Šípkami nahor a nadol sa pohybujte po návrhoch, klávesom Enter vyberte a klávesom Escape zatvorte.

Ako vybrať pamäťovú kartu? Záleží na kapacite aj rýchlosti

30.05.2025

Potrebujete v úložisku pár gigabajtov navyše? Možno vaše ťažkosti vyrieši pamäťová karta. SD a microSD karty dnes nájdete v telefónoch, fotoaparátoch, kamerách aj v iných zariadeniach. Ale akú kartu vybrať, ako sa vyznať v označeniach, ktoré na prvý pohľad vyzerajú chaoticky? Po prečítaní nášho článku budete mať jasno.

Ako vybrať pamäťovú kartu

O čom sa dočítate:

Čo je SD karta

Kapacita

Rýchlosť SD karty

Špeciálne požiadavky

Všeobecné tipy

Kupujete si parádnu zrkadlovku, ale vnútornú pamäť nemá a vy váhate, akú pamäťovú kartu do nej zakúpiť ? A čo dochádzajúce úložisko v smartfóne? Filmov, videí, pesničiek, fotiek i ďalších multimédií a dát máme, hlavne vďaka vysokorýchlostnému internetu, k dispozícii čoraz viac. Nájsť na ne v telefóne miesto však môže byť niekedy oriešok. Práve tu sa pamäťová karta stáva jednoduchým a cenovo relatívne dostupným spôsobom, ako rozšíriť vnútornú kapacitu úložiska… Ale ako ju vybrať?

Po prečítaní nášho článku snáď budete mať jasno. Zmes znakov a natlačených log vás už nebude miasť (SDXC, C10, II, U3, V90, A1?) a poradíme vám tiež ohľadom voľby dostačujúcej kapacity. Nemusíte sa ale obávať. Síce tu dnes budeme mať trochu viac rôznych symbolov, čísel a písmen, ale môžeme vás upokojiť – vybrať pamäťovku vo výsledku naozaj nie je ťažké.

Čo je SD karta?

Pokiaľ si niekde v krabici schovávate staršiu elektroniku, možno nájdete „čítačku kariet X v jednom“. Na začiatku tisícročia ešte nebol ustálený štandard formátu pamäťových kariet, takže ste mohli naraziť na množstvo typov. Dobrá správa je, že v dnešnej dobe už pravdepodobne nebudete potrebovať čítačku rôznych druhov pamäťových kariet.

Vo väčšine prípadov sa dnes používa jeden typ kariet, a tým je Secure Digital, teda „SD“. Konkrétne sa tieto karty vyrábajú po prvé v „plnej“ veľkosti SD a po druhé ako malé, dobre známe microSD. (Asi by sme mali spomenúť, že kedysi existovali aj stredne veľké miniSD karty, ale s tými sa už v podstate nestretnete.)

Karty uspeli v súboji formátov aj vďaka tomu, že sú pomerne mechanicky odolné a aj najväčšia SD verzia je relatívne kompaktná. Dnes sa SD/microSD pomaly stali synonymom pre „pamäťovku“ a nájdete ich v smartfónoch a tabletoch, digitálnych fotoaparátoch, videokamerách či outdoorových kamerách, ale aj v navigáciách, MP3/MP4 prehrávačoch a ďalších zariadeniach.

Vyberte si medzi SD alebo micro SD

Najčastejšie si asi budete pamäťovú kartu zaobstarávať do svojho mobilného telefónu. Pôjde o veľkosť microSD.

Práve kartám SD/microSD sa teda budeme venovať v dnešnom článku. Aby sme ale boli fér, veľmi stručne ešte zmienime tri ďalšie formáty, na ktoré môžete aj v dnešnej dobe stále naraziť. Niektoré fotoaparáty využívajú karty Cfast (predtým sa im hovorilo CompactFlash) a niektoré profesionálne modely fotoaparátov Sony používajú formát XQD.

Občas sa tiež niektorí výrobcovia pokúsia ďalej inovovať nad rámec štandardu SD. Aktuálne preto môžete zohnať „nano“ NM kartu značky Huawei, ktorá je určená pre vybrané smartfóny tohto výrobcu. Má veľkosť ako nano SIM karta, hodí sa preto do hybridných slotov v kompatibilných dual SIM modeloch. Ale späť k SD kartám. Ako sme hovorili, trhu absolútne dominujú a tento článok ste zrejme otvorili práve kvôli nim.

Čo je to SD karta?

