Robotické vysávače vám ušetria čas a energiu, ale ako sa v nich vyznať a vybrať ten najlepší? Poradíme vám, na aké kľúčové vlastnosti sa zamerať pri výbere nového robotického vysávača.
Priemerne strávime vysávaním 4 hodiny mesačne. Majitelia psov a mačiek vysávajú ešte častejšie, takže naháňaním chlpov po dome môžu mesačne stráviť aj 8 hodín. To je jeden celý pracovný deň. Nie je lepšie si zadovážiť robotický vysávač a nechať všetku prácu na ňom? Budete mať viac času a môžete sa venovať svojím koníčkom či rodine.
Robotický vysávač zvládne povysávať podlahu od prachu, vlasov či iných nečistôt, povysáva koberce a mnoho modelov dokáže tiež kvalitne vytrieť podlahu.
Robotický vysávač s mopom po vysávaní vytrie podlahu a dokáže si poradiť aj so zaschnutými škvrnami. Niektoré druhy robotických vysávačov s mopom vysávajú aj umývajú naraz. Stačí raz za čas vymeniť vodu vo vysávači, ale mnoho modelov má stanicu s veľkou nádobou, kde si doplnia vodu aj bez vás.
Niektoré modely majú špeciálne režimy, ktoré vám umožnia zvoliť intenzitu mopovania v závislosti od typu podlahy a regulovať množstvo použitej vody pri mopovaní. Zabránia tak nadmernej vlhkosti, ktorá by mohla podlahy poškodiť.
TIP: Robotické vysávače, ktoré používajú mopovacie trasy v tvare Y, dokážu veľmi efektívne mopovať. Týmto pohybom simulujú manuálne umývanie podlahy, pri ktorom sa prechádza po povrchu viackrát v rôznych smeroch.
Výber vysávača významne ovplyvňuje typ podlahy, ktorú máte v byte či dome. Kvalitnejšie robotické vysávače zvládajú vo všeobecnosti všetky typy hladkých povrchov. Poradia si s parketami, dlažbou, linoleom, ale aj s drevenými podlahami. Mnohé typy majú automatickú detekciu povrchu.
V prípade, že je vaša podlaha pokrytá kobercami s vláknami dlhšími ako 1,5 cm, poslúžia robotické vysávače so špeciálnymi štetinami. Tie využijete aj v prípade, že sa vo vašej domácnosti nachádza domáce zviera.
Moderné vysávače dokážu automaticky rozpoznať koberec a zvýšiť svoj sací výkon pre dôkladné čistenie.
Lepšie robotické vysávače majú zdokonalenú filtráciu nasatého vzduchu. Filtrácia pomáha zbavovať nasatý vzduch nečistôt a odstraňuje z prúdiaceho vzduchu mikroorganizmy. Je potrebná pre alergikov, malé deti, alebo pre ľudí s ochorením dýchacích ciest. Najlepšiu povesť majú v tomto smere HEPA filtre, ktoré sú ohodnotené podľa efektivity číselným radom. Najvyšší je stupeň 14, ktorý dokáže odfiltrovať 99 % nečistôt.
Čím dlhšie vydrží robotický vysávač na jedno nabitie, tým väčšiu plochu dokáže povysávať. Treba sa preto informovať, ako dlho vydrží spotrebič fungovať na batériu a ako dlho sa nabíja. Nebolo by veľmi praktické, ak by vysávač upratoval väčší byt dva dni.
Robotické vysávače môžu mať 2 typy batérií (akumulátorov):
• Ni-MH – tento typ majú lacnejšie zariadenia, akumulátor má kratšiu životnosť a zle znáša nepravidelné nabíjanie.
• Li-Ion – sú častejšie zastúpené v robotických vysávačoch, majú dlhú životnosť aj po rokoch nabíjania.
Objem zberného koša sa odvíja od veľkosti domácnosti. Ak máte menší byt, potom stačia menšie rozmery zbernej nádoby od 0,3 do 0,7 litra. Ak máte väčší byt s viacerými izbami, je dobré sa poobzerať po modeloch so zbernou nádobou veľkosti viac ako 0,5 litra.
TIP: Vybrať si môžete robotické vysávače s automatickým vysypaním, keď vysávač sám vyprázdni svoju nádobu na prach do väčšieho zásobníka v dokovacej stanici.
Kvalita navigácie sa líši podľa ceny robotického vysávača. Tieto technológie umožňujú robotovi pohybovať sa bezpečne a s prehľadom o vykonanej práci. Modely majú kamerovú navigáciu, laserovú navigáciu (LIDAR) a kombináciu obidvoch.
Pokiaľ má vysávač laserovú navigáciu LIDAR, dokáže na rozdiel od kamerovej, vysávať aj pri slabom osvetlení alebo v úplnej tme.
Virtuálne steny pomáhajú robotickým vysávačom pri vymedzovaní priestoru pre vysávanie. Ide o malé zariadenie, ktoré sa dá postaviť napríklad do dverí, a tam vysiela signál. Ten vysávač prijíma a vďaka tomu vie, že prah dverí prestúpiť nemôže. Teda, že za takúto neviditeľnú stenu nemá chodiť. Je to výhodné i pri zastavanejších plochách, kde si sami vyhradíte pre robotický vysávač miesto, ktoré má upratovať.
Robotické vysávače disponujú väčšinou nižšou hlučnosťou ako bežné vysávače. Oceníte to vždy, keď pustíte vysávač a vy budete doma. Vyberajte modely s hlučnosťou pod 70 dB, tie najmenej hlučné majú pod 59 dB.
Zmerajte si výšku, v akej sa nachádza váš nábytok či radiátory, a potom zvoľte výšku robotického pomocníka minimálne o 1 cm nižšiu. Môže sa totiž stať, že by sa zasekol pod nábytkom, alebo by sa pod neho ani nedostal.
Na trhu je množstvo značiek, ktoré vyrábajú robotické vysávače rôznych kvalít. Vyberajte podľa renomé a spoľahlivosti výrobcu. Robotické vysávače Xiaomi, iRobot, ETA či Rowenta patria medzi najobľúbenejšie značky.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.