Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Ako vybrať zvlhčovač vzduchu

Suchý vzduch môže byť príčinou viacerých zdravotných problémov, ako sú napríklad nádchy, alergie, astmy, respiračné ochorenia či problémy s upchatým nosom. Obzvlášť v zime je kvalita vzduchu okolo nás ešte viac zhoršená vykurovaním a nedostatočným vetraním. Zbaviť sa suchého vzduchu v domácnosti vám pomôže zvlhčovač vzduchu. Poradíme vám, ako vybrať ten najlepší zvlhčovač vzduchu pre vašu domácnosť.

Prečo je zvlhčovač vzduchu dôležitý

Ideálna vlhkosť vzduchu v interiéri by sa mala pohybovať na úrovni okolo 50 %. Suchý vzduch v miestnosti vysušuje sliznice očí, dýchacích ciest aj pokožku, ktorá stráca svoju hydratáciu. Môžete mať popraskané pery, pociťovať svrbenie a pálenie pokožky či cítiť častejšie smäd. Okrem toho je suchý vzduch ideálnym prostredím na šírenie rôznych mikróbov a baktérií, ktoré môžu spôsobiť rôzne zápaly, infekcie a alergické reakcie. 

Zvlhčovač vzduchu funguje ako prevencia proti respiračným ochoreniam, zlepšuje zdravotný stav, vitalitu pleti i vlasov a dokonca môže zmierniť aj chrápanie. 

Zvlhčovať vzduch je vhodné celoročne, počas leta sa odporúča staviť na samoregulačný systém potenia, aby ste predišli zdravotným ťažkostiam z prílišnej vlhkosti vzduchu.

Ako funguje zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu premieňa vodu na paru, ktorú rozptyľuje do priestoru, čím zvlhčuje vzduch. Každý typ zvlhčovača vzduchu produkuje paru iným spôsobom. 
Čo sa týka ovládania, zariadenie môžete ovládať manuálne tlačidlami, alebo aj na diaľku, záleží na type a vybavení prístroja. 

Akú vodu použiť do zvlhčovača vzduchu? 
Zvlhčovač stačí naplniť vodou z kohútika. Ak ale máte príliš tvrdú vodu, hľadajte radšej model so zmäkčovacím filtrom, prípadne vodu prevarte a vychladnutú vlejte do nádržky. Použiť môžete aj destilovanú vodu či prefiltrovanú vodu z filtračnej kanvice

Aké typy zvlhčovačov vzduchu poznáme

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu

Produkcia pary: Ultrazvukové zvlhčovače využívajú ultrazvukové vlny, ktoré menia vodu na vodnú hmlu. Hmlové kvapôčky sú ešte menšie ako kvapôčky pary, preto sa lepšie rozptýlia v priestore a preniknú do dýchacieho systému.

Výhody: Nevýhody:
najúspornejší             pravidelné čistenie zariadenia
para pripomína hmlu a nezvyšuje teplotu v miestnosti      častejšia potreba výmeny filtrov
tichá prevádzka  ultrazvukové vlny, ktoré nemusia byť príjemné pre zvieratá
nízka spotreba energie jemné vrčanie

Studený zvlhčovač vzduchu 

Produkcia pary: Odparovacie zvlhčovače vzduchu fungujú na princípe prirodzeného odparovania vzduchu, podobne ako klasické odparovače vody. Suchý vzduch nasáva filter pre zvlhčovanie, ktorý ho zvlhčí. Kvapky zachytáva filter a následne ich rozháňa ventilátorom do vzduchu, čím dochádza k jeho zvlhčeniu. Ide o pomerne úspornú metódu.

Výhody: Nevýhody:
prirodzené odparovanie a tichá prevádzka                             častejšia výmena filtrov                                                           
takmer žiadna údržba nie je vhodný pre alergikov, neničí alergény

Rozlišujeme 2 podtypy zvlhčovača vzduchu so studeným odparovaním:

  • Diskový – namiesto pary rozháňa do vzduchu už zvlhčený vzduch. Patrí k nákladnejším modelom, na druhej strane ponúka prirodzenú vlhkosť a nevyžaduje kúpu filtrov, zo vzduchu dokáže odstrániť malé čiastočky prachu a peľu. 
  • S filtračnou kazetou – prístroj má filtračnú kazetu, ktorá do seba nasáva vodu a prečisťuje ju.

