Skartovačky sa stali prirodzenou súčasťou mnohých firiem, ktoré sa chcú chrániť proti zlodejom dát či ich využívajú na dodržiavanie zákona o ochrane osobných údajov. Ale taktiež sú dobrým pomocníkom doma alebo v kancelárii pri odstraňovaní neporiadku. Pri výbere skartovačky treba zohľadniť niekoľko vecí. My vám pri tom poradíme.
Tento údaj hovorí o veľkosti častíc, na ktoré je dokument pri skartovaní rozrezaný. Úroveň zabezpečenia delíme podľa normy DIN 66399 do siedmich úrovní (*P-1 až P-7). Čím vyššia úroveň, tým aj vyššia ochrana zabezpečenia pri likvidácii najrôznejších dokumentov. Preto si zvolte takú úroveň, aby vaše citlivé dáta boli dostatočne skartované, a tak uchránené pred zneužitím.
7 úrovní zabezpečenia
zdroj: www.skartovacky.sk
*pod označením P, ktoré spadá pod klasifikáciu materiálov podľa normy DIN 66399, sa myslí zobrazenie informácií v originálnej veľkosti, napr. papier, film a iné tlačové formy.
Môžete sa stretnúť s dvoma typmi skartácie, ktoré sa rozlišujú podľa spôsobu rezu skartovacieho materiálu na: krížový rez („cross“) alebo prúžkový rez. Prúžkový rez je menej bezpečný, to aj zodpovedá jeho úrovni zabezpečenia (P-1 až P-2), ktorá poskytuje základnú ochranu dokumentov. Tento rez sa vyznačuje tenkými prúžkami papiera, s maximálnou šírkou 6 mm.
Naopak krížový rez poskytuje vyššiu úroveň zabezpečenia (až po P-7), čo má za následok aj to, že sa vám bude pomalšie zapĺňať odpadová nádoba. Na bežné skartovanie je úroveň zabezpečenia P-3 optimálna, vyššie štandardy už zbytočne zvyšujú náklady. Takáto úroveň priemerne zodpovedá časticiam s rozmermi 4 x 50 mm (zodpovedajúcej ploche 200 mm2), maximálne však 320 mm2.
zdroj: www.fellowes-slovakia.sk
Podľa prevádzkových potrieb, koľko ľudí by malo skartovačku využívať, a priestorových možností, či ju budete chcieť umiestniť pod stôl, do chodby alebo samostatnej miesnosti, si zvolte takú veľkosť odpadového koša, ktorá vám bude podľa týchto kritérií najviac vyhovovať. Berte do úvahy aj to, že skartovačky s krížovým rezom (s vyššou úrovňou zabezpečenia) sa plnia pomalšie. Pri malých kúskoch papiera tak budete odpadový kôš vyprázdňovať menej často. Doma to, pravdepodobne, až tak nevyužijete, keďže skartovačku nevyťažíte ako napr. v kancelárii, kde už zaváži, či ju budete vynášať raz za týždeň alebo každý deň.
Ak skartujete vo väčšom množstve a často, všímajte si aj tieto dva parametre pri výbere. Kapacita skartácie udáva, koľko listov kancelárskeho papiera dokáže skartovačka zrezať súčasne. Spoločne s údajom o rýchlosti skartácie si tak môžete vypočítať, ako rýchlo dokážete zoskartovať napr. 50 listov papiera. Pokiaľ budete skartovať príležitostne, nebudú mať tieto hodnoty parametrov pre vás až taký veľký význam.
V kancelárii alebo na účtovnom oddelení voľte modely, ktoré si poradia s väčším počtom skartovaných listov zároveň. Taktiež majte na pamäti, že čím väčšie objemy budete skartovať, tým viac využijete automatický podávač. V domácnostiach, kde sa štandardne skartuje pomenej, nemusia hrať takú významnú rolu tieto vlastnosti.
Pri častom používaní je taktiež dôležitý prevádzkový cyklus, čo je časový interval, počas ktorého je skartovačka schopná plynule skartovať bez toho, aby ju bolo nutné chladiť. V prípade viacerých používateľov, napr. vo veľkej kancelárii, sa môže vyskytnúť situácia na čo najplynulejšie skartovanie. Preto je vhodné zvoliť čo najvyšší prevádzkový cyklus. Kým pri osobnom používaní je skartovanie menej časté, z toho dôvodu môže mať skartovačka prevádzkový cyklus iba niekoľko minút.
Z tohto hľadiska si dobre premyslite, aký typ materiálu budete chcieť skartovať. Okrem papiera sú niektoré modely skartovačiek schopné skartovať aj napr. kreditné karty, CD/DVD, dokumenty so spinkami alebo listovou sponou. Ak skartujete dokumenty väčších formátov, všímajte si aj údaj o pracovnej šírke (šírka vstupného otvoru).
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.