Mobilný telefón je už dnes vecou dennej potreby a neoddeliteľnou súčasťou pracovného, ale aj osobného života. Existuje obrovské množstvo typov a závisí len od vás, čo všetko od svojho osobného telefónu vyžadujete a na čo všetko sa bude používať. S kvalitou a parametrami súvisí i cena. Dnes si získali podporu a absolútnu prevahu u ľudí tzv. smartfóny. Sú to mobilné telefóny s operačným systémom, ktoré zvládajú množstvo funkcií a príkazov naraz. Dokážeme do nich nahrať rôzne programy z externého prostredia, a preto ich voláme inteligentné.
Určitým odrazovým mostíkom pri rozhodovaní je fakt, či chceme mobil s dotykovým displejom (ktorých sa predáva najviac), alebo uprednostňujeme klasiku s hardvérovou klávesnicou. Je dobré zvážiť i to, či množstvo funkcií, ktoré sa nám ponúkajú, vôbec využijeme. Pri výbere je dobré zohľadniť aj veľkosť a tiež dizajn podľa osobného vkusu. Treba však myslieť na to, že technológie idú dopredu míľovými krokmi a tak si dnes zvyknú ľudia meniť svoje mobilné zariadenie v priemere raz za 2 roky.
Na začiatku výberu mobilu stojí otázka, či chcete väčší, teda dotykový displej, alebo ste klasik s číselníkom. Niektorí výrobcovia pritom ponúkajú aj kombináciu klávesnice a dotykového displeja.
Každý mobilný telefón sa vzhľadom na svoje parametre môže viac alebo menej hodiť na používanie aj pri jednotlivých profesiách. Sú teda mobily, ktoré zároveň zohľadňujú aj podmienky pre špecifickejší druh práce. Napríklad ak pracujete v drsnejších podmienkach, budete potrebovať trochu odolnejší mobil ako tí, čo pracujú v kanceláriách. Rovnako sa líšia nároky na mobilný telefón pre manažérov, ktorí zase ocenia viaceré kancelárske aplikácie a väčšiu bezpečnosť. No a tiež pre kreatívcov, umelcov a mladých ľudí, ktorí počúvajú hudbu a pozerajú videá.
Je to softvér, ktorý sa stará o správne fungovanie smartfónu, využíva všetky jeho komponenty a umožňuje k nim prístup. Spája teda aplikácie a hardvérové komponenty smartfónov s používateľom. Spracováva tiež dáta a zadania od používateľa.
Samotné operačné systémy sa líšia grafickým používateľským prostredím, ale aj počtom podporovaných aplikácií, či ich dostupnosťou.
Zväčša sa pri mobiloch stretávame s troma základnými operačnými systémami.
Je to srdce mobilu a zvlášť smartfónu. Spracúva vstupy, ktoré do smartfónu zadáva používateľ. Riadi aj zvyšné komponenty, s ktorými spolupracuje.
Výkon procesora predurčuje čiastočne počet jadier a ich taktovacia frekvencia. Viacjadrové procesory dokážu spracúvať viacero informácií súčasne.
Taktovacia frekvencia sa uvádza v GHz. Vyššie frekvencie znamenajú vyšší výkon.
V najzákladnejších smartfónoch nájdeme jednojadrový procesor, no s rastúcimi požiadavkami na aplikácie rastie i nárok na výkon i počet jadier. Ani 8 jadrové smartfóny už dnes nie sú žiadnou výnimkou. Viac jadier je akoby viac procesorov v rámci jedného čipu.
Operačná pamäť - RAM, je úložisko pre dočasnú úschovu dát, s ktorými operačný systém práve pracuje. Z pamäte telefón číta a rovnako na ňu zapisuje údaje.
Výkon RAM sa odzrkadľuje pri spustení viacerých programov, či aplikácií naraz. Ak je ich naraz spustených viac, kapacita RAMky sa tiež využíva vo väčšej miere. Preto je lepšie mať v telefóne minimálne 1 a viac gigabajtov, ak plánujeme mať naraz spustených viacero aplikácií, prípadne mať plynulé surfovanie po internete.
Úložný priestor je miesto pre dáta a multimediálny obsah, ktoré v danom mobilnom telefónom prenášate. Na rozdiel od operačnej pamäti, dáta tu ostávajú aj po prerušení prítoku elektrickej energie. Zväčša má formu rýchlych flashových pamätí a je v telefóne zabudovaný. Ak by však takýto priestor nestačil, takmer každý mobil má dnes možnosť rozšíriť kapacitu úložného priestoru cez slot pre FLASH pamäťovú kartu. Najčastejšie je to micro SD.