Parný zvlhčovač vzduchu

Produkcia pary: Parné zvlhčovače majú zabudovanú vykurovaciu špirálu, ktorá zohrieva vodu. V komore pre zvlhčovanie sa následne zmiešava horúca sterilná para so studeným vzduchom. Prístroj vypúšťa teplejšiu paru, ktorá dokáže zvýšiť teplotu v miestnosti.

Výhody: Nevýhody:
najúčinnejší aj najvýkonnejší                                                              vyššia spotreba energie                                                                  
vhodný pre alergikov                          para môže zvýšiť teplotu v miestnosti

Zvlhčovač a čistič vzduchu 2 v 1 

Zvlhčovač a čistič vzduchu v jednom zariadení sa postará o vaše dýchacie cesty, pretože vo vašej domácnosti zvlhčí vzduch a navyše aj zabráni usadzovaniu rôznych baktérií a nečistôt vo vode. Eliminuje tým riziko šírenia škodlivých čiastočiek do vzduchu. Tento typ zvlhčovača preto ocenia najmä alergici.

Výhody: Nevýhody:
výborný pre alergikov                                                           vyššia cena                                                                         
najhygienickejší častejšia údržba, výmena filtrov

Špeciálne typy zvlhčovačov vzduchu

Zvlhčovač vzduchu s aróma difuzérom

Zvlhčovač vzduchu s arómaterapiou funguje ako zvlhčovač vzduchu, ktorý zároveň rozptyľuje do vzduchu aj vône z esenciálnych olejov. Takéto zariadenie vám umožní relaxovať v pohodlí domova a dýchať pritom optimálne vlhký vzduch.  

Zvlhčovač vzduchu s NanoCloud technológiou

NanoCloud je inovatívna technológia značky Philips. Zvlhčovače s NanoCloud zvlhčujú vzduch prirodzeným odparovaním, bez použitia chemikálií či potreby zahrievania vody. Takýmto spôsobom dochádza k veľmi šetrnému skvalitňovaniu ovzdušia, ktoré je bezpečné a dokonca šíri až o 99,9 % menej baktérií ako ultrazvukové zvlhčovače. Kvalitu vzduchu pocítite na prvý nádych a váš nábytok bude úplne bez šmúh a stôp po vode.  


TIP: Smart zvlhčovače môžete ovládať aj na diaľku pomocou smartfónu


Zvlhčovač vzduchu pre deti

Suchý vzduch je veľký problém aj pre deti. Chrípka alebo sťažené dýchanie počas choroby môže mať veľký vplyv na kvalitu spánku a takisto môže dráždiť nos i hrdlo a spôsobovať kašeľ. Detské zvlhčovače vzduchu pomôžu deťom lepšie dýchať aj zaspať. Väčšina modelov má hravý a farebný dizajn, v ponuke dokonca môžete nájsť aj zábavné zvlhčovače s projektorom.

Zvlhčovač vzduchu na radiátor

Poznali ho už naše staré mamy a vy ho poznáte ako keramickú či plastovú nádobku s háčikom, ktorá sa vešia na radiátor. Aj keď sa tomuto zariadeniu hovorí závesný zvlhčovač, správne ide o odparovač. Zvlhčovač vzduchu ale nenahradí. Objem nádobky je príliš malý, preto nedokáže dostatočne zvlhčiť vzduch v miestnosti. Taktiež pri odparovaní vody hrozí vyššie riziko množenia baktérií a mikroorganizmov, keďže je vodná plocha odkrytá. 

Základné parametre pri výbere zvlhčovača vzduchu

Výkon a spotreba energie 

Výkon zvlhčovača vzduchu sa udáva v mililitroch a určuje, koľko pary je stroj schopný vytvoriť za hodinu a približne do akej veľkej miestnosti sa hodí. Platí čím vyšší výkon, tým vyššia spotreba elektrickej energie. V závislosti od typu prístroja a technológie sa príkon zvlhčovačov pohybuje v rozmedzí od 15 až do cca 150 W.

