Správne slúchadlá dokážu zmeniť váš zážitok z hudby, hier či športu. Podrobne vám, ako vybrať si tie najvhodnejšie slúchadlá podľa typu konštrukcie, konektivity a aké dôležité parametre si pri výbere všímať.
Výberu slúchadiel je treba venovať pozornosť, pretože to ovplyvňuje váš hudobný zážitok. Na začiatku si treba ujasniť, na čo slúchadlá budete primárne používať. Potrebujete ich na hry, kde chcete počuť všetky kroky protivníka a komunikovať cez mikrofón, alebo vyžadujete ľahké prenosné slúchadlá so zvýšenou odolnosťou pre šport. Iné parametre oceníte pri sledovaní filmov a niekomu postačia lacné obyčajné slúchadlá na počúvanie podcastov cestou do práce.
Pre profesionálov pracujúcich s hudbou alebo zvukom je výber špičkových Hi-Res slúchadiel nevyhnutnosťou, pretože počúvať nahrávky či rôzne hudobné nástroje v plechovom prevedení nekvalitných slúchadiel, to je niečo, čo nazveme rovno „neprofesionálne“.
Slúchadlá za uši sú ideálnym riešením pre tých, ktorým v uchu nedržia štuple ani kôstky a nechcú príliš veľké slúchadlá. Každé slúchadlo si zavesíte na vonkajšiu časť ucha. Obľúbené sú najmä u športovcov.
Slúchadlá na lícne kosti prenášajú zvukové vibrácie cez lícne kosti na kosti stredného ucha. Nemáte tak upchatý celý zvukovod a počujete všetko, čo sa deje vo vašom okolí. Slúchadlá na lícne kosti sú ideálnym spoločníkom pre športovcov.
Drôtové slúchadlá sú stará klasika, nedochádza pri nich k žiadnemu oneskoreniu prenosu ani rušeniu, pretože prenos zvuku ide po kábli. Ich výhodou je, že nemusíte riešiť nabíjanie a často sú lacnejšie ako bezdrôtové slúchadlá. Nevýhodou je obmedzená mobilita, kábel sa vám môže zamotať alebo poškodiť.
Bezdrôtové slúchadlá využívajú na prenos bezdrôtovú technológiu: Bluetooth alebo rádiofrekvenčné vlny. Vďaka tomu máte voľnosť pohybu a nezamotajú sa vám káble. Bezdrôtové slúchadlá môžu mať rôzny dosah, tie najlepšie do 100 metrov od zariadenia. Ich nevýhodou môže byť nutnosť pravidelne nabíjať batérie slúchadiel.
TIP: Mnoho Bluetooth slúchadiel obsahuje funkciu aktívneho potláčania hluku (ANC). Ide o funkciu, ktorá dokáže efektívne potlačiť rušivé zvuky z okolia tým, že vytvára opačný zvukový signál, ktorý rušivé zvuky vyruší.
True Wireless (TWS) sú špecifickým typom bezdrôtových slúchadiel. Sú to rozmerovo malé slúchadlá, ktoré nie sú nijako spojené a pre spojenie so zariadením využívajú technológiu Bluetooth. Nabíjajú sa pomocou nabíjacieho puzdra, ktoré je zároveň úložiskom a aj powerbankou pre slúchadlá.
Rádiofrekvenčné slúchadlá (RF) sú bezdrôtové slúchadlá, ktoré využívajú elektromagnetické vlny na prenos zvuku medzi vysielačom a prijímačom. Tieto slúchadlá sú menej náchylné na prerušenia a výpadky signálu v porovnaní s Bluetooth slúchadlami.
Ich hlavnou výhodou je vysoko kvalitný prenos zvuku (vyššou bitovou rýchlosťou a vzorkovacou frekvenciou), vďaka týmto vlastnostiam sú skvelou a obľúbenou voľbou k TV na sledovanie filmov a seriálov. Existuje typ RF bezdrôtových slúchadiel s USB vysielačom, ktorý vložíte do zariadenia (napr. notebook) s dosahom 10 – 12 metrov alebo s vysielacou stanicou s dosahom aj 100 metrov.
