Hi-Fi, či High Fidelity – pomenovania, ktoré sa používajú v súvislosti s audio systémami pre reprodukciu zvuku. V súčasnosti sa stretneme aj s výrazom High-end Hifi, väčšinou v spojení s najdrahšími a najvýkonnejšími audio zariadeniami.
Hudba je neoddeliteľnou súčasťou života a mnohí si ju radi vychutnávajú kvalitne a detailne. Hudobní fajnšmekri sa vedia obracať pri výbere audio komponentov, neváhajú investovať veľa peňazí do Hi-fi sústav, ktoré sprostredkujú reálny hudobný zážitok a hodnovernosť hudobného záznamu. Na také dosiahnutie je však potrebná kvalitná akustika, správne vyčlenený priestor, a v neposlednom rade aj vhodne zladené komponenty, ktoré vyžadujú aj poznatky o jednotlivých zložkách hudobnej aparatúry.
Pre tých, ktorí takéto možnosti nemajú, sú určené menšie kompaktné zostavy. Treba len vopred vedieť, čo od zariadenia očakávame, akú veľkú miestnosť potrebujeme ozvučiť, aké formáty má systém prehrávať, aké doplnkové funkcie nám môžu hudobný zážitok spríjemniť a samozrejme, aké sú naše finančné možnosti.
Pre čo najkvalitnejšiu distribúciu zvuku je nutné správne rozloženia zvuku v miestnosti, aby sa jednotlivé zložky skladby dokázali vyprofilovať v požadovanej kvalite a aby sa tak dosiahla hodnovernosť zvuku.
Systémy určené nenáročným poslucháčom. Sú vhodné do menších miestností, pretože majú nižší výkon reproduktorov, čo v praxi znamená slabšie ozvučenie a nižšiu hlasitosť. Sú zväčša malé, kompaktné a zvyčajne majú aj nižšiu cenu. V domácnostiach si nachádzajú stále väčšiu obľubu, napríklad v detských izbách, prípadne v spálňach.
Základné parametre
Najčastejšie sa stretneme s nasledovnými funkciami:
Súčasťou týchto mikrosystémov je samozrejme aj konektor na slúchadlá (audio vstup 3,5 mm jack), diaľkove ovládanie a dva reproduktory. Staršie modely mali vo výbave kazetovú mechaniku, tá je už však v súčasnosti skôr raritou.
Doplnkové parametre
Pri cenovo drahších modeloch môžete hudbu prehrávať z Apple prehrávača, smartphonu inej značky alebo z externého úložiska pomocou BlueTooth, Wifi, USB konektora, prípadne Apple konektora.
Rovnako môže systém ponúknuť možnosť streamovať zvuk priamo pomocou funkcie AirPlay z DLNA kompatibilnej domácej siete. Výrobcovia ponúkajú aj ekvalizéry, teda možnosť nastavovania basov a výšok, vrátane digitálneho predvoleného hudobného ekvalizéra.
Vyspelejšie modely majú vo výbave aj hodiny, budík, digitálny displej, vstup pre mikrofón, automatické ladenie rádia, či podporu pamäťových kariet.
Niektoré mikrosystémy však prichádzajú aj s retro gramofónovým systémom pre prehrávanie platní.
Od mikrosystémov sa odlišujú vyšším technickým vybavením už v základnej výbave a kvalitnejšími reproduktormi s vyšším výkonom. Hi-fi minisystém je rozmerovo o niečo väčší ako mikrosystém. V ponuke sú aj veže s takzvanými CD meničmi, do ktorých sa dá naraz vložiť niekoľko optických médií.
Minisystémy bývajú doplnené o bezdrôtové pripojenie k televízoru a systémami pre optimalizáciu zvuku. Ďalej k nim patrí aj rozhranie Bluetooth pre prehrávanie médií zo vzdialeného zariadenia.
Minisystémy môžu ponúknuť aj nahrávanie z CD, rádia alebo AUX vstupu, priamo na USB zariadenie, v niektorom z digitálnych hudobných súborových formátov.
K hlavnej jednotke sú zvyčajne pripojené viacpásmové reproduktory (zvyčajne dvoj), navyše ich súčasťou bývajú aj vstavané subwoofery, ktoré umocňujú silu basových tónov.
V ponuke sú aj systémy, ktoré prehrajú i DVD nosiče. Takto ich môžete pripojiť k televízoru a využiť ako malé domáce kino. Podporovať by mali video formáty ako napríklad mp4, DivX, MPEG2, MKV, AVCHD a ďalšie typy súborov.
Prepojenie s televízorom je možné najčastejšie cez digitálny HDMI, alebo cez analógový S-Video konektor, prípadne aj cez SCART.
Môžu obsahovať Wi-fi alebo Bluetooth rozhranie, prípadne aj dok pre Ipad i Iphone.
Takýto systém síce nenahradí kvalitné domáce kino s 5 +1 kanálovým zvukom, ale je to použiteľná alternatíva pri obmedzenom rozpočte, prípadne pri nedostatku miesta.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.