Žmolky, spisovne hrčky, dokážu narušiť vzhľad vášho oblečenia. Často sa objavia už po prvom praní. Náchylnejšie bývajú umelé materiály, ale podľahne im aj vlnený sveter. Pozrime sa na to, ako vám tento problém dokáže rýchlo a prakticky vyriešiť odžmolkovač.
Malé hrudky na oblečení vznikajú trením na miestach, kde sa látka dotýka iných povrchov. Začína to uvoľnenými vláknami, ktoré sa postupne motajú do malých uzlíkov. Objaviť sa môžu na akomkoľvek oblečení. Častejšie na kúskoch s umelými prímesami, ktoré sú k tomu náchylnejšie.
Žmolky alebo hrčky sa však nevyhnú ani drahému a kvalitnému oblečeniu. Stačí malé šuchnutie sa o suchý zips, batoh či kabelku a už sú na svete.
Môžete im predchádzať, napríklad praním jemného oblečenia samostatne a na šetrnom programe pri nízkej teplote. Odporúča sa tiež pranie bielizne naruby, či dávať jemné kúsky do špeciálnych pracích vreciek, alebo môžete vyskúšať rôzne babské rady, ako sa tzv. žmolkov zbaviť.
Niektoré tieto „dobre mienené rady“ však dokážu v konečnom dôsledku napáchať oveľa väčšie škody a ani sa nenazdáte a budete riešiť diery na vašom obľúbenom svetri. Takže, než sa pustíte do boja s hrčkami žiletkou, kefou či nožničkami na nechty, skúste sa zoznámiť so šikovným pomocníkom – elektrickým odžmolkovačom.
Ak ide o naozaj veľké zhluky nitiek či uzlíkov, skúste ich odstrihnúť. Je tu ale už vyššie spomenuté riziko vzniku dierok. Bude lepšie ísť na to sofistikovanejšie - pomocou elektrického odžmolkovača. Ten si poradí aj s veľkými, aj s malými žmolkami.
Praktický odstraňovač tzv. žmolkov vás bude stáť do 20 eur a je vhodný aj na odstránenie hrčiek z jemných svetrov. Tohto pomocníka stačí zapnúť, priložiť na oblečenie a o všetko sa postarajú rotujúce nože.
Tie rotujúce nože v predchádzajúcej vete vás mohli vyľakať. Zbytočne. Odžmolkovače síce z látky nevkusné zhluky nitiek odstraňujú odrezávaním, ale ich ostrie chráni jemná mriežka. Dierky tu preto rozhodne nehrozia. Oceľové nože na odstraňovači žmolkov kmitajú rýchlosťou aj 8 000 otáčok za minútu. Vďaka tomu sú účinné a efektívne. S hrčkami si poradia za pár minút.
Niektoré druhy odžmolkovačov umožňujú nastavenie dĺžky zastrihnutia. V praxi to znamená, že odžmolkovač ľahko prispôsobíte rôznym druhom odevov – šálom, mikinám alebo kabátom. Okrem už spomínaných hrudiek si tento šikovný pomocník poradí aj s vyčnievajúcimi nitkami a vláknami z oblečenia, jednoducho ich odreže.
TIP:
Vyskúšajte odžmolkovače na bytovom textile. Dobre si poradia s uzlíkmi na kobercoch či závesoch.
Vybrať si ten svoj elektronický odstraňovač žmolkov nie je žiadna veda. Majú viac-menej podobné parametre, skôr je vhodné vopred si ujasniť, ako často, na aké typy látok a kde budete odžmolkovač používať.
Batéria či akumulátor – spôsob nabíjania odžmolkovača predurčuje aj jeho prevádzkovú dobu. Niektoré odžmolkovače fungujú na baterky aj na napájanie zo siete alebo pomocou USB kábla. Variant s nabíjacím akumulátorom je vhodnejší, pretože vás prípadná absencia bateriek v domácnosti nezastaví. Jednoducho odžmolkovač pripojíte do zásuvky.
Nastaviteľná dĺžka zastrihnutia – možnosť nastaviť si dĺžku zastrihovania oceníte, pokiaľ máte doma viacero druhov látok, ktoré chcete pravidelne ošetrovať. Väčšina odžmolkovačov sa dá nastaviť a poradí si tak aj s hrubšími látkami.
Zberná nádobka – odstránené hrčky sa väčšinou zbierajú do odnímateľnej nádobky, ktorú ľahko vyprázdnite. Lacnejšie modely nádobky nemávajú, takže po odžmolkovaní prichádza na rad ešte ich zber.
Možnosť čistenia odžmolkovača – k odžmolkovaču sa vám bude hodiť kefka na čistenie, často býva súčasťou balenia. Kefka vám pomôže s čistením mriežok, kde sa môžu zachytiť jemné nitky a vlákna. Niektoré odžmolkovače sú vybavené bezpečnostnou poistkou, ktorá prístroj nezapne, pokiaľ nie je správne zostavený či vyčistený.
Cena odžmolkovača – tento pomocník nestojí veľa. Kúpte si odžmolkovač za pár eur. Ak si želáte odstraňovač hrčiek na viacero druhov tkanín a chcete využiť aj napájanie zo siete, tak je lepšie siahnuť po odžmolkovačoch od 11 do 16 €.