Konvektory získali povesť veľkého žrúta energie. To však platilo o starších elektrických radiátoroch. Moderné ohrievače používajú iné technológie vykurovania, ako napríklad sálavé teplo. Vďaka tomu „nežerú“ toľko elektriny a navyše vykurujú miestnosť efektívnejšie.
Prečítajte si, ako vybrať elektrické vykurovacie teleso, aké vlastnosti sledovať a čo si ujasniť pred kúpou nového ohrievača, aby ste skutočne ušetrili za energie.
Porazte zimu a rastúce ceny energií výberom vhodného úsporného ohrievača. Kým sa pustíte do nákupu nového konvektora, ujasnite si, čo od neho očakávate, ako ho chcete využívať a aký typ ohrievača hľadáte.
Elektrické vykurovacie teleso používajte ako doplnkový zdroj tepla. Nemalo by v domácnosti nahradiť klasické spôsoby kúrenia.
Hodí sa najmä na rýchle vyhriatie konkrétnej miestnosti. Pokiaľ nemáte v kúpeľni bežné kúrenie, je práve konvektor ideálna voľba, ako si zvýšiť tepelný komfort.
Konvektor oceníte aj na chalupe, keď sa na jar alebo na jeseň náhle ochladí, ale vám sa ešte nechce kúriť v kachliach.
Okrem klasického domáceho využitia, sa konvektor hodí aj na kempovanie, v chatke aj karavane.
Pred výberom sa pozrite na základné parametre, ktoré vám s obstaraním vhodného ohrievača pomôžu.
Ako prvé vás bude zaujímať, akú veľkú miestnosť zvládne konvektor vyhriať. Keďže konvektory často ohrievajú najskôr okolitý vzduch, pre výber ideálneho ohrievača si najskôr zistite objem miestnosti.
Ten si vypočítate vynásobením dĺžky, šírky a výšky miestnosti. V ponuke nájdete konvektory vhodné pre miestnosti od 20 m³ až po konvektory vhodné pre miestnosti do 100 m³.
S veľkosťou miestnosti súvisí výkon a príkon ohrievača. Čím väčšiu miestnosť sa rozhodnete konvektorom vyhrievať, tým väčší výkon potrebujete. Vyhriatie 1 m³ vyžaduje zhruba 30 – 50 W.
Ideálne je vyberať výkon konvektora o trochu väčší. Do menších miestností stačí konvektor s výkonon do 1 800 W. Väčší priestor spoľahlivo vyhrejú konvektory s výkonom od 2 000 do 3 000 W.
Pokiaľ chcete dosiahnuť čo najväčšiu úsporu energie, hľadajte konvektor s možnosťou regulácie teploty. Ohrievač si môžete nastaviť na zvolenú teplotu v rozmedzí napríklad od 5 do 35 °C.
Pokiaľ konvektor prenášate z jednej miestnosti do druhej, bude sa vám hodiť ďalšia vychytávka, a to je možnosť regulovať výkon ohrievača.
Môžete si nastaviť rôzny výkon podľa toho, akú veľkú miestnosť práve vykurujete. Tým ušetríte ďalšie výdavky za energie, pretože v menšej miestnosti vám stačí menší výkon.
Moderné konvektory s termostatom umožňujú nastavenie preferovanej teploty, času aj dĺžky vykurovania.
Konvektory na diaľkové ovládanie jednoducho zapnete a prispôsobíte teplotu v izbe na príchod z prechádzky alebo práce. Prípadne si nastavíte určitú dobu vykurovania, a tak sa vyhnete prekurovaniu a ušetríte.
Moderné konvektory zvládnete ovládať aj cez aplikáciu v telefóne.
Pokiaľ sa chystáte používať ohrievače v miestnostiach, kde spíte alebo odpočívate, potom vás bude zaujímať aj hlučnosť. Ak siahnete po konvektore s ventilátorom, rátajte s tým, že bude hlučnejší.
Vďaka tejto bezpečnostnej funkcii sa vám nestane, že by sa konvektor prehrial. Akonáhle dosiahne maximálnu teplotu, sám sa vypne.
Ohrievače s ventilátorom sú hlučnejšie a víria prach či zvieraciu srsť v miestnosti. Pokiaľ máte doma alergikov, tak sa skúste poobzerať skôr po konvektoroch bez ventilátora.
Popri klasických elektrických radiátoroch vynikajú infražiariče. Tie fungujú tak, že infratrubica vo vnútri žiariča sa dokáže „rozpáliť“ na veľmi vysokú teplotu (niekoľko stoviek stupňov Celzia).
Infračervené lúče najprv prejdú vzduchom a pri kontakte s predmetmi (podlaha, steny, ľudské telo) sa premenia na teplo.
Tým, že nevyhrievajú najskôr okolitý vzduch, dokážu infražiariče ušetriť 60 % prevádzkových nákladov v porovnaní s inými spôsobmi vykurovania.
Dochádza tiež k menším tepelným stratám napríklad cez okná. Infračervené lúče sa totiž vedia odraziť od sklenenej plochy a teplo vrátiť do miestnosti.
Hodia sa do akejkoľvek izby, pretože sú tiché, nevíria prach a miestnosť vykúria veľmi rýchlo. Sú ideálne do kúpeľne, kde potrebujete zvýšiť teplotu počas chvíľky a na krátky čas.
Infražiariče ľahko umiestnite aj na stenu alebo strop.
Moderný spôsob vykurovania ponúkajú aj vykurovacie panely. Rovnako ako infražiariče vytvárajú sálavé teplo.
Vykurovacie panely fungujú na princípe termoelektrických vĺn, ktoré ohrievajú priamo predmety a osoby, nie okolitý vzduch. Je to ďalší spôsob úsporného kúrenia.
Vykurovací panel ľahko umiestnite do akejkoľvek miestnosti. Hodí sa aj do spálne alebo detskej izby. Jeho prevádzka je totiž úplne tichá.
Vďaka tomu, že nevíri prach ani chlpy, sa hodí aj do domácnosti s alergikmi alebo malými deťmi. Zároveň nevysúša vzduch, takže sa vám bude aj so zapnutým panelom dobre dýchať.
Olejový radiátor patrí ku klasike medzi ohrievačmi. Najviac sa podobá bežnému ústrednému kúreniu a hodí sa predovšetkým do miestností, kde je najväčšia prevádzka. Ideálne je umiestnenie do obývacej izby alebo kuchyne.
Rebrá radiátora sú vyplnené akumulačným olejom. Vďaka tomu sa v radiátore drží teplo aj nejakú dobu po vypnutí.
Ich nevýhodou je, že sú pomerne ťažké. Väčšina olejových radiátorov je preto vybavená praktickými kolieskami. Vďaka tomu si ho ľahko premiestnite z jednej izby do druhej.
Faktom však je, že v porovnaní s infražiaričmi alebo vykurovacími panelmi, spotrebúvajú olejové radiátory viac elektriny.
Teraz viete, ako si doma prikúriť a pritom nezruinovať rodinný rozpočet. Pozrite sa na celú ponuku konvektorov a ohrievačov, ktoré spoľahlivo vyhrejú váš domov.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.