Stránky novín dnes plnia titulky o tom, ako znížiť spotrebu energie v domácnosti a ušetriť za elektrinu. Každý z nás hľadá spôsoby, ako v domácnosti usporiť nejaké to euro. Preto sme spísali tipy, ako efektívne znížiť spotrebu energie v domácnosti a naozaj ušetriť.
Asi sa vám to nebude páčiť, ale najväčšiu úsporu dosiahnete, keď znížite teplotu kúrenia aspoň o 1 stupeň. Podľa odborníkov v oblasti energetiky môžete znížením teploty o 1 °C ušetriť za celý rok 6 % z celkových nákladov na energie.
Teplé prostredie nesvedčí ani nášmu organizmu. Najvyššiu teplotu majte v miestnostiach, kde sa obvykle zdržujete najviac (obývacia izba alebo aj kúpeľňa). Naopak, najnižšiu teplotu nastavte v spálni – uvidíte, že sa vám v chladnejšom prostredí bude spať lepšie. V kuchyni zase nemusíte kúriť vôbec – miestnosť sa vďaka vareniu otepľuje sama.
A nezabudnite kúrenie poriadne odvzdušniť. Pokiaľ máte kúrenie pustené naplno a radiátor je studený, bude zrejme problém v prílišnom zavzdušnení. Skontrolujte aj tlak v expanznej nádobe. Ak je malý, musíte do vykurovacieho systému doplniť vodu.
S reguláciou kúrenia vám pomôže aj špeciálny prístroj termostat. Ak ste priaznivci inteligentných technológií, kúpte si smart termostat. Výrobcovia deklarujú, že s inteligentným termostatom ušetríte 23 % nákladov za vykurovanie. Radiátorové hlavice s termostatom namontujete na radiátor a prepojíte cez Wi-Fi s mobilnou aplikáciou. Teplotu v miestnosti tak môžete regulovať odkiaľkoľvek. Inteligentné termostaty nájdete v kategórii: Inteligentné kúrenie.
A čo také konvektory? V minulosti sa považovali za veľkého žrúta energie. Ale pozor, realita je dnes iná. Pokiaľ doma zvažujete kúpu elektrického vykurovacieho telesa, skúste vykurovacie panely alebo infražiariče.
Úsporné kúrenie vyberajte z kategórií:
Iste si pamätáte, že vám babička kládla na srdce, aby ste za sebou vždy zhasínali. Akonáhle odídete z miestnosti, svetlá za sebou naozaj zhasnite. Nezabudnite tiež dostatočne využívať denné svetlo – závesy, záclony a žalúzie bránia prísunu denného svetla do miestnosti.
Pokiaľ je to možné, vymeňte všetky staré žiarovky za úsporné žiarivky a v ideálnom prípade si kúpte drahšie, ale efektívnejšie LED žiarovky. Tie spotrebujú asi 10-krát menej elektriny ako tie klasické. Výrobcovia tiež vyzdvihujú ich dlhšiu životnosť, takže ušetríte hneď 2 razy.
Patríte medzi tých, ktorí často zabudnú zhasnúť na chodbe? Alebo hľadáte efektívny spôsob svietenia v garáži? Kúpte si vypínače so senzorom pohybu alebo pohybové čidlá. Aktivujú sa v prípade, že zaznamenajú pohyb ľudského tela a automaticky zase zhasnú.
Stand-by režim pri televízii a ďalšej elektronike je skvelý v tom, že po stlačení diaľkového ovládača prístroj okamžite nabehne na plný výkon. Myslite však na to, že elektronika aj v pohotovostnom režime spotrebováva elektrinu. A pozor, aj počítač v režime spánku si berie menšie množstvo elektriny.
Naučte sa preto všetky prístroje vypínať. Dajte si pozor predovšetkým pri televízii, hifi, počítači alebo mikrovlnnej rúre.
Pri počítači a notebooku môžete znížiť spotrebu energie tým, že:
Pokiaľ práve stojíte pred kúpou nového počítača, zvoľte radšej notebook – ten býva dokonca 4-krát úspornejší ako stolný počítač. Je tiež oveľa praktickejší, keďže si ho môžete vziať kamkoľvek.
Chystáte sa práve na nákup novej práčky, chladničky alebo iného spotrebiča? Venujte pozornosť aj špeciálnym energetickým štítkom. Tie pomáhajú spotrebiteľovi získať prehľad o tom, ktorý spotrebič bude z hľadiska spotreby elektrickej energie úspornejší. Na základe uvedených údajov si môžete dokonca zhruba spočítať, koľko vás bude ročná prevádzka daného modelu stáť.
Energetickým štítkom sme sa bližšie venovali v článku Nové energetické štítky.