Samozrejme, ide o približný odhad, pretože musíte zohľadniť v praxi aj to, ako často vetráte, či ide o uzavreté priestory, alebo koľko je v miestnosti osôb a podobne. Všeobecne sa viac oplatí zvlhčovač s vyšším zvlhčovacím výkonom, pretože zvlhčí miestnosť rýchlejšie a efektívnejšie.

Maximálny zvlhčovací výkon/rozloha miestnosti:

  • Výkon 200 – 300 ml/h je vhodný pre miestnosť s rozlohou 15 – 30 m².
  • Výkon 300 – 400 ml/h je vhodný pre miestnosť s rozlohou 25 – 45 m².
  • Výkon 400 – 600 ml/h je vhodný pre miestnosť s rozlohou 40 – 70 m².
  • Výkon 600 a viac ml/h je vhodný pre miestnosť s rozlohou nad 70 m².

Hlučnosť

Dôležité je tiež zohľadniť hlučnosť prístroja, najmä ak ho umiestnite do spálne alebo detskej izby. Medzi najtichšie zariadenia patria ultrazvukové modely, parné sú, naopak, hlučnejšie. Najnižší hluk sa pohybuje okolo hodnoty 20 – 22 dB. Rušiť by vás mohli zvlhčovače s viac ako 40 dB. Pre predstavu – 50 dB je hluk, ktorý vydávame pri bežnej konverzácii, rovnako hlučný je aj mierny dážď. 

Kapacita zásobníka na vodu 

Objem zásobníka na vodu zvlhčovača vzduchu sa pohybuje v rozpätí od 0,5 l až po viac ako 22 l pri veľkokapacitných prístrojoch. Určite sa vám viac oplatí zvlhčovač vzduchu s väčšou nádobkou, aby ste nemuseli vodu neustále dopĺňať. Pri spotrebičoch so zásobníkom vody na viac ako 5 litrov stačí vodu doplniť raz za deň, dva. 

Oceníte, ak bude mať prístroj zabudovanú signalizáciu prázdnej nádrže a dokáže sa po vyčerpaní vody automaticky vypnúť.


TIP: Trápi vás v domácnosti skôr nadmerná vlhkosť? Zaobstarajte si odvlhčovač, ktorý vás zbaví problémov s nadbytočnou vzdušnou vlhkosťou. 


Zásady správneho používania zvlhčovača vzduchu

  • Veľkosť miestnosti: Do menšej izby vyberajte zvlhčovač vzduchu s menším výkonom. Ak hľadáte zvlhčovač vzduchu do väčšej miestnosti či kancelárie, vyberajte si zariadenie s vyšším výkonom, prípadne použite viacero zariadení. 
  • Umiestnenie: Zariadenie postavte na rovnú a pevnú plochu, ideálne do stredu izby. Zariadenie nepokladajte na nábytok ani podlahu, ktoré sú z materiálov náchylných na vlhkosť. Pre istotu použite podložku alebo umiestnite prístroj na podstavec. 
  • Starostlivosť o zvlhčovač vzduchu: V znečistenej vode sa hromadia škodlivé látky a mikroorganizmy, ktoré sa tak môžu dostať do ovzdušia a následne poputujú do vašich pľúc. Každý deň vyčistite nádobku na vodu a raz za čas i celý prístroj. Vymieňajte filter podľa odporúčaní výrobcu, ak ho zariadenie má. 
  • Prevencia úniku: Je dôležité, aby zvlhčený vzduch neunikal, preto je najvhodnejšie umiestniť ho do uzatvorenej miestnosti s dverami, nie k oknu alebo na parapet.  

TIP: Vhodný filter do zvlhčovača vzduchu nájdete v kategórii príslušenstvo pre zvlhčovače a odvlhčovače.


Rozdiel medzi difuzérom a zvlhčovačom

Difuzér (aróma difuzér) je v podstate zvlhčovač vzduchu a osviežovač vzduchu v jednom. 

