Ako vybrať chladničku
Dokážete si predstaviť život bez chladničky? Pravdepodobne nie. Je totiž neoddeliteľnou súčasťou každej rodiny a srdcom kuchyne. Ak hľadáte novú chladničku, pomôžeme vám vybrať takú, ktorá vám bude čo najviac vyhovovať.
O čom sa dočítate:
- Veľkosť chladničky
- Spôsob umiestnenia
- Typy chladničiek
- Typ kompresora
- Vnútorné usporiadanie
- Mraziaci výkon a akumulačná doba
- Spotreba energie
- Hlučnosť chladničky
- Funkcie chladničky
- Ďalšie vychytávky chladničky
Dnes už by sme ťažko hľadali domácnosť, ktorá nevyužíva tohto chladivého pomocníka. Ale len malé percento chladničiek je mladšie ako 3 roky, ich priemerný vek je dokonca 15 rokov! Možno už pomaly, ale iste, začína dosluhovať aj váš spotrebič, a tak začínate premýšľať o novom, oveľa úspornejšom. Na to, aby ste začali šetriť viac energie aj peňazí, si stačí len dobre vybrať.
Veľkosť chladničky
Prvým, najpodstatnejším kritériom pri výbere chladničky je jej veľkosť. Nechcete predsa, aby ste ju po každom nákupe ani nemohli zatvoriť. Akú veľkú chladničku potrebujete? Bývate sami alebo máte veľkú rodinu?
Nielen počet členov rodiny je to, čo sa ráta. Musíte myslieť aj na veľkosť vašich nákupov a stravovacie návyky. Ak sa častejšie stravujete v reštauráciách a vaše nákupy nie sú také veľké, postačí aj chladnička s menším objemom. Ale nepodceňujte to, je lepšie mať k dispozícii viac priestoru.
Ak však bývate sami, chladnička s veľkým objemom by bola zbytočný luxus, a ešte by ste si zvýšili ročnú spotrebu, pretože chladiť prázdny priestor je nehospodárne rovnako, ako mať neustále preplnenú chladničku.
Na jednu osobu by mala mať chladnička 50 – 70 l a ďalších 20 l v mrazničke. Vypočítajte si teda objem podľa toho, akú veľkú máte rodinu a koľko máte na chladničku miesta v kuchyni.
Spôsob umiestnenia chladničky
Kam ju dať, to asi vieme – pravdepodobne skončí v kuchyni. Ale týmto sa to nekončí. Musíte vyberať aj podľa toho, ako bude v chladnička v kuchyni umiestnená. Potrebujete myslieť na smer otvárania dvierok, aby ste si neobúchali stenu. Chcete jednodverovú alebo máte dosť miesta aj na dvojdverovú?
Smer otvárania dverí chladničky
Na väčšine chladničiek je možné zmeniť smer otvárania dverí. Väčšinou si to však vyžaduje odborníka, hlavne ak majú dvere zabudovaný displej. Vždy dodržiavajte pokyny uvedené v návode výrobcu. Smer otvárania dverí je veľmi šikovná možnosť, s ktorou bude výber chladničky vhodnej do priestoru vašej kuchyne oveľa jednoduchší.
Umiestnenie chladničky na stenu alebo do nábytku
V prvom rade je dôležité upozorniť, že by ste nemali chladničku umiestňovať k oknu alebo na také miesto, kde na ňu bude často svietiť slnko. Okrem toho by okolo seba mala mať dostatok priestoru, aby ste jej umožnili dostatočné prúdenie vzduchu. Inak by sa mohla prehrievať. Na trhu sú však už chladničky s technológiou, ktorá umožňuje umiestnenie k stene.
Typy chladničiek
Vstavaná verzus voľne stojaca chladnička
Vstavaná chladnička v kuchynskej linke je praktická, elegantná, menej tak „vyčnieva“ a ušetrí vám priestor v kuchyni. Rozdiel je však v cene, ktorá je pri voľne stojacích nižšia. Okrem toho majú oproti zabudovaným väčšie rozmery. Oba varianty majú k dispozícii mrazničku, a to buď hore alebo dole. Nájdete však aj vstavanú jednodverovú chladničku alebo malú chladničku, ale tie sú, logicky, bez mrazničky. Stavíte na klasiku, aby ste k chladničke nemuseli blúdiť ani v noci, alebo ju chcete mať čo najnenápadnejšiu?
Dajte si pozor na správnu teplotu chladničky (+5 °C) a mrazničky (-18 °C). Pri každom stupni navyše sa spotreba zvýši o 6 %.
Jednodverová, kombinovaná a americká chladnička
Jednodverové chladničky, inak nazývané aj monoklimatické chladničky, sú chladničky bez mrazničky. Ak si teda chcete cez leto užívať chutnú zmrzlinu pri bazéne, pri kúpe jednodverovej chladničky si potom musíte kúpiť aj samostatnú mrazničku, aby sa vám zmrzlina neroztopila. Samostatná chladnička bez mrazničky je vzácnejšia. Nájdete ju predovšetkým v domácnostiach, ktoré nemajú dosť priestoru na umiestnenie vysokej kombinovanej chladničky.
