Ako vybrať klimatizáciu

Ako vybrať klimatizáciu

Hľadáte ideálnu klimatizáciu do bytu, domu alebo do kancelárie, ale neviete, akú vybrať? Prevedieme vás svetom klimatizácií, dozviete sa napríklad, aké máme typy klimatizácií a podľa akých kritérií vyberať.

Ako funguje klimatizácia? 

Celý proces fungovania klimatizácie je pomerne zložitý, tak si ho skúsme trochu zjednodušiť. Klimatizácie sa skladajú z dvoch základných jednotiek – vonkajšej a vnútornej. Celý proces chladenia nastáva vo vnútornej jednotke, ktorá nasáva horúci vzduch z okolia, chladiace médium ho ochladí na požadovanú teplotu a vyfúkne naspäť do miestnosti. 

Teplo, ktoré vnútorná jednotka odobrala zo vzduchu, prechádza do vonkajšej časti a následne uniká do vonkajšieho prostredia. Moderné klimatizácie sú však vybavené aj opačným chodom, pri ktorom dokážu ohriať vzduch, čím nahradia vykurovacie teleso, napríklad v zimných mesiacoch. 

Čo všetko dokážu klimatizácie? Nie je to len ochladzovanie vzduchu 

Moderné klimatizácie majú 5 funkcií: 

  1. Chladenie – Primárna funkcia klimatizácie je odstraňovanie tepla z miestnosti von a vyfukovanie ochladeného vzduchu do interiéru. 
  2. Kúrenie – Funkcia umožňuje ohriať vzduch, čo sa hodí počas chladných mesiacov. 
  3. Odvlhčovanie – Moderné klimatizácie dokážu znížiť vlhkosť vzduchu. Vysoká vlhkosť môže spôsobovať respiračné ochorenia a tvorbu plesní. Odporúčaná vlhkosť vzduchu je medzi 45 – 60 %. 
  4. Ofukovanie (ventilátor) – Umožňuje cirkuláciu vzduchu a premiešavanie teplotných zón miestnosti. 
  5. Filtrácia – Klimatizácie dokážu filtrovať vzduch a zamedziť šíreniu prachu, choroboplodných zárodkov, vírusov, pachov či dymu. 

dotextu1 - 2024-08-27T093213.196

Typy klimatizácii: 

Ochladzovač vzduchu pracuje na inom princípe ako klimatizácia 

Ochladzovač vzduchu sa často zaraďuje do kategórie klimatizácií, ale pracuje na inom princípe, oveľa jednoduchšom a menej účinnom. Funguje na princípe výmeny vzduchu, keď ventilátor nasáva zozadu do ochladzovača teplý vzduch a jeho predná strana ho vyfukuje chladný. Vzduch sa v prístroji ochladzuje pomocou chladiacej batérie, ktorá nasáva chlad zo zásobníka, ktorý naplníte vodou alebo ľadom.

Pokiaľ však budete mať vysokú vlhkosť vzduchu, ochladzovač vzduchu bude málo účinný. Jeho výhodou je nižšia cena v porovnaní s klimatizáciou, odporúčame vyberať z menej hlučných modelov okolo 50 dB.

Klimatizácia s invertorom

Väčšina moderných klimatizácií je vybavená invertorom. Je to technológia, ktorá je šetrnejšia, s tichou prevádzkou a predĺženou životnosťou oproti klasickým modelom. Invertor si dokáže sám regulovať svoj výkon podľa nastavených požiadaviek na teplotu a podľa reálnych podmienok v miestnosti. 
Zabezpečuje rovnomerné zníženie výkonu klimatizácie, ak teplota dosiahla požadovaný stupeň. Výrazne tým dokáže usporiť odber energie a eliminuje prúdové nárazy do elektrickej siete.

Klimatizácia s tepelným čerpadlom

Je to ekologická technológia, ktorá je dnes zabudovaná takmer vo všetkých moderných klimatizačných zariadeniach. Pomocou čerpadla dokáže klimatizácia vykurovať prostredníctvom odoberania tepla z vonkajšieho prostredia, čím výrazne šetrí náklady na energie.