Výrobcovia slúchadiel mysleli aj na ľudí, ktorí majú zhoršený sluch a chcú si vychutnať počúvanie hudby alebo zvukov z televízora. Štandardné slúchadlá môžu byť pre ľudí s nedoslýchavosťou nedostatočné. Špeciálne slúchadlá pre nedoslýchavých sú navrhnuté tak, aby zosilňovali zvuk, čo umožňuje používateľom počuť aj tie najtichšie tóny.
Tieto slúchadlá využívajú rôzne technológie na prenos zvuku, vrátane:
Pri herných slúchadlách hľadajte predovšetkým pohodlie a dokonalú izoláciu od okolitého sveta. Súčasťou slúchadiel by mal byť aj odpojiteľný mikrofón, aby ste sa mohli dohovoriť so svojím spoluhráčom na taktike. Nezabudnite na polstrovanie na klapkách, aby vám slúchadlá pohodlne padli aj pri celodennom hraní.
Skúsení hráči pri herných slúchadlách ocenia priestorový zvuk 7.1 alebo 5.1, ktorý vám pomôže presne lokalizovať, kde sa nachádzajú spoluhráči alebo nepriateľ.
TIP: Vyberáte nové herné slúchadlá. Určite si prečítajte podrobný návod: Ako vybrať herné slúchadlá.
Hi-Fi slúchadlá sú navrhnuté pre náročných poslucháčov hudby, ktorí hľadajú vysokú vernosť zvuku a detailnú reprodukciu hudby. Tieto slúchadlá majú široký frekvenčný rozsah, minimalizujú zvukové skreslenie a väčšina má vyššiu impedanciu (nižšie v článku nájdete podrobné vysvetlenie, čo jednotlivé technické parametre slúchadiel znamenajú). Tie najlepšie majú Hi-Res certifikáciu, čo im zaručuje reprodukovať zvuk vo vysokom rozlíšení, často nad rámec štandardnej kvality CD.
U týchto slúchadiel sledujte tiež dôležitý parameter – veľkosť meničov. Menšie meniče majú okolo 20 mm a väčšie do 50 mm. Väčšie meniče sú schopné reprodukovať hlboké basy a detailné výšky, čo vedie k lepšiemu celkovému zvuku.
Slúchadlá pre DJ-ov sú špeciálne navrhnuté zariadenia, ktoré musia spĺňať určité požiadavky, aby vyhovovali potrebám profesionálnych a začínajúcich DJ-ov. Samozrejmosťou je špičková kvalita zvuku. Dôležitou vlastnosťou je vynikajúca zvuková izolácia, ktorá umožňuje DJ-om sústrediť sa na mixovanie aj v hlučnom prostredí. Majú často polstrované naušníky, čo zabezpečuje pohodlné nosenie počas dlhých setov a otočné mušle.
Veľkosť meničov sa zvyčajne pohybuje od 40 mm do 50 mm. Väčšie meniče môžu produkovať silnejšie basy a širší dynamický rozsah, čo je dôležité pre DJ-ov, ktorí potrebujú jasne počuť beaty a detaily hudby počas mixovania.
Športové slúchadlá by mali byť ideálne ľahké a odolné. Všímajte si ich hmotnosť. Oceníte tiež, ak budú vodeodolné (certifikácia IPX4 a vyššie), pretože pri tréningoch vonku vás môže zastihnúť dážď alebo sa spotíte. Všímajte si, či majú transparentný režim (ambient), aby ste počuli napríklad pri behu mestom aj okolie. U športovcov sú veľmi obľúbené slúchadlá za uši, na lícne kosti alebo štuplové.
V kategórii detské slúchadlá nájdete širokú ponuku slúchadiel pre tých najmenších. Od ružových po slúchadlá v štýle pandy. Slúchadlá pre deti majú často obmedzenú hlasitosť, aby nepoškodili citlivé uši malých poslucháčov. Detské uši sú tiež vo vývine a tolerujú nižšie hladiny zvuku ako dospelé.
Mikrofón je veľmi šikovná pomôcka na slúchadlách určená pre všetkých, čo chcú telefonovať s kamarátom, v práci či pre streamerov. Niektoré malé bezdrôtové slúchadlá ho majú integrovaný a iné ho majú fyzicky odnímateľný, výsuvný alebo sklápací.
Pri výbere slúchadiel s mikrofónom sa sústreďte aj na typ mikrofónu a na to, či je všesmerový alebo smerový.
