Pre všetkých, ktorým nestačí na svoju prácu smartfón, no notebook je pre nich už príliš veľkou záležitosťou, je tu tablet. Je ľahký, prenosný a v prípadnom spojení s klávesnicou tvorí expresnú pracovnú stanicu. Okrem pracovných povinností je však tablet i centrom zábavy a spoločníkom na trávenie voľných chvíľ. Po pripojení cez WiFi, či aktivovaním pripojenia pomocou zabudovaného 3G/4G modemu na internet sa stáva kanceláriou, kamkoľvek sa už vyberiete. Samozrejme, že cena závisí od výbavy a veľkosti, no priemerný tablet nie je obrovskou investíciou v súvislosti s tým, ako veľmi vám môže pomôcť pri práci. Stanete sa nezávislým a mobilným.
Rýchly sprievodca pri výbere tabletu
Veľkosť tabletov sa pohybuje od 5 do 14 palcov. Výber uhlopriečky závisí najmä od toho, čo chceme s tabletom robiť. Ak má byť „len“ predĺženou rukou smartfónu, teda ak ho chceme na menšie zápisky počas firemnej schôdze, alebo na prehliadanie videí, či fotografií, s ktorými práve pracujete, potom postačia menšie formáty do 10 palcov. Od 10 do 14 palcov sú to už plnohodnotnejšie pracovné stanice. Často sa k nim dokupujú i Bluetooth klávesnice, a potom sa už rovnajú menším notebookom.
Rozlíšenie obrazovky sauvádza v pixeloch, teda zobrazovacích bodoch, z ktorých sa obraz tvorí. Ide o ich počet na obrazovke. Čím je toto číslo vyššie, tým je rozlíšenie väčšie. Kým pri notebookoch a televízoroch sa za štandard považuje Full HD rozlíšenie, pri tabletoch to býva spravidla menšie.
Existujú však rôzne podskupiny týchto rozlíšení. Napríklad QHD, qHD, WXGA, 2K, 2,5K, HD Ready a iné. Najčastejšie je u tabletov 1024 x 768 teda XGA a 1280 x 800.
Povrch displeja môže byť matný i lesklý, čo závisí od vkusu používateľa. Lesklé však silne odrážajú svetlo a ťažšie sa s nimi robí vonku, najmä na dennom svetle. V prípade potreby sa však dajú dokúpiť zmatňujúce fólie.
S hardvérom veľmi úzko súvisí najmä softvér. V tomto prípade ho ako prvý zastupuje operačný systém, vďaka ktorému je notebook pripravený k službám používateľa. Stará sa o jednotlivé zdroje notebooku a umožňuje k nim prístup. Spracúva tiež dáta a zadania od používateľa. V základe existujú zhruba 3 základné operačné systémy, s ktorými sa môže bežný používateľ stretnúť.
Je to srdce tabletu. Spracúva vstupy, ktoré do zariadenia zadáva používateľ. Riadi aj zvyšné komponenty, s ktorými spolupracuje.
Výkon procesora predurčuje čiastočne počet jadier a ich taktovacia frekvencia. Viacjadrové procesory dokážu spracúvať viacero informácií súčasne.
Taktovacia frekvencia hovorí o tom, koľko informácií dokáže spracovať v priebehu sekundy. Číslo sa uvádza v GHz. Vyššie frekvencie znamenajú vyšší výkon. Za priemerne výkonnú sa považuje aspoň 1 GHz.
V najzákladnejších tabletoch nájdeme jednojadrový procesor, no s rastúcimi požiadavkami na aplikácie rastie i nárok na výkon i počet jadier. Ani 8 jadrové tablety už dnes nie sú žiadnou výnimkou. Viac jadier je akoby viac procesorov v rámci jedného čipu.
Operačná pamäť - RAM, je úložisko pre dočasnú úschovu dát, s ktorými operačný systém práve pracuje.
Výkon RAM sa odzrkadľuje pri spustení viacerých programov, či aplikácií naraz. Ak je ich naraz spustených viac, kapacita RAMky sa tiež využíva vo väčšej miere. Preto je lepšie mať v tablete minimálne 1 a viac gigabajtov, ak plánujeme mať naraz spustených viacero aplikácií, prípadne mať plynulé surfovanie po internete.
Úložný priestor je miesto pre dáta a multimediálny obsah, ktorýv ňom chcete mať k dispozícii. Zväčša má formu rýchlych flashových pamätí a je v tablete zabudovaný. Ak by však takýto priestor nestačil, takmer každý tablet má dnes možnosť rozšíriť kapacitu úložného priestoru cez slot pre FLASH pamäťovú kartu. Najčastejšie je to micro SD.
Pôvodne mal grafické operácie na starosti procesor, no s rastúcim grafickým výkonom a tak aj požiadavkami sa poriadne zaťažoval. Vznikli preto samostatné jednotky, ktoré mali na zodpovednosť grafické procesy. Základ ich práce je generovanie obrazu na displeji, no tiež dekódujú video v rôznych formátoch, alebo sa postarajú o hladký priebeh hrania počítačových hier.
Veľmi dôležitým faktom je výdrž batérie a rozhodne sa ju neoplatí podceňovať. Výsadou tabletov je práve ich portabilita a mobilita. Ak máte každé dve hodiny hľadať elektrickú zástrčku, potom si môžete rovno brať notebook. Výdržtabletovna jedno nabitie by sa mala pohybovať od 4 do 14 hodín.
Skratka GPS (Global Positioning System) znamená Globálny polohovací systém, z ktorého je možné určiť polohu a presný čas kdekoľvek na Zemi alebo nad Zemou sa nachádzate - s presnosťou do desať metrov. Presnosť GPS je možné s použitím ďalších metód ešte zvýšiť až na jednotky centimetrov.
Dôležitou súčasťou tabletov sú možnosti prepojenia s káblom ale aj bezdrôtovo.
Konektory, káble
Bezdrôtové pripojenie
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.