Rozdelenie klimatizácií podľa umiestnenia

Mobilná klimatizácia (prenosná klimatizácia)

Mobilná klimatizácia či inak nazývaná prenosná klimatizácia nevyžaduje pevné inštalovanie. Je určená na efektívne ochladenie jednotlivých miestností a môžete ju presúvať z jednej izby do druhej podľa potreby. Je vybavená kolieskami, čo uľahčuje jej presúvanie. Má hadicu, ktorá odvádza teplý vzduch z miestnosti, ktorú umiestnite, napríklad do okna. 

K mobilnej klimatizácii si môžete zakúpiť textilné okenné tesnenie, vďaka ktorému dosiahnete rýchlejšie a efektívnejšie chladenie miestnosti a zároveň znížite spotrebu energie. Tesnenie je vybavené suchým zipsom, odolné voči vode a UV žiareniu. Sú cenovo výhodnejšie ako nástenné klimatizácie. Ich nevýhodou je vyššia hlučnosť. 

dotextu1 - 2024-08-27T092921.107

Nástenná klimatizácia (jednosplitová a multisplitová) 

Splitové klimatizácie pozostávajú z dvoch hlavných častí: vonkajšej (kondenzačnej) a vnútornej chladiacej  jednotky, ktoré sú vzájomne prepojené potrubím s izoláciou zabraňujúcou tepelnej strate. Cez potrubie prechádza chladivo meniace sa na chladiacu kvapalinu. Čím je potrubie kratšie, tým sú energetické nároky menšie a účinnosť citeľnejšia. 

Vonkajšia časť obsahuje kompresor a umiestňuje sa podľa zváženia napríklad na stenu budovy, strechu, balkón a podobne. Vnútorná časť klimatizačnej jednotky sa upevňuje na stenu približne v 2 metroch od podlahy. A to tak, aby nespôsobovala prievan do tváre ľudí v miestnosti. 

V prípade potreby umiestnenia vnútornej jednotky do viacerých miestností hovoríme o multisplitovej klimatizácii. Postačí jedna vonkajšia jednotka, na ktorú sa pripájajú ďalšie vnútorné. Nástenné klimatizácie patria medzi najrozšírenejšie klimatizácie. 

Klimatizácia do domu vs klimatizácia do bytu

Rodinné domy majú všeobecne väčšie priestory, preto ak hľadáte vhodnú klimatizáciu do domu, tak budete potrebovať vyšší výkon alebo viac jednotiek. Najideálnejším riešením bude nástenná klimatizácia, ktorá dokáže ochladiť naraz viacero miestností alebo aj celé poschodie, v závislosti od výkonu. 
Byty sú rozlohovo menšie, kde často stačí vychladiť jednu alebo dve miestnosti. Zvládne to aj menej výkonná nástenná klimatizácia do bytu alebo obľúbená prenosná klimatizácia, prípadne ochladzovač vzduchu. 

TIP: Nechlaďte miestnosti do extrému. Organizmu po prechode z chladného do teplého prostredia hrozí teplotný šok. Ideálny rozdiel medzi vonkajším prostredím a klimatizovanou miestnosťou by mal byť medzi 5 – 7 °C.

Podľa čoho vybrať klimatizáciu 

Základné kritérium je výkon a rozloha miestnosti 

Najdôležitejším parametrom pri výbere klimatizácie je veľkosť miestností, ktoré chcete vychladiť alebo ohriať. Platí pravidlo, že na každých 10 m² miestnosti prislúcha 1 kW chladiaceho výkonu alebo na 1 m³ potrebujete výkon 40 – 60 W. Výkon sa udáva v kilowattoch (kW), ale stretnete sa aj s hodnotami Btu/h (Btu – britských tepelných jednotiek).