Veľkosť displeja i jeho rozlíšenie sa považuje za veľmi dôležitý parameter. Ak so svojím mobilným telefónom i pracujete a vybavujete viaceré záležitosti, je vhodné mať i väčší displej. Ak však iba telefonujete, SMSkujete či trávite pár chvíľ na sociálnych sieťach, potom si vystačíte aj so skladnejším formátom. Veľké smartfóny sú totiž mierne nevýhodné práve z hľadiska úschovy. Ich rozmer sa udáva zvyčajne v palcoch a v rámci smartfónov je zlatý stred displej s veľkosťou 4 palce.
Rozlíšenie displeja – uvádza sa v zobrazovacích bodoch (pixeloch), z ktorých sa obraz tvorí. Ide o ich počet na obrazovke. Čím je toto číslo vyššie v horizontálnej, aj vertikálnej línii, tým je rozlíšenie väčšie a displej ostrejší. V súčasnosti sa už za štandard považuje HD rozlíšenie, no v zásade by do 4 palcov rozlíšenie nemalo klesnúť pod 800 na 400 rozlišovacích bodov. Nad 5 palcov by malo rozlíšenie už dosiahnuť práve HD parametre, aby sa zachovala ostrosť obrazu.
Existujú však rôzne podskupiny týchto rozlíšení. Napríklad qHD – quarter HD s 960 na 540 bodov, prípadne WXGA s 1280 na 800 bodov.
Okrem toho však poznáme i rôzne technológie obrazu, ktorými displeje disponujú. Ide o vlastnosti, ktoré stoja za kvalitou zobrazenia. Starším a dnes už nedostačujúcim typom je technológia TFT LCD, kým technológie typu AMOLED, Super AMOLED, IPS či Super LCD sú vo vyššej a teda určite prijateľnej kategórii. V zásade prinášajú lepšiu viditeľnosť na slnku, krajšie farby a možnosť sledovať displej takmer z akéhokoľvek uhla.
Dôležitou súčasťou mobilných telefónov sú porty/konektory. Porty rozširujú možnosti naozaj vo viacerých smeroch. Rozoznávame v zásade dva typy rozhraní. Káblové, ktoré potrebuje na svoju funkciu fyzický port - konektor + kábel. No a druhým je bezdrôtové, teda virtuálne rozhranie.
Konektory, káble
Bezdrôtové pripojenie a dátové prenosy
Množstvo výrobcov sa pri vývoji smartfónu zameriava aj na kvalitu fotografií, teda i na rozlíšenie ako aj na ďalšie parametre fotoaparátu. Používatelia totiž čoraz častejšie prestávajú nosiť fotoaparáty a radšej investujú do mobilného zariadenia s lepšími parametrami integrovanej kamery.
Zadný (hlavný) fotoaparát – spravidla máva vyššie rozlíšenie ako predná webkamera. Ak je rozlíšenie 5 mpx, fotografie sú už v dostatočne použiteľnej kvalite, nielen pre tlač na formáte 9 na 13, ale aj pre zdieľanie na sociálnych sieťach. Napriek tomu sa výrobcovia snažia zaujať rozlíšením 8, 13 ale dokonca až s 21 megapixelami. K dispozícii je pritom vždy množstvo filtrov a efektov, ktorými môžete fotografie upraviť. Určite poteší, ak má fotoaparát napríklad aj optický zoom, no vzhľadom na štíhlosť mobilov sa takýchto zariadení nájde len veľmi málo.
Predný fotoaparát - poznáme ho aj ako webkameru a s takýmto účelom bol aj navrhnutý. Na začiatku sa totiž počítalo s rozvojom videohovorov, no až taký veľký rozmach nezaznamenali. Predná kamera máva menšie rozlíšenie ako zadný fotoaparát. Zväčša sa v priemere pohybuje okolo dvoch megapixelov. Výnimkou sú však mobily aj s 8 megapixelovými prednými kamerami, ktoré sa uplatnia pri stále sa rozmáhajúcich autoportrétoch, ktoré sú známe ako „selfie“.
Veľmi populárne sú teraz Dual SIM smarfóny alebo klasické mobily. Ak máte jednu SIM kartu pracovnú a druhú súkromnú, či každú u iného mobilného operátora, určite vám Dual SIM pomôže. Prakticky i ekonomicky. Pomerne nedávno sa dalo iba prepínať medzi jednotlivými číslami, čiže aktívna mohla byť iba jedna SIM karta. Aktuálne má väčšina telefónov aktívne obidve SIM karty, čo umožňuje pracovať s telefónnými číslami bez akýchkoľvek obmedzení. Využívanie jednej SIM karty, napr. na telefonovanie a druhej na SMS, kde každý sieťový úkon (tarifa) je lacnejšia u iného operátora, rozhodne ušetrí peniaze. Nevýhodou je to, že u vlajkových lodí značkových výrobcov nenájdete mobil s Dual SIM.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.