Rozhodli ste sa pre kúpu vysávača, ale neviete si dať rady, ktorý z toho množstva vybrať? V článku nájdete podrobné informácie o jednotlivých typoch vysávačov a pre koho sú primárne určené a dôležité parametre pri výbere nového vysávača.
Robotický vysávač je skvelým samostatným pomocníkom pri upratovaní, pretože vďaka svojim pokročilým funkciám efektívne a pohodlne vyčistí miestnosti. Väčšina robotických vysávačov sú vybavené navigáciou. Pomocou svojich senzorov si zmapujú miestnosť a starostlivo ju vysajú, čo si môžete skontrolovať v reálnom čase v mobilnej aplikácii aj s hlasovým ovládaním cez inteligentných asistentov.
Niektoré modely majú tiež skvelú funkciu mopovania s reguláciou množstva vody, automatickým nasatím špiny do docku alebo automatickým vysypaním nečistôt. Bude sa vám určite hodiť aj funkcia automatickej detekcie povrchu na prispôsobenie sacieho výkonu, ktorou disponujú tie najlepšie modely alebo mapovanie viacerých podlaží.
Skvelou funkciou je „dobiť a pokračovať“, kedy sa robotický vysávač po vybití sám vráti do dokovanej stanice, nabije sa a ďalej pokračuje v rozrobenej práci.
Vreckový vysávač pri vysávaní zbiera nečistoty do vrecka, ktoré môže byť vyrobené z textilu alebo papiera. Papierové vrecká sa vyhadzujú a následne sa nahradzujú novými.
Bezvreckové vysávače zbierajú nečistoty zo zeme priamo do zbernej nádoby. Po každom vysávaní je potrebné zbernú nádobu vysypať. Výhodou pri bezvreckových vysávačoch je to, že nemusíte riešiť žiadne vrecká a ich dokupovanie. Bezvreckové vysávače sa vo všeobecnosti vyznačujú vysokým a stálym sacím výkonom.
Bezvreckové cyklónové vysávače sa nazývajú sa podľa cyklónového efektu, ktorý vyrábajú. Zvírený vzduch rotuje spolu s nasatými nečistotami obrovskou rýchlosťou a tie sa oddelia pomocou odstredivej sily. Najmenšie častice sa zachytia vo filtroch (väčšinou HEPA filtre).
Majú trvalo vysoký výkon, dobre tesnia, efektívne filtrujú, ale i atraktívne vyzerajú. Cyklónové prúdenie vzduchu však spôsobuje vyššiu hlučnosť, ako pri bežných vysávačoch. Sú trochu náročnejšie na údržbu a pri čistení prichádzate do priameho kontaktu s nečistotou. Bývajú však veľmi dobre utesnené.
Bezvreckové vodné vysávače neobsahujú vrecko ani nádobu na nečistoty, ale nádrž na vodu. Cez vodu prúdi nasatý vzduch z trubice a takto filtruje nečistoty. Je to veľmi efektívny spôsob filtrácie, pretože plesne, baktérie a roztoče sa práve tu zachytia. Ponúkajú vysoký výkon, ich konštrukcia je poriadne tesná a tiež využívajú filter HEPA.
Pri jeho čistení prichádzate do priameho kontaktu s nečistotou a tiež sú najnáročnejšie na udržiavanie zo všetkých typov vysávačov. Treba ich totiž čistiť po každom vysávaní. Sú trochu hlučnejšie v porovnaní s klasickým vysávačom a po naplnení vodou bývajú pomerne ťažké.
Ručný vysávač vám zaručí rýchle a efektívne vysávanie v prípade, že potrebujete povysávať menšie nečistoty alebo neporiadok, po „malej nehode“ vo vašej kuchyni. Je vhodný nie len pre rodiny s deťmi, ale aj pre milovníkov domácich zvierat. Ručný vysávač si môžete uskladniť do menších priestorov alebo niekde na dosah ruky.
Parný vysávač s mopom je skvelým výberom, ak potrebujete upratať viac tvrdých podláh ako kobercov. Pomocou horúcej pary odstráni veľa nečistôt a zbaví sa taktiež aj prachu. Kvalitný vysávač s parným mopom dokáže odsať všetku vodu a podlaha tak neostane po vysávaní mokrá.
Priemyselné vysávače sa hodia na čistenie a údržbu veľkých plôch, sú mobilné a výkonné. Využívajú sa na mokré i suché čistenie, odstraňujú vlhkú špinu, hrubšie zvyšky a dokonca aj vodu. Majú využitie napríklad v automobilovom priemysle, poľnohospodárstve alebo na stavbách. Majú odolnú konštrukciu v porovnaní s ostatnými typmi vysávačov.
Multifunkčné vysávače alebo inak nazývané viacúčelové vysávače sú navrhnuté tak, aby zvládali rôzne formy čistenia s množstvom rôznych funkcií. Dokážu vysávať prach, suché nečistoty, ale tiež tekutiny z hladkých podláh či kobercov.
• Zvládnu naraz suché aj mokré vysávanie.
• Hodia sa do domácnosti so zvieratami a alergikmi.
• Niektoré modely majú funkciu parného mopu.
• Niektoré modely majú tiež funkcie odstránenia popadaného lístia, čistenia odpadu alebo nafukovania matracov.
Veľmi dôležitým faktorom je kvalita konštrukcie vysávača, teda jeho tesnosť. Ak bude mať vysávač dobrý výkon, saciu silu či slušné filtre, stále to nebude stačiť, ak samotné trubice dobre netesnia. Vtedy napríklad nesedí dobre hadica či hlavica na trubici, prípadne vzduch uniká cez nekvalitné spoje vo vnútri.
