Ako vybrať chladničku

Ako vybrať chladničku

Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.

Umiestnenie a rozmery chladničky

  • Pre zaistenie správneho vetrania a efektívneho chladenia je dôležité ponechať okolo chladničky priestor 5 – 10 cm.
  • Chladničku umiestnite ďaleko od zdrojov tepla (rúra, radiátor, priame slnečné svetlo), aby ste znížili spotrebu energie a zlepšili jej efektivitu.
  • Pred kúpou chladničky zmerajte dostupný priestor vo vašej kuchyni, aby ste sa ubezpečili, že sa tam zmestí.
  • Skontrolujte smer otvárania dverí, pretože sa môže líšiť u rôznych modelov.

Rozmerovo sú najväčšie americké chladničky, ich šírka je väčšinou nad 90 cm. Vstavané chladničky v kuchynskej linke sú zase rozmerovo menšie so šírkou približne 54 – 58 cm.


TIP: Smer otvárania dverí sa dá upraviť podľa želania používateľa. 


Vnútorný objem chladničky vyberajte podľa počtu členov domácnosti 

Vnútorný objem je významným faktorom, ktorý je potrebné brať do úvahy pri kúpe novej chladničky. Ideálny objem chladničky závisí od počtu ľudí v domácnosti. Na jedného človeka pripadá približne 70 litrov priestoru chladiacej časti a 25 litrov mraziacej časti.

dotextu1 (81)

Ako vybrať chladničku: Typy chladničiek

Vstavané chladničky

Je to typ chladničky, ktorú skryjete do jednej z vašich skriniek v kuchynskej linke. Ušetríte tak miesto a celá kuchyňa bude mať jednotný štýl. Počítajte však s tým, že za vstavanú chladničku si trochu priplatíte. Môžete si vybrať aj variant vstavanej chladničky s mrazničkou a bez mrazničky.

Kombinované chladničky

Je to veľmi obľúbený typ, pretože máte chladničku s mrazničkou. Na trhu nájdete tieto dva základné typy, ktoré sa od seba líšia: 

Americké chladničky

U tohto typu chladničky si môžete byť istí, že sa vám do nej všetko zmestí. Americké chladničky majú objem až do 714 litrov.

Retro chladničky

Sú skvelým dizajnovým kúskom pre každého milovníka retro štýlu. Retro chladničky nájdete v tých najžiarivejších farbách a pri každom otváraní typickou páčkou si pripomeniete staré dobré časy.

Jednodverové chladničky

Väčšina typov jednodverových chladničiek nemá mraziaci box. Sú to malé chladničky s kompaktnými rozmermi, určené do menších priestorov, ako sú hotelové izby, kancelárie či garsónky. 

Inteligentné chladničky

Inteligentné alebo smart chladničky sú stále obľúbenejším typom chladničiek s množstvom technických vychytávok, ktoré vám uľahčia život. Môžete ich ovládať mobilom na diaľku a cez kameru pri nákupe si pozrieť, čo vám v chladničke chýba. Dokážu tiež skontrolovať expiráciu potravín a poslať upozornenie či na základe surovín v chladničke odporučiť vhodný recept.

dotextu1 (82)

Sledujte aj vnútorné usporiadanie chladničky

V chladničke by ste mali mať aj systém usporiadania potravín. Vďaka nastaviteľným policiam si môžete hravo prispôsobiť veľkosť jednotlivých priehradiek presne podľa svojich potrieb. Jednotliví výrobcovia ponúkajú aj špeciálne priehradky na uskladnenie mäsa, vajec alebo zeleniny. Dodržiavajte ich rady týkajúce sa skladovania jednotlivých potravín – potraviny v špeciálnych priehradkách sa nevysušia a zostanú dlhšie čerstvé.

Vybrať si chladničku s mrazničkou s 2 kompresormi alebo 1 kompresorom? 

Chladničky s mrazničkou s 2 kompresormi boli v minulosti populárne, ale dnes sa používajú veľmi málo. Dôvodom sú vyššie náklady a zložitejšia údržba. Nahradili ich jednokompresorové systémy, pretože sú energeticky efektívnejšie a výborne zvládajú regulovať teplotu.

Jednokompresorové systémy môžu mať niekoľko okruhov a navzájom sa líšia: 

  • Chladnička s jednookruhovým kompresorom:  Je lacnejšia a pravdepodobne bude mať aj nižšiu spotrebu, ale pri odmrazovaní budete musieť celý spotrebič vypnúť a potraviny vnútri môžu rýchlejšie stratiť svoju čerstvosť.
  • Chladnička s dvojokruhovým kompresorom: Je o niečo drahšia a spravidla bude mať o niečo vyššiu spotrebu, ale môžete si nastaviť teplotu chladničky a mrazničky samostatne. Takto môžete pri rozmrazovaní vypnúť zvlášť teplotu mrazničky. A výrobcovia tiež uvádzajú, že potraviny zostanú dlhšie čerstvé.

Na trhu nájdete aj špeciálne typy chladničiek s invertorovým kompresorom, ktorý je podobný ako dvojokruhový. Dokáže plynule regulovať teplotu, vďaka čomu je spotreba energie nižšia, má dlhšiu životnosť a tichší chod. 

Mraziaci výkon chladničky 

Ak sa rozhodnete pre kombinovanú chladničku s mrazničkou, sledujte aj mraziaci výkon. Ten udáva, koľko kilogramov čerstvých potravín dokáže mraznička zmraziť za 24 hodín. Samozrejme, samostatné mrazničky majú lepší mraziaci výkon.


TIP: Akumulačná doba je údaj, ktorý vám napovie, ako dlho dokáže chladnička udržať nízku teplotu bez otvorenia dverí. Oceníte to pri výpadku elektrickej energie. 


