Júl vo vašej záhrade
Leto je v plnom prúde a my trávime na záhrade veľa voľného času. V tomto článku sa pozrieme, na čo presne sa počas júla zamerať a na čo rozhodne nezabudnúť.
Sledujte počasie a zalievajte
Júl patrí medzi horúce letné mesiace. Rastlinám preto treba dopriavať pravidelnú závlahu. Preto sa vyplatí sledovať počasie a mať prehľad o tom, kedy nastane búrka alebo aspoň ľahký záhradný dážď. Väčšinu dní sa ale nezaobídete bez každodenného zalievania. Túto aktivitu si načasujte ideálne až na podvečer alebo skoré ráno. Vďaka tomu nebudete riskovať, že mokré listy spáli silné slnko.
Ak panuje dlhší čas sucho, doprajte starostlivosť aj vášmu trávniku. Narastený trávnik je nutné zavlažovať aspoň raz až dvakrát týždenne. Ak ste ale trávnik zakladali len tento rok, môžete intenzitu zálievky navýšiť. Na nutnosť vlahy nezabúdajte ani v prípade, že vyrážate na dovolenku. Poproste o túto úlohu priateľov, členov rodiny alebo vašich susedov.
Zbierajte ovocie i zeleninu
Júl sa, samozrejme, nesie v znamení zberu úrody. Týka sa to napríklad hlávkového a kučeravého šalátu, prvej mrkvy, petržlenu alebo mladého zeleru. Objaviť sa môžu tiež prvé rajčiny a uhorky. Pri nich priebežne strážte vznik plesne. Ak ju odhalíte, včas zasiahnite vhodným postrekom. Rajčiny a papriky môžete aj prihnojiť dusíkatým hnojivom alebo kompostovým výluhom.
V júli môžete v kuchyni smelo využívať aj najrôznejšie bylinky. Strihajte šalviu, majoránku, bazalku, oregano, ligurček, petržlen a ďalšie bylinky. Pri bazalke venujte zvýšenou pozornosť zálievke, aby vám ker poskytoval listy až do jesene.
Tento mesiac sa nesie v znamení dozrievania najrôznejších druhov ovocia. Užívať si môžete čerešne, višne, marhule, ríbezle, egreš, maliny či ostružiny. Okrem toho plodia aj jahody či kanadské čučoriedky.
Môžete sa pustiť do letného rezu ovocných stromov
Adekvátnu starostlivosť si v júli žiadajú ovocné stromy. Veľa z nich plodí, iné môžu byť plné dozrievajúceho ovocia. Preto nepodceňujte dôležitosť zálievky. Pôdu okolo stromov kyprite a zbavujte ju nežiaducej buriny.
Priebežne likvidujte aj popadané a hnijúce ovocie povaľujúce sa na zemi. Pri väčšej úrode môžete zvážiť určitú oporu pre vetvy, aby sa neprehýbali pod váhou plodov. Aj v tomto období sa pritom vetvy ovocných stromov značne rozrastajú, preto je možné pristúpiť k ich letnému rezu. Zmiernite ním divoký rast vetví a presvetlíte korunu stromov.
Starostlivosť o kvitnúce záhony
Ak máte na záhrade jarné kobercové skalničky, teraz už pravdepodobne odkvitli. Ich výhony však môžu nekontrolovane rasť do všetkých strán. Preto si zaslúžia ostrihať.
Ak máte v skalke nízke pakosty, v júli pokračujte v odstraňovaní vädnúcich kvetov. Ďalšie kvety totiž nasadzujú až do septembra. To sa týka aj vlčieho bôbu, šalvie, ostrôžky, margarét alebo napríklad okrasných tabakov. Ostrihať si môžete aj kvitnúce kvetiny do vázy.
Zamerajte sa aj na okrasné kry
Starostlivosť o okrasné kry sa môže týkať napríklad ruží. Sledujte ich listy, či sa na nich neobjavuje pleseň, a v prípade výskytu vošiek ich zotrite alebo použite šetrný postrek – ideálne taký, ktorý pôsobí ako proti škodcom, tak proti hubovým chorobám. Nezabúdajte ani na ich pravidelné okopávanie, čím rastlinám zaistíte prevzdušnenú pôdu.
Niektoré kry kvitnúce na jar (napríklad zlatý dážď, vtáčí zob či meruzalky) sú teraz krásne zelené. Ak si ich chcete namnožiť, teraz je ideálny čas. Mladé nezdrevnatelé výhony s dvoma až tromi pármi listov odstrihnite, špičku výhonu skráťte a takto pripravené odrezky zapichnite do zeminy na pestovanie. Nezabudnite zalievať a počkajte až zakorenia.
Pusťte sa do kompostovania
V lete vzniká na záhrade veľa prírodného odpadu, ktorý ale môžete ďalej využiť. Kompostovať môžete pokosenú trávu, odrezky rastlín, odkvitnuté kvety, zvyšky po úrode alebo napríklad drvené vetvičky. Kompost navyše v lete rýchlejšie zreje, takže môžete mať hotový humus už za 2 – 3 mesiace.