Nejde pritom len o fakt, že vysávač znižuje tým výkon a po miestach musíte hubicou opakovane prechádzať. Ide aj o to, že vzduch uniká neprečistený inde ako cez filter. Práve ten by ho mal prečistiť. Nekvalitné vysávače teda môžu skomplikovať život aj alergikom. O kvalite konštrukcie a celkového prevedenia hovorí najmä cena.
Pojem „príkon“, ktorý sa udáva vo watoch (W) je príkon motora, ale nemôžeme si to mýliť s čistým sacím výkonom. Spravidla tvorí 25 % príkonu. Ak je však vyšší príkon, tým vyššia je i spotreba elektrickej energie. Vysávač by mal obsahovať regulátor sacieho výkonu, aby ste si ho mohli prispôsobiť danému povrchu.
Pokrytie podlahy tiež významne ovplyvňuje typ zvoleného vysávača. Ak máte podlahu bez kobercov, stačia menej výkonné typy vysávačov. Ak máte však v domácnosti viacero kobercov, treba už zvážiť výkonnejšie triedy vysávačov. Nečistoty z kobercov s vysokým vlasom dokáže povysávať naozaj len vysávač s vyšším sacím výkonom.
Objem vrecka alebo nádoby v závislosti od typu vysávača je parameter udávaný v litroch, ktorý ovplyvňuje to, ako často budete musieť vysávač vyprázdňovať. Čím budete mať väčší objem, tým menej často je potreba vymeniť staré vrecko za nové alebo vysypať nádobu, čo má priamy vplyv na komfort vysávania.
Nemusí sa to zdať ako najdôležitejší parameter, no aj dĺžka napájacej šnúry môže významne zjednodušiť vysávanie. Štandardne je to okolo 5 až 8 metrov a vysávač by mal obsahovať samonavíjací mechanizmus. Kábel je tak pohodlne zabezpečený voči zamotaniu, ukrytý a nezavadzia zbytočne v skrini. Navyše si vždy vytiahnete iba toľko, koľko reálne potrebujete a nebude sa pliesť počas vysávania pod nohy.
Do operačného rádiusu sa mimochodom počíta i dĺžka hadice a kvalitnejšie vysávače disponujú akčným rádiusom až do 15 metrov. Vysávače s veľkým akčným rádiusom bývajú spravidla označené hodnotou v metroch priamo na tele vysávača.
Hlučnosť vysávača sa udáva v decibeloch (dB). V zásade majú lacnejšie modely vyššiu hlučnosť. Úroveň zvuku však ovplyvňuje i nastavenie sacieho výkonu. Najtichšie modely sa pohybujú okolo 60 dB a najhlučnejšie vyše 80 dB.
Filtrácia pomáha zbavovať nasatý vzduch nečistôt a odstraňuje z prúdiaceho vzduchu mikroorganizmy. Je potrebná pre alergikov, malé deti, či pre ľudí s ochorením dýchacích ciest. Najlepšie postavenie si v tomto zmysle vybudovali HEPA filtre, ktoré sú ohodnotené podľa účinku číselnou radou.
Najvyšší je stupeň H14, ktorý dokáže odfiltrovať až 99,995 % nečistôt. Existujú jednorazové, ale aj vodou umývateľné varianty s niekoľkoročnou životnosťou. Filter treba meniť podľa nariadenia výrobcu.
Niektoré modely vysávačov sú priamo výrobcom označené ako vhodné pre alergikov, nájdete ich v kategórii Vysávače do domácnosti s alergikmi.
Zariadenia i vyperú koberce či zotrú podlahu. Za tento komfort sa však platí v podobe zložitej údržby, či prestavovania. Mokrý proces si totiž vyžaduje zmenu filtra. Preto si treba dobre premyslieť, či ste ochotní doslova „asistovať“ svojmu vysávaču.
Ak máte doma domáce zvieratko, mali by ste venovať vysávaniu trochu väčšiu pozornosť. I keď sa oň príkladne staráte, stále dochádza k vypadávaniu chlpov či srsti. Niektorí výrobcovia ponúkajú v balení kvalitnejšiu hubicu na tento účel, prípadne aj účinnejší HEPA filter.
Pre ľahšiu orientáciu máme kategóriu vysávače do domácnosti so zvieratkami.
Dlhodobá akcia
Kuchynský robot vám zjednoduší varenie aj pečenie, nahradí viacero spotrebičov a ušetrí miesto aj čas. Na trhu je veľké množstvo modelov, a my vám poradíme, aké parametre si všímať, aby ste si vybrali ten správny kuchynský robot pre vás.
Dlhodobá akcia
Chcelo by to novú chladničku a neviete, na čo všetko sa pri výbere zamerať? Prečítajte si sprievodcu, kde sa dozviete o rôznych typoch chladničiek, dôležitých parametroch a čo je potrebné zvážiť pred kúpou.
Dlhodobá akcia
Digestor má v kuchyni svoje nezastupiteľné miesto. Okrem odstraňovania vôní, či zápachov totiž v konečnom dôsledku odsáva aj vlhkosť. Odstraňuje pary, ktoré by sa inak usádzali na stenách. Preto, či už v kuchyni trávite viac alebo menej času, nemalo by to mať vplyv na to, či sa rozhodnete kúpiť si digestor. Zíde sa za každých okolností, či už varievate pravidelne, alebo vám len v sobotu večer prihoria pukance v mikrovlnnej rúre.