Moderná práčka by mala patriť do života všetkých ľudí, ktorí si chcú naplno užiť svoj voľný čas. Vďaka technológiám sa vie o oblečenie dokonale postarať. Každým rokom sú pritom automatické práčky k odevom čoraz šetrnejšie.
Pri zariaďovaní domácnosti sa najskôr treba rozhodnúť, či chceme mať práčku voľne stojacu, napríklad v kúpeľni, práčovni, či v kuchyni, alebo by mohla byť zabudovaná – teda tvoriť nenápadnú súčasť nábytku. Zabudované spotrebiče sú samozrejme cenovo náročnejšie.
Kapacita bubna tvorí jeden zo základných parametrov pri kúpe práčky. V kilogramoch sa pohybuje v rozmedzí od 3,5 do 12 kg. Väčší bubon vyperie síce viac bielizne naraz, no pokiaľ bývate sami, jeho kapacitu príliš nevyužijete.
Väčšie kapacity bubna sa odporúčajú pre viacčlenné rodiny. Vo väčšej práčke sa ale dajú vyprať i veľké kusy bielizne, ako napríklad deky, vankúše, či paplóny.
Väčší bubon znamená aj väčšiu spotrebu elektrickej energie. Viacerí výrobcovia však využívajú technológie (napríklad 6.zmysel), ktoré sa postarajú o to, aby práčka spotrebovala len také množstvo energie, ktoré zodpovedá objemu bielizne uloženej reálne v bubne.
V prípade plnenia je rozumné myslieť na to, koľko miesta máte k dispozícii. Ak si vyberiete práčku s predným plnením, potom si musíte byť istí, že pred práčkou bude priestor na otváranie dvierok jej bubna.
Práčku si dnes možno vybrať z rozmedzia energetických tried od A až po G. Samozrejme práčky označené písmenami zo začiatku abecedy sú šetrnejšie. Moderná práčky by teda mala patriť do energetickej triedy „A“. Táto trieda sa potom ešte rozlišuje aj znamienkami „+“. Vyšší počet plusov je len výhodou. Energiu šetriaca trieda „A“ s troma plusmi sa považuje za najšetrnejšiu.
Spravidla sa počet otáčok nachádza v rozmedzí 600 až 2000 v priebehu minúty. Platí priama úmera : čím je tento počet vyšší, tým suchšia bude bielizeň po vybratí. Na druhej strane, oblečenie býva vtedy viac pokrčené a ťažšie sa žehlí.
Počet otáčok závisí od druhu bielizne. Zvyčajne ho predvolíme v rámci programu, ktorý sme si vybrali na prací cyklus. Pri jemných materiáloch sa dá odstreďovanie i vypnúť, aby nedošlo k ich poškodeniu.
Počet otáčok sa môže voliť aj v zvislosti od toho, či budete bielizeň sušiť v sušičke alebo ho budete žehliť. Pri následnom sušení v sušičke je lepšie zvoliť otáčky trochu vyššie, teda od 1,200 do 1,400 otáčok za minútu. Lepším vysušením v práčke sa totiž zníži spotreba elektrickej energie v sušičke, keďže bude bielizeň sušiť kratší čas. Ak však plánujete bielizeň vždy po opratí žehliť, stačí vyberať spotrebič s otáčkami v rozmedzí 800 až 1000 za minútu.
Plynulé riadenie otáčok zabezpečí, aby sa bielizeň postupne rovnomerne rozložila po obvode bubna a až potom sa spustí rýchle odstreďovanie.
Je to funkcia, ktorá má v závislosti od výrobcu viacero názvov (Aqua Stop, Aqua Safe či Water Safe). Ide však o jedno a to isté, zabezpečiť, aby sa pri poruche, či náhodnom poškodení práčky, voda nedostala von.
Preto sú tu systémy, ktoré snímajú hladinu vody v zbernej nádobe pod práčkou. Sem steká voda v prípade akéhokoľvek úniku z práčky. Vtedy sa prívod vody zastaví elektromagnetickým ventilom, ktorý sa nachádza na prívodovej hadici.
Iný typ zase sníma, či sa voda nachádza v dvojitej prívodnej hadici. Tým ju chráni pri poškodení.