Difuzér sa používa aj na arómaterapiu prírodný spôsob liečby esenciálnymi olejmi a vôňami, ktoré sa z nich uvoľňujú. Správne používanie esenciálnych olejov vám dokáže uľaviť od nespavosti, znížiť stres a zmierniť prejavy rôznych kožných i respiračných ochorení.


TIP: Preneste sa do lesa, na levanduľové pole alebo pocíťte silu byliniek na vlastný nos. Pridajte kvapku éterického oleja do prístroja a zrelaxujte svoje telo i myseľ.


Funkcie zvlhčovača vzduchu

Pri výbere zvlhčovača je dobré zohľadniť niektoré zaujímavé funkcie, ktoré vám môžu zjednodušiť obsluhu.

  • Automatické vypnutie zvlhčovača: zariadenie sa samo vypne po spotrebovaní vody v zásobníku.
  • Automatická regulácia vlhkosti: funkcia, ktorá vám umožní nastaviť si zvlhčovanie podľa prednastaveného programu. Prístroj si sám upraví intenzitu vypúšťania pary podľa aktuálnej vlhkosti v miestnosti.
  • Indikácia prázdnej nádoby: na minimálny objem vody v nádržke alebo na prázdnu nádržku vás prístroj upozorní zvukom alebo svetelnou signalizáciou. 
  • Arómoterapia: esenciálne a vonné oleje rozvoňajú váš domov a pomôžu vám zrelaxovať telo i myseľ. 
  • Časovač: zapne a vypne zvlhčovanie v konkrétnu hodinu.
  • Udržiavanie vlhkosti: pomocou automatickej regulácie a senzora bude udržiavať ideálnu vlhkosť v izbe.
  • Vlhkomer (hygrostat, hydrostat): meria aktuálnu vlhkosť v miestnosti. So zvlhčovaním miestnosti to ale neprežeňte. Prílišná vlhkosť zvyšuje riziko tvorenia plesní na stenách, poškodenia nábytku a objaviť sa môžu aj ďalšie zdravotné ťažkosti.

TIP: Dýchajte ešte čistejší vzduch. Zaobstarajte si čističku vzduchu, ktorá zbaví vzduch nežiaducich baktérií, alergénov, vírusov a iných nečistôt.


  • Čistenie vzduchu: funkcia, ktorá napomôže čistejšiemu ovzdušiu v domácnosti. 
  • Ionizátor: môže byť súčasťou vybavenia, byť samostatne vypínateľný, no môže sa k zariadeniu dodatočne pridávať aj vo forme ionizačnej tyčinky, kocky alebo filtra. Slúži na dezinfekciu vody od baktérií a vírusov bez nutnosti chemických prísad. Pomocou iónov striebra účinne likviduje baktérie, ktoré spôsobujú zápach vody. Zvlhčovač vzduchu s ionizátorom vám poskytne čistejší vzduch zbavený prachu, pachov i alergénov. Nenahradí však výkon čističky vzduchu. Filter je treba meniť pravidelne, približne raz za rok. V moderných zariadeniach sa môžete stretnúť aj s keramickým filtrom, ktorý vodu zmäkčuje a zbavuje nečistôt. 
  • Digitálny displej: zobrazuje všetky užitočné informácie o zariadení aj jeho stave, ako napr. aktuálnu a požadovanú vlhkosť, nastavený výkon, časovač, zapnutú ionizáciu, režim deň/noc a pod.
  • Systém predhrievania: zohreje vodu na vysokú teplotu (okolo 80 °C), ktorá ničí baktérie vo vode. Na tomto princípe fungujú parné zvlhčovače. Funkciu predohrev vody majú aj niektoré ultrazvukové zvlhčovače. 
  • Diaľkové ovládanie: umožní vám ovládať prístroj na diaľku. 
  • Tichý režim: nočný režim oceníte, ak chcete používať zvlhčovač počas spánku napríklad v spálni. 
  • Detská poistka: prítomná je najmä v parných zvlhčovačoch. Slúži na ochranu detí pred popálením horúcou parou. 

 

 

Mohlo by vás zaujímať

Zobraziť všetky akcie