Pri sušení ovocia nejde len o jeho bezpečné uskladnenie počas chladných mesiacov. Reč je totiž aj o tom, že sušené ovocie sa zvykne konzumovať aj namiesto sladkostí. Zachováva sa v ňom až 80% vitamínov, a tak je snáď „najmenším zlom“ spomedzi „chuťoviek“, ktoré konzumujeme počas večera stráveného pri televízore.
Sušené ovocie v obchodoch sa musí upravovať pomocou emulgátorov, aby sa predišlo nechceným plesniam, či inému znehodnoteniu, ktoré by v balíku inak hrozilo. Doma usušené ovocie môžeme skladovať v iných podmienkach, a preto sa stáva zdravým doplnkom v strave. Okrem toho sa sušené ovocie zvykne využívať aj počas diét. Sušičku plodov však využijete i v prípade, ak ste vášnivý hubár.
Základ sušičky ovocia tvorí hlavný panel, kde je skryté výhrevné teleso, termostat a ventilátor. Na základňu sa potom naukladá viacero misiek na sušenie ovocia vo forme poschodí. Posledná miska sa uzavrie vekom. Ventilátor sa stará o to, aby vznikajúce teplo z výhrevného telesa rovnomerne prúdilo otvormi v miskách k ovociu. Vzduch sa nasáva otvormi v hlavnom paneli, teda základni. Vzduch postupuje nahor a cez veko časť z neho odchádza von do priestoru. Časť vzduchu ostáva v miskách sušičky.
Sušička ovocia potrebuje na svoj príkon od 165 do 1000 Wattow. Čím je motor silnejší, tým sušička lepšie a rýchlejšie suší. Sušička potrebuje pracovať viacero hodín a poriadny výkon motora zaistí, že spotrebič zvládne aj celodenné sušenie bez prestávky.
Každý výrobca ponúka rôzny počet misiek alebo sít na sušenie. Je zbytočné kupovať si 15 miskový model, ak toľko ovocia alebo húb neusušíte. Je však pravdou, že prázdne misky sa dajú odobrať a použiť len v prípade potreby. Na začiatku však spravíte väčšiu investíciu, ako je potrebné. Preto je možno lepšie zistiť, či výrobca ponúka možnosť dokúpenia ďalších misiek dodatočne. Zvyčajne sa počet misiek pohybuje okolo čísla 5.
Nie všetky sušičky obsahujú regulátor teploty. Ak sa tu však nachádza, slúži na voľbu intenzity sušenia. Nie každá plodina si totiž vyžaduje rovnaký typ sušenia. Pri voľbe nastavenia sa môžete spravidla rozhodnúť medzi 35 a 60 stupňami Celzia.
V tomto prípade nejde ani tak o typ materiálu, ako o jeho priehľadnosť. Sú totiž sušičky, ktoré pozostávajú z priehľadných misiek. Naopak, niektoré sušičky majú steny misiek nepriehľadné. V tom prípade musíte pri každej kontrole sušenia plodov odokrývať vrchnák, či odkladať ďalšie rady misiek s ovocím. Zbytočne sa tým vytráca teplo.
Výhodnou funkcionalitou sušičky ovocia môže byť aj časovač. V tom prípade môže sušička pracovať aj v dobe vašej neprítomnosti. Tento variant je finančne náročnejší, no oplatí sa vďaka samostatnému fungovaniu. Spotrebič sa sám, po uplynutí zadaného času, vypne, aj v dobe vašej neprítomnosti.
V sušičke ovocia môžete sušiť snáď akékoľvek ovocie. Sušiť však plody, ktoré obsahujú obrovské množstvo vody je trochu prehnané. Napríklad plody s veľmi mäkkou a vodnatou dužinou ako je melón, či kiwi. Sušička sa okrem toho využíva aj na sušenie húb alebo byliniek.
Niektoré modely obsahujú i sieťky, ktoré môžete využiť na sušenie menšieho ovocia. Vďaka sieťkam dochádza k lepšej cirkulácii vzduchu a tým k lepšiemu prevzdušneniu.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.