S vývojom technológií sa znižuje úroveň hluku pri praní (odstreďovaní). Práčky môžu obsahovať rôzne podporné systémy na to, aby bol zabezpečený čo najtichší chod. Môže ísť o tichší nočný režim, prípadne môže práčka obsahovať systém aktívnej vyváženosti, ktorý zariadi tichý priebeh a maximálnu stabilitu práčky.
Zaujímavosťou je, že v rámci programov nie je najdôležitejšie ich množstvo. Preferuje sa, aby pracie programy skôr zohľadňovali zloženie vašej domácnosti. V prípade, že máte deti, je určite výhodné mať programy zabezpečujúce antibakteriálnu ochranu. Ak ste prevažne športovo založený, potom privítate program „Športová bielizeň“ či voľbu prania outdoorového oblečenia s jeho následnou impregnáciou proti vode. Existujú však i špeciálne pracie programy pre alergikov, prípadne pre malé deti, ktoré bielizeň dôkladne vyplákajú od pracích prostriedkov.
Okrem klasických programov pre vlnu, bavlnu, či syntetické materiály je tu však i zopár prídavkov pre pranie záclon, hodvábne materiály alebo i programy bojujúce proti pokrčeniu. Bubon sa vtedy totiž po skončení cyklu ešte niekoľkokrát otočí a bielizeň sa mierne vyrovná.
Prítomnosť množstva senzorov zabezpečí viaceré funkcie ako riadenie množstva peny. Elektronický senzor sa postará o to, aby práčka počas odstreďovania príliš nevibrovala a senzor zabezpečí práčku i proti preťaženiu bubna.
Práčka môže disponovať dvoma druhmi ovládania. Tým starším je ovládanie pomocou mechanických tlačidiel a otočného prepínača. Toto ovládanie sa považuje za intuitívne, nakoľko každé tlačidlo reprezentuje jednu funkciu. Táto verzia ovládania je lacnejšia, no chýbajú v nej doplnkové funkcie, ktoré si môžete navoliť pri práčkach s displejom. Napríklad nemôžete skrátiť čas o pár minút, či nastaviť oneskorený štart.
Modernejším typom je voľba funkcií pomocou tlačidiel a displeja, alebo iba pomocou dotykového displeja. V tomto prípade sa zvýšia možnosti práčky, pretože displej poskytuje i priestor na úpravu hodnôt v rámci zvolených programov.
LCD displej môže byť teda dotykový. Podáva informácie o priebehu prania, o zostávajúcom čase, o potvrdených voliteľných funkciách, ale aj o pridanom škrobení. Výhoda v podobe prehľadnosti sa však na začiatku preukáže v podobe vyššej investície.
Existujú i práčky so sušičkami, ktoré sú síce cenovo náročnejšie, no poskytujú výhodu v podobe suchej bielizne. Takéto riešenie je výhodné pre malé bytové priestory, kde by sa naraz práčka aj sušička nezmestila. O týchto spotrebičoch sa však dozviete viac v kategórii „Sušičky“. Treba však zdôrazniť, že samostatná sušička je výhodnejšia, najmä z pohľadu množstva bielizne, ktoré sa do nej dostane a tiež z pohľadu kvality sušenia bielizne.
Áno, už aj práčky môžu byť pripojené k internetu. Slúži to na rozhranie wifi. Rovnako je toto rozhranie použiteľné aj pre spárovanie práčky a inteligentného telefónu, na ktorom môžete vidieť v akej časti pracieho cyklu je váš spotrebič a teda či už náhodou netreba vyvešať. Z mobilného telefónu však môžete svoju práčku a nastavovať. Hoci sa teda na prvý pohľad môže zdať Wifi v práčke pritiahnuté za vlasy, funkcia je to naozaj zaujímavá a prináša dokonalý prehľad o fungovaní a nastavovaní práčky.
Moderná funkcia najmä pre moderných mužov, ktorým dávkovanie pracích prostriedkov veľa nehovorí. Vďaka funkcii sa o všetko postará samotný spotrebič, ktorému treba jeho nádržky na pracie prostriedky len priebežne dopĺňať. Ich dávkovanie určuje vďaka technológiám aj na základe znečistenia bielizne. Touto funkciou disponujú iba najvyššie navyššie modely, pričom ani u nich to nie je vždy pravidlom.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.