Hoci tlačiareň nenájdeme v každej domácnosti, určite sa s ňou stretneme aspoň vo väčšine firiem, či na úradoch. Zísť sa vám môže doma najmä z toho hľadiska, že moderné tlačiarne slúžia nielen na tlač dokumentov a fotografií, ale v multifunkčnom prevedení aj ako skener, kopírka, či dokonca fax a odosielateľ emailov. Z tohto pohľadu vám môže kúpa multifunkčnej tlačiarne zjednodušiť množstvo vybavovania a odbremeniť vás od behania po kopírovacích a skenovacích centrách.
Laserové tlačiarne
Na tvorbu tlače, ktorá tvorí písmená či grafiku, využívajú toner v podobe jemného prášku, ktorý do papiera „zapečie“ laserový lúč. Dokážu tlačiť nielen čiernobielo, ale aj vo farbe. Sú pomerne rýchle a vo všeobecnosti oveľa rýchlejšie ako atramentové tlačiarne. Väčšinou majú veľký zásobník na papier a ani tonery netreba tak často meniť. Respektíve kapacitne vytlačí toner viac strán, ako mnoho atramentových tlačiarní. Pri vyššej kapacite tlače je vo všeobecnosti úspornejšia. Laserové tlačiarne disponujú vysokou kvalitou tlače. Sú o niečo drahšie ako atramentové. Investícia je však často vyvážená kvalitným výsledkom, a to aj pri menej kvalitných papieroch.
Atramentová tlač
Systém tlače je založený na malých bodkách atramentu, ktoré vizualizujú digitálne dáta. Okrem čiernobielej verzie zvládajú samozrejme i farebné prevedenia. Základné farebné atramenty sa pritom miešajú, aby bola výsledkom požadovaná farba. Sú cenovo dostupné, pričom sa tešia najväčšej obľube v domácnostiach. Napriek tomu, ich náplne treba pri pravidelnej tlači pomerne často meniť a cenovo nie sú najlacnejšie.
Tlač závisí od kvality papiera. Pri základných papieroch môže byť teda len priemerne kvalitná, keďže sa môže atrament na papieri rozpiť. Na druhej strane, ak používate papier určený pre atramentovú tlač, môžete dosiahnuť výborné výsledky. Ak si želáte zvýšiť farebný gamut (väčší záber farieb) pri obrázkoch, potom voľte tlačiarne s väčším množstvom fotografických náplní (viac atramentov = väčší farebný gamut). Tie umožňujú viacero kombinácií a tým aj vernejšie zobrazenie farieb. Atramentové tlačiarne sa hojne využívajú aj na tlačenie fotografií, práve pre ich mimoriadnu kvalitu v spojení s poriadnym fotografickým papierom.
Aj pri tlačiarňach platí, že čím väčšie rozlíšenie, tým kvalitnejší výtlačok z tlačiarne vyjde. Rozlíšenie tlačiarní sa udáva pod skratkou DPI, teda Dots Per Inch, v slovenčine, počet bodov na palec. Čím je tento počet bodov vyšší, tým je samozrejme aj rozlíšenie jemnejšie a obrázok či text ostrejší.
Najväčším rozlíšením, ktoré zvládne ľudské oko je 1200 DPI. Dnes už v tomto rozlíšení pracuje väčšina tlačiarní, aj keď sa nájdu aj modely so 600 DPI.
Ľudské oko nemá šancu vidieť rozdiely zistiť v rozlíšeniach väčších ako 1200 DPI, preto je zbytočné sa týmto parametrom potom zvlášť zaťažovať.
Pri laserových tlačiarňach však platí, že tlačia vo svojom plnom rozlíšení, s plnou rýchlosťou, kým pri atramentových tlačiarňach práve vyššie DPI tlač spomaľuje.
Po prepojení počítača a tlačiarne nadobudne tlačiareň možnosť tlačiť obrázky a dokumenty, ktoré do nej z počítača odošleme. Procesu tlače však predchádza inštalácia softvéru pribaleného k tlačiarni. Tlačiareň je pritom možné prepojiť pomocou káblu, alebo dokonca i bezdrôtovo.