Opakom jednodverovej chladničky je kombinovaná chladnička. Tá je vhodná hlavne pre väčšie rodiny, ktoré chcú využiť priestor efektívne a mať všetko 2 v 1. Tu už môžete dať zmrzlinu deťom zamraziť dole alebo hore. Kombinované chladničky s mrazničkou dole či hore majú aj výhody. Nezaberajú toľko miesta a majú nízku spotrebu. Ďalším typom kombinovaných chladničiek sú trojdverové chladničky, ktoré majú mrazničku vo forme zásuviek, čo umožňuje väčší prehľad a aj úsporu energie.
Čím ďalej, tým väčšej obľube sa tešia americké chladničky s dvojkrídlymi dvermi, chladiaca a mraziaca časť sú umiestnené vedľa seba. Veľmi obľúbený je aj celkom rozšírený výrobník ľadu či čapovanie chladených nápojov priamo z chladničky. Dnes si navyše môžete vybrať medzi klasickým dvojdverovým alebo štvordverovým vyhotovením. Výhodou štvordverovej chladničky je bez pochýb oddelená mraznička. Ak teda ukladáte väčšie množstvo surovín na zamrazenie, stačí otvoriť spodné dvierka a ušetríte viac energie.
V ponuke nájdete aj francúzske chladničky, ktoré majú v spodnej časti mrazničku tvorenú samostatnými zásuvkami.
Okrem klasických typov chladničiek sa môžete potešiť aj vínotékou, chladiacou vitrínou či chladničkou do auta. Veľkej obľube sa v poslednej dobe tešia štýlové retro chladničky dostupné v rôznych tvaroch a farbách. Pritom sú vybavené najmodernejšími funkciami, kuchyni dodajú šmrnc a môžete ich doplniť ďalšími spotrebičmi v podobnom štýle.
Typ kompresora chladničky
Staršie systémy modelov s dvomi kompresormi sú už prekonané. Štandardom je dnes len jeden kompresor, a to s jedným alebo dvomi okruhmi. Dvojokruhový systém umožňuje nastavenie teploty v chladiacej aj mraziacej časti nezávisle od seba.
Invertorový kompresor je moderný, tichý, má dlhšiu životnosť, menšiu spotrebu energie (až 30 %) a veľkou výhodou je, že naň značky často ponúkajú veľmi dlhú predĺženú záruku. Na rozdiel od klasického kompresora sa nikdy nevypne, ale plynulo prepne na iný systém prevádzky s menším počtom otáčok. Vďaka tomu je jeho chod plynulý a stabilný. Potraviny v chladničke s invertorovým kompresorom vydržia dlhšie čerstvé vďaka optimálnemu riadeniu teploty.
Vnútorné usporiadanie chladničky
Na trhu je obrovská ponuka chladničiek, preto sú aj vnútorné usporiadania veľmi rôznorodé. Naozaj žiadané sú variabilne nastaviteľné police z tvrdeného skla. Nielen, že sú skoro nerozbitné, ale umožňujú vám aj rozdelenie priestoru, a tak ho využijete čo najefektívnejšie. Nápoje tak môžete okrem do poličky vo dverách a kovového stojanu postaviť aj na klasické pozície. Vyberte si chladničku, s ktorou si rozložíte poličky podľa vlastnej potreby.
Počítajte tiež s tým, že jednotlivé pachy by mali byť v chladničke oddelené. Výrobcovia ponúkajú pod rôznymi názvami špeciálne priehradky pre skladovanie mäsa, rýb či zeleniny – BioFresh, Fresh Zone, VitaFresh. Tieto priehradky (zóny) majú trojité využitie: po prvé v nich potraviny nevysychajú a udržia si vitamíny oveľa dlhšie, po druhé sa ich pach nedostane tam, kam nemá. A po tretie v nich dlhšie vydržia potraviny, ktoré majú kratšiu trvanlivosť, napr. syr či šalát.
Nikdy do chladničky nevkladajte teplé potraviny, mohlo by dôjsť k výraznému nárastu teploty a namnoženiu nežiadúcich baktérií.
Mraziaci výkon a akumulačná doba chladničky
Dôležitou veličinou je tiež mraziaci výkon, ktorý udáva, koľko kg čerstvých potravín je vaša mraznička schopná zamraziť za 24 hodín. Kombinované chladničky nájdete s mraziacim výkonom od 2 do 33 kg / 24 h. Na samostatných mrazničkách dosahuje mraziaci výkon aj viac než 40 kg / 24 h. Ak sa chcete vyhnúť ľadovým kryštálom, pomôže vám práve rýchle zmrazenie.