Ako vybrať chladničku: Funkcie, ktoré oceníte

  • No Frost: Je funkcia nachádzajúca sa v chladiacej alebo v mraziacej časti chladničky, ktorá eliminuje zrážanie vodných pár, vďaka čomu nemusíte manuálne odmrazovať a znížite spotrebu energie.
  • Dvojokruhový No Frost:  Zamedzuje vzniku námrazy v celej chladničke, teda v chladiacej aj mraziacej časti, čo vedie k vysokej energetickej účinnosti. 
  • Prázdninový režim: Režim, ktorý môžete zapnúť počas vašej neprítomnosti, keď neskladujete v chladničke žiadne potraviny. Funkcia nastaví konštantnú teplotu 14 – 15°C čím sa minimalizuje tvorba baktérií a plesní. 
  • Antibakteriálna ochrana: Zabraňuje vzniku baktérií a plesní. V chladničke sa využívajú antibakteriálne povrchy, špeciálne tesnenia a ionizačné systémy, ktoré neutralizujú mikroorganizmy. 
  • Vstavaný displej: Moderné typy chladničiek majú vstavané displeje s dotykovou plochou, kde si môžete nastaviť teplotu alebo rôzne funkcie.
  • Alarm: Slúži ako indikátor v prípade, že ste nechali otvorené dvere. 

Pozor na hlučnosť chladničky 

Ak bývate v menšom byte alebo garsónke, príliš hlučná chladnička vám dokáže znepríjemniť život. Cez deň si chladničku zvyčajne ani nevšimnete, ale v noci vám môže zvýšená hlučnosť prekážať pri zaspávaní. Ako si vybrať chladničku na základe úrovne hlučnosti? Hraničná hodnota hlučnosti chladničky je približne 47 dB. Ak však patríte k ľuďom s ľahkým spánkom, hľadajte model, ktorý je ešte menej hlučný. 

Príkon chladničky

Príkon chladničky sa udáva vo wattoch (W) a je to množstvo energie, ktoré spotrebuje spotrebič pri svojej prevádzke. Závisí od mnohých faktorov, ako je veľkosť chladničky a jej technologická vyspelosť. Moderné chladničky sú navrhnuté tak, aby mali čo najnižšiu spotrebu.

dotextu1 (83)

Spotreba chladničky: Chladničky A+++ majú iné označenie

Pri kúpe chladničky je treba brať do úvahy, že chladnička sa počas svojej životnosti takmer nezastaví. Vysoká spotreba chladničky vám môže ukrojiť financie z rodinného rozpočtu. Preto by ste mali vždy brať do úvahy energetickú triedu chladničky, ktorá vám napovie, ako veľmi je chladnička úsporná

V roku 2021 sa zmenili faktory na zaraďovanie spotrebičov do energetických tried. Predtým obľúbená chladnička A+++ môže podľa nových kritérií spadať do iných energetických tried. Ak napríklad máte doma staršiu chladničku, ktorá bola označovaná ako A+++, dnes už môže spadať do energetickej triedy A, B či dokonca C.   

Na energetickom štítku nájdete stupnicu od A (energeticky najúčinnejšia) po G (energeticky najmenej účinná). Väčšina modelov chladničiek patrí do triedy E

Môžete sa orientovať aj podľa ročnej spotreby energie, ktorá vám napovie, koľko spotrebuje chladnička energie za rok pri bežnom používaní. Ročná spotreba energie sa udáva v kWh/rok

Klimatické triedy chladničiek 

Dôležitý parameter, ktorý pozná málo ľudí. Chladničky sa delia do klimatických tried, ktoré zohľadňujú teplotu miestnosti, v ktorej bude spotrebič stáť:

  • SN: teplota okolia od 10 °C do 32 °C
  • N: teplota okolia od 16 °C do 32 °C
  • ST: teplota okolia od 18 °C do 38 °C
  • T: teplota okolia od 18 °C do 43 °C

Mohlo by vás zaujímať

Dlhodobá akcia

Pri sušení ovocia nejde len o jeho bezpečné uskladnenie počas chladných mesiacov. Reč je totiž aj o tom, že sušené ovocie sa zvykne konzumovať aj namiesto sladkostí. Zachováva sa v ňom až 80% vitamínov, a tak je snáď „najmenším zlom“ spomedzi „chuťoviek“, ktoré konzumujeme počas večera stráveného pri televízore.

220x220_AKOVYBRAT_susicka_ovocia

Dlhodobá akcia

Bežné, jednoduchšie šľahania zvládnete i pomocou ručných šľahačov a ponorných mixérov. Tie tvoria samostatnú kategóriu a sú zároveň dobrými pomocníkmi, ľahko sa s nimi manipuluje a sú vždy poruke. Avšak v prípade, že radi i často varíte, či pečiete a používate týchto pomocníkov až príliš hojne, možno je na čase pouvažovať nad kúpou kuchynského robota. Kuchynský robot šetrí najmä čas pri varení a pečení, pomocou viacerých nástavcov a prídavných zariadení. Jeho multifunkčnosť ušetrí starosti s vyťahovaním a umývaním viacerých typov mixérov a šľahačov. Okrem jednoduchších mixovaní zvláda sekanie, drvenie, dokonca hnetenie hustého kysnutého cesta. Niektoré typy majú aj integrovanú váhu, čo proces prípravy jedla tiež značne zjednoduší. Zároveň sú i také, ktoré vlastnia zabudovanú varnú dosku.

220x220_AKOVYBRAT_kuchynsky_robot

Dlhodobá akcia

Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.

220x220_AKOVYBRAT_digestor

Zobraziť všetky akcie