Odšťavovače: Porovnanie šnekového a odstredivého odšťavovača

Odšťavovače: Porovnanie šnekového a odstredivého odšťavovača

Zjesť odporúčanú dennú dávku ovocia a zeleniny býva niekedy oriešok pre dospelých aj deti. Riešením môžu byť práve odšťavovače, ktoré vám raz-dva vykúzlia chutnú ovocnú či zeleninovú šťavu.

Ako vybrať odšťavovač: Čo budete odšťavovať?

Pri výbere odšťavovača by ste sa mali v prvom rade zamyslieť nad tým, čo budete odšťavovať. Základné druhy ovocia a zeleniny, ako sú napríklad jablko či mrkva, zvládne každý typ odšťavovača.

Ak plánujete odšťavovať listovú zeleninu, mäkké ovocie a bylinky, odporúčame používať slimákový (častejšie ho nájdete pod názvom šnekový) odšťavovač. Slimákovému odšťavovaču sa vraví aj tlakový, pomalý, hriadeľový či závitovkový.

Ako vybrať odšťavovač: Sledujte tieto parametre

Prvú otázku už máme za sebou. Prejdime k technickejším parametrom. Pri výbere je nutné sa zamerať na:

  • Počet osôb: Od množstva „popíjačov“ sa bude odvíjať objem nádoby na šťavu aj objem zbernej nádoby. Napríklad štvorčlenná rodina si vystačí s odšťavovačom s objemom jeden liter.
  • Príkon: Odstredivé odšťavovače majú vždy vyšší príkon než šnekové. Čísla však nie sú všetko. Vyšší príkon neznamená lepší prístroj, najmä ak ide o dva rôzne typy odšťavovačov. Šnekové odšťavovačom postačuje príkon 150 W, zatiaľ čo odstredivé odšťavovače s vysokými otáčkami mávajú príkon 800 W a viac.

Vedeli ste, že?

Šnekové odšťavovače síce pracujú s menším výkonom, príprava džúsu im však trvá dlhšie, takže sa v konečnom dôsledku dostávajú na spotrebu odstredivého odšťavovača.

  • Veľkosť plniaceho otvoru: Ak nechcete pred prípravou šťavy stráviť večnosť krájaním ovocia a zeleniny na menšie kúsky len preto, aby sa do odšťavovača vôbec vošli, je dobré sa nad tým zamyslieť vopred. Pri šnekovom odšťavovači hľadajte otvor  aspoň 4 až 5 cm, u odstredivého 6-centimetrový.
  • Bezpečnostná poistka: S bezpečnostnou poistkou sa jednoducho zle zložený odšťavovač nezapne. No povedzte, kto by nechcel zabrániť katastrofe.

Šnekový odšťavovač v. odstredivý odšťavovač

Možno vás hneď na začiatok sklameme, ale naozaj sa nedá povedať, ktorý druh odšťavovača je lepší. Záleží na tom, čo od neho očakávate a čo potrebujete. Pri rozhodovaní vám pomôže aj náš prehľad vlastností šnekového a odstredivého odšťavovača.

Šnekový odšťavovač

Svoj názov dostal po najdôležitejšom závite v systéme rotujúcich diskov, ktorý pripomína práve ulitu slimáka. Často sa šnekový odšťavovač nazýva aj pomalý, hriadeľový, závitovkový alebo tlakový odšťavovač.

Pripravte sa na to, že rovnako ako slimák, bude šnekový odšťavovač pomalší. Avšak vďaka silnému tlaku dostane z ovocia, zeleniny a byliniek maximum šťavy.

Šnekové odšťavovače sú drahšie než odstredivé. Oproti kolegovi spotrebujú menej surovín a zanechávajú minimálny odpad. Výsledné šťavy nie sú penové a pomalšie oxidujú. Šnekové odšťavovače zároveň nie sú hlučné.

TIP
Odpad z odšťavovača nevyhadzujte. Dužinu z mrkvy použite na tortu či muffiny. Zmes koreňovej zeleniny ako základ do polievky a jablčná dužina dodá šmrnc lievancom.

Odstredivý odšťavovač

Odstredivý odšťavovač seká suroviny pomocou nožov. Nasekané kúsky prelisuje cez sitko do pripraveného pohára. Príprava je výrazne rýchlejšia, možno aj práve preto má odstredivý odšťavovač väčšinové zastúpenie v domácnostiach.

Dobre si však poradí len s tvrdým ovocím a zeleninou. Síce odšťaví aj bobuľoviny, kôstkoviny a listovú zeleninu, zanechá po nich však veľa odpadu. Vzniknutá šťava je vodnatejšia a musí sa spotrebovať ihneď. Jeho cena je nižšia.

Porovnanie šnekového a odstredivého odšťavovača v tabuľke

Príkon

Výdaj energie

Čas prípravy

Druhy ovocia a zeleniny

Hlučnosť

Cena

Šnekový odšťavovač

Nižší cca. 150 W

Približne rovnaký

Dlhšia príprava

Všetky druhy

Nižšia

Vyššia

Odstredivý odšťavovač

Vyšší cca.

800 W

Približne rovnaký

Kratšia príprava

Tvrdá zelenina

Vyššia

Nižšia

 

Čistenie odšťavovača

odstavovac uvodnik

Čím zložitejšie sa odšťavovač umýva, tým častejšie sa ho napokon rozhodnete nepoužiť. Predstava rozoberania jednotlivých nádob, nožov a odpadových košov, vás neraz odradí. Pri výbere preto myslite aj na spôsob čistenia. Dnes už na trhu nájdete odšťavovače, ktoré za vás umyje umývačka.

Odstredivé odšťavovače majú menej súčiastok a ich údržba je preto jednoduchšia. Súčasťou balenia bývajú aj špeciálne kefky, s ktorým vyčistíte naozaj každú štrbinu.

Kuchynské roboty s odšťavovačom

Multifunkčným kuchynským robotom sa nehovorí multifunkčné len tak pre nič za nič. Zvládnu totiž prácu niekoľkých spotrebičov naraz. Kuchynský robot so špeciálnym nadstavcom tak okrem klasického miesenia či šľahania zvládne aj odšťavovanie. A poradí si aj s lisovaním citrusových plodov.

TIP:
Pri kúpe multifunkčného robota si overte, či do jeho základnej výbavy patrí aj odšťavovací nadstavec. Pravdepodobne nie a je nutné si ho dokúpiť.

Lis na citrusy a ručné odšťavovače

Ručný odšťavovač patril do výbavy našich babičiek. Je naozaj skvelým pomocníkom, najmä ak si potrebujeme narýchlo vytlačiť citrónovú šťavu do čaju. Ale ak by ste si chceli odšťaviť niekoľko pomarančov, tak sa poriadne zapotíte. Ak vaše srdce piští po čerstvo lisovaných šťavách, siahnite po elektrickom lise na citrusy, tzv. citrusovači.

Rozdiel medzi odšťavovačom a smoothie mixérom

Možno vám pri čítaní tohto článku napadá, aký je vlastne rozdiel medzi smoothie mixéromodšťavovačom. Najväčší rozdiel je v produkte. Rozdiel medzi šťavou a smoothie je v prítomnosti vlákniny.

Odšťavené džúsy neobsahujú veľké množstvo vlákniny, naopak smoothies áno. Proces odšťavovania totiž odfiltruje dužinu, zatiaľ čo pri výrobe smoothies sa mixuje celé ovocie či zelenina.