Všesmerový mikrofón zachytáva rovnomerne zvuk zo všetkých smerov, teda aj vaše okolie. Je menej vhodný do hlučného prostredia. Smerový mikrofón zachytáva zvuk prevažne z jedného smeru a potláča zvuky prichádzajúce z okolia, preto je veľmi obľúbený pre hráčov hier. Hráči hier ocenia u slúchadiel aj certifikáciu Discord alebo TeamSpeak.
Frekvenčný rozsah – hovorí o tom, v akej škále dokážu slúchadlá prehrať zvuk. Naše ucho zachytí rozsah asi od 15 Hz po 20 kHz, čo je zhruba aj ukazovateľ, ktorý by mali slúchadlá spĺňať.
Odpor/Impedancia – udáva sa v Ohmoch (Ω). Odpor je tu daný veľkosťou či dĺžkou cievky slúchadiel. Na rozkmitanie väčších slúchadiel (tj. väčších membrán) treba väčšie cievky pre magnetické pole. Rozhodujúce je však to, k akému zdroju zvuku sa budú slúchadlá pripájať. Impedancia ovplyvňuje hlasitosť a kvalitu zvuku.
Slúchadlá s impedanciou do 100 Ω majú vyššiu hlasitosť po prepojení s prenosnými zariadeniami, môže však dochádzať k skresleniu zvuku. Slúchadlá s impedanciou nad 100 Ω majú nižšie skreslenie zvuku, čo prispieva k čistejšiemu a vernejšiemu zvukovému prejavu.
Citlivosť slúchadiel – Vyjadruje, akú hlasitosť v decibeloch (dB) dokážu slúchadlá reprodukovať pri vstupnom výkone. Vyššia citlivosť v decibeloch znamená, že pri rovnakom vstupnom signáli budú hrať hlasnejšie než slúchadlá s nižšou citlivosťou. Pri použití s nízkovýkonnými zariadeniami majú nižšiu hlasitosť a treba externý zosilňovač. Pre bežné použitie stačí citlivosť do 100 dB a pre štúdiové účely je vhodnejšie mať slúchadlá s vyššiu citlivosťou nad túto hodnotu.
Typy meničov – Menič alebo „driver“ je zariadenie, ktoré v slúchadle zabezpečuje vibrovanie membrány miniatúrneho reproduktora. Jednoducho ju rozkmitá, čím sa vytvorí zvuk.
Veľkosť meničov - Veľkosť meničov priamo ovplyvňuje kvalitu zvuku. Meniče sú zariadenia, ktoré prevádzajú elektrické signály na zvukové vlny, a ich veľkosť môže mať významný dopad na rôzne aspekty zvukového výkonu. Väčšie meniče (napr. 40 mm a viac) majú tendenciu produkovať hlboké a silné basy. Menšie meniče (napr. 20 mm) môžu byť efektívnejšie pri reprodukcii stredných a vysokých frekvencií.
Technológia NFC v slúchadlách – ide o bezdrôtovú technológiu NFC, teda komunikáciu blízkych polí. Tá ponúka výhodu v podobe jednoduchého spárovania so zdrojom zvuku v podaní jediného priloženia slúchadiel k zariadeniu.
Konektory - Sú to káblové spojenia, ktoré sa starajú o prepojenie so zdrojom zvuku. Existujú viaceré veľkosti. Konektory sa nazývajú aj „jacky“.
Materiál náušníkov - Materiály, ktoré tvoria mäkkú výstuž medzi hlavou a zariadením, majú rôzne vlastnosti. Dá sa povedať, že ide o individuálnu záležitosť. Berie sa skôr ohľad na osobný vkus používateľa. Môže ísť o molitan, koženku, kožu, ale aj o umelú kožu či dokonca mäkšie typy plastu. Zaujímavosťou je, že práve tieto ponúkajú dobrú akustickú bariéru medzi prostredím a používateľovým sluchom. Stretneme sa však aj s kvalitným velúrom či Alcantarou a tvrdým plastom (outdoor, šport).
Šikovné funkcie slúchadiel – Niektoré modely slúchadiel majú rôzne užitočné funkcie, ako je ovládanie hlasitosti slúchadiel, tlačidlá na prijímanie hovorov, podpora hlasových asistentov alebo odnímateľný kábel.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.