Hlučnosť klimatizácie

Vo všeobecnosti platí, že čím vyšší je výkon klimatizácie, tým je úmerne vyšší aj hluk, ktorý vydáva počas prevádzky. Výrobcovia sa však snažia vyrábať čo najmenej hlučné zariadenia. Najmä pri klimatizáciách do bytu, je nízka hlučnosť dôležitá, aby vás klíma nerušila. 

Hlučnosť sa však nezohľadňuje len pri vnútorných jednotkách, ale i vonkajších, tak aby splitová jednotka namontovaná na paneláku nerušila napríklad susedovu spálňu. Najkvalitnejšie klimatizácie dokážu vyprodukovať mieru hlučnosti pod 20 dB, čo sa rovná napríklad šepotu. Prijateľná hodnota hluku, ktorú možno akceptovať aj v spálni, je okolo 20 dB.

Energetická trieda klimatizácie 

Pri kúpe klimatizácie je tento faktor mimoriadne dôležitý. Nejde totiž len o vstupnú investíciu, ale o prevádzkové náklady, ktoré bude klimatizácia na svoj chod potrebovať. Ak je prvotná investícia na prvý pohľad vysoká, stačí si len prepočítať návratnosť z pohľadu ročných účtov za odber elektrickej energie. 
Klimatizácie sa podľa spotreby energie rozdeľujú do energetických tried, pričom trieda A je najúspornejšia a G je najmenej úsporná

dotextu1 - 2024-08-27T093324.019

Doplnkové funkcie klimatizácií, ktoré sa zídu 

Sleep (nastavenia pre nočný režim)

Počas spánku táto funkcia zníži teplotu v miestnosti a nastaví ju na optimum, či už pri chladení alebo kúrení. Takto dokáže ušetriť prevádzkové náklady.

TIP:  Podľa odborníkov je vhodné vychladiť miestnosť, v ktorej spíte na 20°C (pocitovo však táto teplota hraničí s nízkym komfortom). 

Časovač

Vďaka časovaču je možné naprogramovať spustenie alebo vypnutie klimatizácie v určených dňoch a časoch. Samozrejme, načasovať sa dá aj správne zvolená teplota, ktorú požaduje používateľ.

Autoreštart

V prípade výpadku prúdu sa všetky nastavenia dokážu vrátiť do pôvodných.

Automatický režim

S touto funkciou odpadá otravné nastavovanie a prepínanie režimov počas teplotných výkyvov počasia. Funkcia dokáže udržiavať všetky nastavenia vo vhodnom pomere.

Turbo

S touto funkciou sa dá okamžite spustiť intenzívne chladenie alebo vykurovanie, pre čo najrýchlejšie dosiahnutie požadovanej teploty. Je užitočná v prípade, že sa napríklad počas horúcich letných dní vraciate do rozpáleného bytu. S klasickou klimatizáciou by bol totiž nábeh na želanú teplotu omnoho dlhší. 

Smart 

Moderné smart klimatizácie môžete ovládať aj mobilom pomocou aplikácie a zapnúť ich napríklad pred príchodom domov, aby ste mali vyklimatizovanú miestnosť. 

Nastaviteľné lamely s funkciou Swing

S touto funkciou môže používateľ usmerňovať vyfukovanie vzduchu a podľa potrieb usmerniť vyfukovaný vzduch tak, aby neobťažoval napríklad fúkaním do tváre alebo dokonca nenadvihoval kancelársky papier počas chladenia. Ak majú takéto lamely aj pohon, dokážu sa pohybovať a tým rovnomerne rozptyľovať vzduch v celej miestnosti.

Montáž klimatizácie 

Montáž klimatizácie je náročná záležitosť, najmä pre zabezpečenie tesnosti chladiaceho okruhu. Chladivo pracuje pri vysokých tlakoch vyše 20 barov a musí sa hermeticky uzavrieť, aby neunikalo a nepoškodilo kompresor. Po poškodení, náklady na opravu môžu byť vysoké. Montáž klimatizácie by ste preto mali nechať na certifikovanom odborníkovi. V Nay vám radi inštaláciu zabezpečíme po celom Slovensku. 


 

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie