Milujete fotenie a chcete si vybrať mobil s dobrým fotoaparátom či špičkový fotomobil? Poradíme vám, aké parametre sledovať pri výbere fotomobilu, ako nenaletieť na marketingové ťahy výrobcov a ktoré smartfóny fotia najlepšie.
Dnešné mobilné telefóny majú v priemere tri až štyri objektívy a každý z nich je vhodný na niečo iné. Čím viac fotoaparátov, tým lepšie však neplatí. Výrobcovia využívajú často marketingový trik, keď dajú do mobilu menej kvalitný fotoaparát len do počtu, namiesto kvalitnejšieho, aby ušetrili. Typickým príkladom je najmä u lacnejších smartfónov použitie často nekvalitného makra namiesto teleobjektívu.
Pozrime sa bližšie, aké typy fotoaparátov dávajú výrobcovia do smartfónov a na čo slúžia:
Ktorý smartfón fotí lepšie, s 50, 100 alebo 200 Mpx hlavným fotoaparátom? Logicky by mal najlepšie fotiť ten s najvyšším číslom, ale nie je tomu vždy tak. Do hry okrem počtu megapixelov vstupuje kvalita snímača a technológia pixel binning.
Ide o softwarové spájanie pixelov v jeden bod výslednej fotografie. V praxi to znamená, že fotografie napríklad s veľkosťou 108 Mpx majú vo výsledku rozlíšenie len 12 Mpx, čo je rovnaké, ako použitie len 12 Mpx snímača. Treba spomenúť, že 12 Mpx fotografia vám bohato stačí na tlačenie vo veľkosti A4, alebo zdieľanie na sociálnych sieťach a zaberá menej miesta v telefóne.
Výrobcovia touto metódou dosiahnu však lepšiu citlivosť, pretože viac malých pixelov zachytí viac svetla a výsledné fotografie sú krajšie. Smartfóny umožňujú fotiť aj do plného napr. 108 Mpx formátu, ktorý sa hodí vtedy, ak chcete naozaj veľmi detailné fotografie, zväčšovať ich či tlačiť na veľké formáty. Podmienkou je však veľmi dobré svetlo, inak budú mať fotky šum či horšiu kvalitu.
Na druhú stranu treba povedať, že spojenie viacerých megapixelov sa nevyrovná snímaču s väčšími pixelmi, ktorý nájdete vo veľkostne väčších snímačoch. Preto sa nepozerajte len na počet megapixelov, lebo môže byť zavádzajúci.
Miesto megapixelov sledujte fyzickú veľkosť snímača. Čím bude väčší, tým viac svetla pojme a vaše fotky budú krajšie. Najmä ak budete mať málo svetla pri fotení. Tento údaj je zapísaný v zlomku a platí jednoduché pravidlo, čím nižšie číslo, tým lepšie. Tie úplne najlepšie fotomobily majú veľký 1/1“ snímač.
Ďalší parameter, ktorý je vhodné sledovať, je číslo clony, ktoré sa označuje číslom F. Tu tiež platí, čím nižšie číslo, tým lepšie. Fotoaparát s nižším číslom bude mať lepšiu svetelnosť, čo v praxi znamená, že budete mať svetlé a nerozmazané fotografie aj pri slabom svetle. U hlavného fotoaparátu je dobré, ak je hodnota clony f/1.8 a nižšia.
Každý naozaj dobrý fotomobil by mal mať stabilizáciu obrazu, inak môžete mať občas rozmazané fotografie, čo asi nechce nikto. Dnešné smartfóny ponúkajú aj softwarovú stabilizáciu, ktorá však nie je taká dobrá ako optická stabilizácia obrazu (OIS).
Optická stabilizácia je účinná v reálnom čase a vďaka nej budete mať krásne ostré fotky. U širokouhlého fotoaparátu nebýva pravidlom, ale určite by nemala chýbať u teleobjektívu a hlavného fotoaparátu.
Pri fotomobile chceme okrem kvalitných fotiek tiež natáčať kvalitné plynulé videá. U videa si preto všímajte snímkovú frekvenciu – tzv. fps. Ide o počet snímok za sekundu, ktoré dokáže kamera zachytiť a rozhoduje o plynulosti videa. Čím je vyššia hodnota fps, tak tým bude video plynulejšie. Pokiaľ chcete dobre použiteľné video, mal by mobil podporovať Full HD pri 60 snímkach za sekundu, tie najlepšie majú 4K.
Vybrať najlepšie fotiace mobily z obrovskej ponuky výrobcov a zariadení je niekedy ťažký oriešok. Všeobecne sa dá povedať, že tie najlepšie fotomobily sú vlajkové lode najznámejších výrobcov, ktorí sa snažia každým rokom zdokonaľovať fotenie a natáčanie videí.
S výberom najlepšieho fotomobilu vám pomôže stránka dxomark, ktorá sa špecializuje na dôkladné testy nie všetkých, ale väčšiny najznámejších mobilných telefónov.
Medzi úplnú fotografickú špičku patrí rad Samsung Galaxy S23, najmä model Ultra s 10-násobným optickým zoomom, rad iPhone 15 alebo Honor Magic5 Pro. Medzi absolútnu špičku sa dlhodobo radí tiež čínska spoločnosť Huawei, ktorá obsadzuje popredné miesta v hodnotení dxomark a vlajkové lode Xiaomi. Ak chcete mobil s výborným fotoaparátom, nemusíte kupovať len vlajkové lode, výborne tiež fotia mobily vyššej strednej triedy.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.