dôležité ukladať si Bitcoin a iné kryptomeny do peňaženky? 

Pokiaľ vlastníte Bitcoin alebo iné kryptomeny, tak je vo vašom záujme si ich bezpečne uložiť s čo najnižším rizikom krádeže. Znalejší v tejto oblasti si spomenú na nedávny krach svetoznámej krypto burzy FTX, keď milióny ľudí prišli o svoje peniaze uložené vo virtuálnej mene. Krypto burzy čelia často hackerským útokom a nie je úplne vylúčené, že útočníci môžu odcudziť aj vaše kryptomeny. Preto ak si zakúpite kryptomeny na kryptoburze, je najlepšie ich tam nenechávať a radšej si ich poslať do krypto peňaženky. A aké krypto peňaženky vlastne existujú?

Papierovú kryptomenovú peňaženku sa ešte nikomu nepodarilo hacknúť 

Úplne najjednoduchšia peňaženka, ak ju teda tak môžeme nazvať vôbec peňaženkou, je obyčajný kus papiera, na ktorý si vytlačíte váš verejný a súkromný kľúč v podobe QR kódu. Súkromný kľúč je digitálny podpis užívateľa a slúži ako dôkaz digitálneho vlastníctva. Pomocou neho môžete platiť alebo si vyberať kryptomeny. Je to váš tajný kód, ktorý nikdy nikomu neprezradzujte. 

Verejný kľúč funguje podobne ako bankový účet, môžete ho zdieľať s inými užívateľmi a každý, kto ho pozná, vám naň môže posielať kryptomeny. 

Papier sa zatiaľ ešte nikomu nepodarilo hacknúť a asi ani nikdy nepodarí, ale na druhej strane, ak ho stratíte alebo vám nebodaj zhorí, svoje kryptomeny viac neobnovíte. Pri iných typoch kryptomenových peňaženiek je však možné ich obnoviť.

Veľkým problémom je fakt, že keď zaplatíte napríklad za obed, musíte platobnému terminálu ukázať svoj súkromný kľúč. Takže mu musíte dôverovať, že si vezme toľko, koľko mu prináleží. Ak by sa niekomu podarilo odfotografovať váš kľúč, tak pravdepodobne svoje Bitcoiny viac neuvidíte. 

dotextu1 (47)

Softwarové kryptomenové peňaženky sú jednoduché na používanie 

Softwarová kryptomenová peňaženka je program alebo aplikácia, ktorá umožňuje si ukladať, posielať alebo prijímať Bitcoin a iné kryptomeny. S touto peňaženkou máte prehľad o transakciách alebo si môžete nastaviť výšku poplatkov. Výhodou je, že môžete k nej pristupovať na akomkoľvek zariadení, kde ju máte nainštalovanú a navyše je veľmi jednoduchá na používanie. A mnoho peňaženiek je zadarmo

Softwarové peňaženky sú považované za relatívne bezpečné, ale ako u každého zariadenia, ktoré je online, existuje riziko hackerského útoku. Ešte väčší stupeň zabezpečenia ponúkajú hardwarové peňaženky. 

Všeobecne sa dá povedať, že relatívne nižšiu sumu pod 500 eur uloženú v kryptomenách si môžete nechať pokojne v softwarovej peňaženke, ale pokiaľ investujete veľký objem peňazí, napríklad do Bitcoinu, aby ste si zabezpečili pohodlný dôchodok, tak je lepšie investovať do hardwarovej peňaženky. 

dotextu1 (45)

Prečo je najvhodnejšie riešenie kúpiť si hardwarovú peňaženku a tam uložiť Bitcoin? 

Hardwarová peňaženka je najbezpečnejšie miesto, kde uložiť všetky vaše Bitcoiny. Je to samostatné zariadenie, ktoré je špeciálne navrhnuté na chránenie vašich súkromných kľúčov. Aby ste si ich vedeli predstaviť, tak hardwarové peňaženky sú v podstate maličké počítače s displejom, tlačidlami a pripájate ich do počítača ako USB kľúč

Pri prvom zapnutí vám hardwarová peňaženka vygeneruje 12 alebo 24 anglických slov, ktoré sú váš privátny kľúč. Ten slúži ako záloha pre obnovenie, preto si ich napíšte na papier a schovajte. Ak by sa vám peňaženka náhodou rozbila alebo ste ju stratili, všetky kryptomeny obnovíte týmito slovami. 

Aby ste si boli 100 % istý, že nikto nepozná vašu krytomenovú zálohu, uložte ju do špeciálnych obalov OEM ShiftCrypto Tamper-evident bags, ktoré odhalia každú nevyžiadanú manipuláciu. Výrobok ochráni vašu zálohu pred teplom, mrazom alebo vlhkosťou a je používaný aj bankami a vládnymi agentúrami. 

Prístup do zriadenia je chránený PIN kódom a potvrdenie transakcie prevodu kryptomeny autorizujete heslom priamo v zariadení. Hardwarové peňaženky sú imúnne voči počítačovým vírusom, ktoré sa snažia ukradnúť údaje zo softwarových peňaženiek. Vďaka týmto všetkým vlastnostiam sa oplatí zvážiť, či neinvestovať do hardwarovej peňaženky.