A čo predstavuje akumulačná doba? Je to čas uchovania potravín v zmrazenom/chladenom stave v prípade, že bude mraznička/chladnička odpojená od prívodu elektriny. Bežne sa pohybuje od 10 hodín vyššie a predlžuje sa zaplnením zariadenia. Častejšie otváranie dvierok počas výpadku akumulačnú dobu skracuje.
Spotreba chladničky (energetická trieda)
Chladničky sú v prevádzke v podstate nepretržite, a preto by mal byť údaj o energetickej náročnosti spotrebiča pri výbere jedným z najdôležitejších parametrov. Základné údaje vám poskytne energetický štítok. Ten prešiel od marca 2021 výraznými zmenami. Najúspornejšie chladničky a mrazničky sú teraz označované písmenom A, naopak, najmenej úsporné majú písmeno G. Pre porovnanie, ich spotreba je asi o dve tretiny nižšia než spotreba spotrebičov starých 15 rokov.
Hlučnosť chladničky
„Vrrrrrr…. vrrrrr…“ Kedy už prestane vrndžať? Pri výbere nového spotrebiča zohľadnite hlučnosť, aby ste takú vetu ani nemuseli vysloviť. Tichú chladničku oceníte predovšetkým v noci. Pri porovnávaní zistíte, že na tých najmodernejších sa miera hlučnosti pohybuje pod hranicou normy, ktorá je 47 dB. V ponuke nájdete aj chladničky s hlučnosťou pod 35 dB. Hlučnosť spotrebiča však môžete čiastočne ovplyvniť sami, a to umiestnením do priestoru s tlmiacimi prvkami (záclony, závesy, koberce,…).
Funkcie chladničky
Súčasné chladničky ponúkajú množstvo technických vymožeností, ktoré pomáhajú udržať jedlo čerstvé oveľa dlhšie a ešte vám aj ušetria kopec energie, ba dokonca času. Tak sa na ne pozrime.
- NoFrost: Beznámrazová chladnička zabraňuje tvorbe námrazy vďaka ventilátoru a suchému vzduchu. Obmedzuje tak náklady na energiu a ušetrí vám aj hromadu času.
- SuperCool: Chladničky s funkciou SuperCool sú vhodné pre veľké rodiny, ktoré robia veľké nákupy. Keď vložíte do chladničky veľa potravín s vyššou teplotou, narušia jej stabilnú teplotu a vtedy prichádza na rad funkcia SuperCool, ktorá zníži teplotu, čím udrží potraviny čerstvé.
- SuperFrost: Automatická funkcia, ktorá zaistí rýchle mrazenie. Po zmrazení potravín sa prepne späť do normálnej prevádzky. Funkcia sa vám hodí vtedy, keď chcete mraziť šetrnejšie a udržať v potravinách vitamíny.
- Antibakteriálna ochrana: Zabraňuje šíreniu mikroorganizmov a hygiena uskladnenia vašich potravín bude lepšia. Táto funkcia sa vytvára buď špeciálnou povrchovou úpravou alebo antibakteriálnym filtrom.
- MultiAirflow, Twin cooling, DoorCooling: Tieto systémy zaisťujú rovnomerné chladenie, cirkuláciu vzduchu a chránia tak potraviny pred prudkými zmenami teplôt či vlhkosti.
- Možnosť prepínania medzi chladničkou a mrazničkou: Pri chladničkách s funkciou ConvertActive alebo Switch Zone možno podľa potreby prepnúť mraziacu časť na chladiaci priestor. Vďaka tomu získate viac miesta napríklad pre uloženie občerstvenia alebo nápojov na určitú príležitosť.
- SMART chladničky: Vhodné, ak si doma chcete vytvoriť inteligentnú domácnosť alebo chcete tie najmodernejšie vymoženosti. Smart funkcie vám uľahčia život, chladničku môžete ovládať aj na diaľku a pripojíte ju cez Wi-Fi.
Ďalšie vychytávky chladničky
Okrem základných funkcií chladničiek, ktoré zabezpečujú čerstvosť potravín a cirkuláciu vzduchu, nájdete aj iné vychytávky. Iste sa vám zíde signalizácia otvorených dverí, ktorá vás upozorní, keď zle zatvoríte dvere.
Výrobník ľadu a dávkovač vody nájdete väčšinou v amerických chladničkách. Tieto funkcie sa hodia hlavne v lete na osvieženie. Veľmi populárne sú aj chladničky s displejom.
Vyberať tiež môžete z nášho rozsiahleho príslušenstva pre chladničky a mrazničky, kde nájdete okrem iného filtre vody, pohlcovače pachu či rôzne organizéry.
Vieme, že výber nie je jednoduchý a kúpu treba zvážiť čo najlepšie. Chladnička vám bude robiť spoločnosť a chladiť vaše obľúbené jedlá ešte veľa rokov. Dúfame, že si vyberiete takú, ktorá splní všetky vaše predstavy a požiadavky.