Zavesiť bielizeň a počkať, kým sa vysuší, nie je síce nič zložité, no nie každá domácnosť má k dispozícii priestranný balkón, či iné možnosti na vyvesenie bielizne na sušiak. V tom prípade sa vám zíde elektronická sušička, ktorá môže byť samostatným zariadením, ale aj súčasťou práčky.
Pri sušení bielizne v sušičke šetríte čas. A to rovno dvoma spôsobmi. Nemusíte ho strácať vešaním jednotlivých kúskov bielizne a zároveň je proces sušenia omnoho rýchlejší ako čakanie, kým bielizeň uschne. Oceníte to najmä v chladnejších mesiacoch počas roka.
Druhým bodom v rámci úspory času je absencia žehlenia. Sušička totiž dokáže bielizeň akoby zmäkčiť, takže odbúra prípadné „tvrdšie, presušené časti“, ktoré by mohli vzniknúť počas visenia a sušenia na šnúrach. Príkon sušičky a žehličky je pritom takmer zrovnateľný, čiže energeticky netrpíte nijakou ujmou.
Sušičky majú veľkú výhodu oproti sušeniu bielizne vonku, na slnku. Tam môže totiž bielizeň vyblednúť a postupne teda strácať farby. Na jar sa navyše môžu na bielizeň vonku nachytať alergény, čo je nepríjemné predovšetkým pre alergikov, či ľudí s ochorením horných dýchacích ciest. Alebo môže jednoducho zmoknúť, a to práve v čase, keď ste preč a nedokážete bielizeň ukryť pred dažďom. A možno ešte jeden tip. Bielizeň sušená na vešiaku doma v izbe dokáže nadmerne prevlhčiť ovzdušie, čo tiež nemusí vyhovovať všetkým.
Sušičku si dnes možno vybrať z rozmedzia energetických tried od A až po G. Samozrejme sušičky označené písmenami zo začiatku abecedy sú šetrnejšie. Moderná sušička by teda mala patriť do energetickej triedy „A“. Táto trieda sa potom ešte rozlišuje aj znamienkami „+“. Vyšší počet plusov je len výhodou. Energiu šetriaca trieda „A“ s troma plusmi sa považuje za najšetrnejšiu.Najšetrnejšie a zároveň najdrahšie sú sušičky s tepelným čerpadlom. Spravidla majú polovičnú spotrebu oproti ostatným sušičkám.
Jeho veľkosť sa udáva v kilogramoch bielizne, ktoré sa do neho dostanú. Môže to byť od 6 do 9 kilogramov. Bubon sušičky býva vo väčšine prípadov z nerezovej ocele, pri ktorej nedochádza ku korózii a následnému zničeniu bielizne.
Sušička môže disponovať dvoma druhmi ovládania. Tým starším je ovládanie pomocou fyzických tlačidiel. Táto verzia ovládania je lacnejšia, no chýbajú v nej doplnkové funkcie, ktoré si môžete navoliť pri sušičkách s displejom.
Modernejším typom je voľba funkcií pomocou tlačidiel a displeja, alebo len pomocou dotykového displeja. V tomto prípade sa zvýšia možnosti sušičky, pretože displej poskytuje i priestor na úpravu hodnôt v rámci zvolených programov.
Displej môže byť LCD či vybavený dotykom. Výhoda v podobe prehľadnosti sa však na začiatku preukáže v podobe vyššej investície.
Sušička môže byť buď ako samostatný elektrospotrebič, alebo súčasť práčky. V tom prípade treba však z bielizne trochu odobrať, keď prechádzate na režim sušenia.
Sušičky môžeme v základe rozdeliť na kondenzačné a ventilačné (odvetrávacie).
Nie je jednoduché odhadnúť čas sušenia, preto je jednoduchšie využiť sušičky, ktoré obsahujú senzor sledovania vlhkosti bielizne. Senzor lepšie odhadne situáciu a oblečenie je potom jednoduchšie pripravené na ukladanie do skrine, či stredne suché na prípadné žehlenie.
Podobne ako pri práčkach, aj tu je možnosť odložiť začiatok sušiaceho procesu a presunúť ho tak napríklad do hodín, v ktorých je elektrina lacnejšia.
Žehliaca funkcia – samozrejme, že nejde o žehlenie, no výsledok je skutočne pomerne rovnaký. Na bielizni nebudú záhyby, či pokrčenie. V rámci tohto programu, v ktorom hrá hlavnú úlohu para, sa však dá využiť i možnosť „oživenia bielizne“, ktorú ste už mali na sebe. Reč je o svetroch či oblekoch, ktoré sa vplyvom pary prevetrajú a stačí ich, po skončení cyklu, už len vyvesiť na vešiak.
Sušenie košieľ – ide o jemné vysušenie pri nižších teplotách, kedy nedochádza k poškodeniu materiálov či vyblednutiu farieb.
Indikátor znečistenia filtra – v priestore dvierok sa nachádza filter vzduchu, ktorý vychádza zo sušičky. Ak by bol filter zanesený, zastavila by sa priechodnosť a okrem zníženia účinnosti sušičky by mohlo dôjsť k jej prehriatiu a poškodeniu.
Autodiagnostika – moderné elektrospotrebiče disponujú touto funkciou. Upozorní vás v prípade, že nezavriete dobre dvere, alebo zabudnete na niečo dôležité pred procesom sušenia. Ak ide len o takéto jednoduchšie zaváhania z vašej strany, navrhne vám i riešenie.
Senzorové inteligentné riadenie – ide o automatický systém spolupracujúci so senzormi. Vďaka nim spotrebič sám určí dĺžku programu i vhodnú teplotu sušenia. Elektronika stále monitoruje priebeh sušenia a môže ho zastaviť, keď uzná sama za vhodné, že oblečenie je vysušené. Tento systém nájdete napr. u Whirlpoolu pod názvom 6. zmysel.
Niektoré sušičky majú pribalený i špeciálny kôš, ktorý sa využíva na sušenie bielizne, ktorej nerobí dobre pohyb vo vnútri bubna v priebehu cyklu. Napríklad sveter potom stačí uložiť na tento kôš a tým sa zabezpečí rovnomerný prístup vzduchu k jeho celej ploche. To sa dá využiť i pri sušení športovej obuvi.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.