Priame pripojenie k pc káblom
V rámci káblov sa využíva najmä USB pripojenie alebo niekedy ešte aj staršie káblové rozhranie LPT. Pri kúpe tlačiarne treby myslieť na to, že USB kábel nie je štandardne súčasťoui balenia.
Ethernet pripojenie
Viaceré tlačiarne majú pritom aj možnosť slúžiť ako hlavné sieťové tlačiarne pre viacerých používateľov. V tomto prípade je štandardom Ethernet konektor, cez ktorý sa tlačiareň pripája do siete.
Bezdrôtové Wifi pripojenie
Výhodou je i modul WiFi, ktorý môžu tlačiarne obsahovať. Všetky pridané funkcie a moduly sa však samozrejme odrazia na cene, preto treba rátať s vyššími níkladmi. Pomocou WiFi však môžete rovno odosielať dokumenty na mail bez toho, aby ste boli spojení s počítačom.
Bezdrôtové NFC prepojenie
Technológia NFC spáruje tlačiareň i s mobilom, ktorý má podporu NFC technológie, a to jediným priložením.
S rozvojom technológie dokážu niektoré tlačiarne tlačiť už aj bez toho, aby boli pripojené k počítaču. Dá sa tak spraviť vtedy, ak obsahujú slot na SD kartu či USB port. Lepšia orientácia v tom čo sa ide potom tlačiť je však v prípade, ak má tlačiareň aj svoj displej, na ktorom si tlač predpripravíme a zobrazíme.
Je to štandardné rozhranie, ktoré zabezpečuje pripojenie k fotoaparátu (digitálnemu) a umožní tlačiť priamo zo zariadenia. Formáty a iné parametre sa zvolia priamo v zariadení.
Postará sa o obojstranné tlačenie na jeden hárok papiera. Zariadenie obsahuje špeciálny automatický podávač, ktorý je sám schopná otočiť vytlačený papier na druhú stranu a pripraviť ho do ďalšej tlače.
S touto veľmi užitočnou funkciou, známa je aj pod skratkou ADF, ktorá zautomatizuje podávanie papiera pri tlači bez toho, aby ste to museli robiť neustále sami.
Tak ako smartfón už zvláda okrem telefonovania aj fotografovanie, pripojenie k internetu a spúšťanie množstva aplikácií, tak aj z tlačiarní sa stali multifunkčné zariadenia uľahčujúce prácu. Okrem toho i významne prispievajú k šetreniu priestoru na stole. Kým pred tým sme potrebovali samostatné zariadenie na fax, skenovanie, či kopírovanie dokumentov, dnes sa toto všetko nachádza v relatívne malom (úspornom) tele multifunkčnej tlačiarne.
Skener – dnes už nie je skener žiadnou výnimkou ako súčasť tlačiarne. V rámci skenovania sa pozeráme na viacero parametrov. V prvom rade je to rozlíšenie, udávané tiež v jednotkách DPI (Dots Per Inch) a tiež farebný rozsah skenovaného materiálu. Dôležitým aspektom je však aj rýchlosť skenovania, ktorá má dve úrovne. Na jednej strane ide o rýchlosť samotného skenovania a na strane druhej ide o rýchlosť zobrazenia náhľadu.
Kopírka - odvodením od skenovania je kopírovanie, teda vytvorenie náhľadu s následným vytlačením. V zásade najdôležitejším parametrom je pri tejto funkcii len samotná rýchlosť kopírovania, ktorá je podmienená rýchlosťou skenovania a tlače.
FAX - trošku vyššou úrovňou v rámci tlačiarne je už fax. Dnes sa však už využíva v menšej miere, najmä vzhľadom na jednoduchosť odosielania dokumentov elektronickou formou pomocou mailov.
Zobrazujeme 0 výsledkov Použite filter pre spresnenie požiadaviek.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.