Kapacita: Značenie a akú zvoliť

Ľudovo sa stále používa označenie „SD karta“, ale reálne už dnes označenie doplňujú ďalšie dve písmená, ktoré značia možné rozpätie kapacity. Pôvodné pamäťové karty mali nízku maximálnu kapacitu, zodpovedajúcu svojej dobe, dnes už ich ani nekúpite. Používajú sa dve označenia:

• SDHC & microSDHC sú karty s kapacitou 4 GB – 32 GB (vrátane)

• SDXC & microSDXC sú karty s kapacitou 64 GB – 2 TB (zatiaľ)

Na trh môžu doraziť aj väčšie karty, možno sa zavedie nové označenie, ale v čase písania tohto článku sa bežne predávajú nanajvýš 512 GB pamäťové karty oboch veľkostí.

Konkrétny výber kapacity je už na vás – dosť záleží na tom, čo na kartu chcete ukladať. Všeobecne sa dá povedať, že fotografie a pesničky uložené ako kvalitné MP3 nebývajú príliš veľké, hovoríme o jednotkách MB (megabajtov). Pokiaľ teda veľkosť MP3 spriemerujeme na 7 MB, tak vedzte, že na 256 GB microSD uložíte viac ako 30 000 pesničiek. Na hudbu a fotenie mobilom teda úplne postačí aj 64 GB karta.

Akú si vybrať kapacitu pamäťovej karty

Ak chcete presúvať dáta medzi zariadeniami so slotom na SD a microSD, zaobstarajte si kartu s adaptérom v balení. S príslušným adaptérom môžete pamäťovú kartu vložiť aj do notebooku.

Prečo teda kupovať väčšiu kapacitu? Odpoveď znie „video“. Štandardom sa stalo rozlíšenie 4K (3840×2160 pixelov), ktoré je ešte štyrikrát jemnejšie a kvalitnejšie než Full HD… takže tiež zaberá viac miesta. Pri mp3 a obrázkoch sme hovorili o desiatkach tisícov kusoch, kapacitu na video najlepšie odhadneme v minútach, aj keď reálne čísla môžu byť diametrálne odlišné – záleží na množstve ďalších údajov, ako je snímková frekvencia, kódovanie… Tak či onak môžete na 256 GB kartu vtesnať cca 300 – 600 minút (5 – 10 hodín) bežne kvalitného 4K záznamu. Ak by ste si zaobstarali 64 GB kartu, klesne logicky teoretická odhadovaná celková kapacita na štvrtinu.

Jeden z odhadov, koľko rôznych dát sa zmestí na kartu určitej veľkosti, ponúka SanDisk (pozrite si tabuľku nižšie). Všimnite si, že ide vždy o kombináciu obsahu – teda hudobných albumov, fotiek a 4K videa dohromady. V praxi sa samozrejme počty líšia, ide len o odhad na základe priemerných veľkostí súborov:

Akú si vybrať kapacitu SD karty?

Záleží aj na vašich ďalších špecifických potrebách. Chcete na kartu ukladať filmy alebo niekoľko sérií seriálu? Tie môžu zabrať aj desiatky gigabajtov. Potrebujete prenášať veľké množstvo dát v rámci zamestnania (napríklad grafici alebo dizajnéri pracujú s veľkými súbormi)? V tom prípade musíte mať kariet viac, alebo investovať do väčšej kapacity.

Karty vyrábajú renomované značky, akými sú Kingston, SanDisk, Samsung, Transcend, Verbatim a ďalšie, rovnako ako niektorí výrobcovia mobilných telefónov a fotoaparátov. Nekupujte „noname“ značky, inak nie je pravdepodobné, že urobíte chybu.

Označenie a prenosová rýchlosť SD karty

Na pamäťovej karte nájdete celý rad symbolov, písmen a čísel. Značenie je trochu komplikovanejšie, ale v pár odstavcoch vám ho prehľadne vysvetlíme.

Ako vybrať pamäťovú kartu

Class

Predtým označovala trieda minimálnu rýchlosť prenosu v MB, dnes môžete tento parameter ignorovať, všetky karty sú označované ako Class 10 (logo tvorí písmeno C s vpísanou desiatkou). Dôvodom je to, že rýchlosti sú dnes spravidla vyššie než 10 MB/s.


UHS

Vysokorýchlostné pamäťové karty rozlišujú rýchlosti ešte označeniami UHS (zbernica). Čím vyššia je verzia UHS, tým vyššie sú prenosové rýchlosti, pričom teoreticky najnovšia verzia je 3, ale používané sú stále hlavne verzie 1, prípadne 2 (ako logo sa používa rímska číslica – na karte teda hľadajte I, II, prípadne III).

Karty UHS-I a UHS-II ešte môžu logom znázorňovať minimálnu rýchlosť zápisu. Účko s vpísanou jednotkou značí minimálne 10 MB/s, účko s vpísanou trojkou 30 MB/s, čo je hodnota potrebná pre nahrávanie 4K videa.

(U1 teda zodpovedá už zmienenému, naďalej neaktualizovanému označeniu Class 10.)

Ako vybrať SD kartu


 

Ako vybrať pamäťovku

Vxx (kde xx = číslo medzi 6 a 90)

Video konkrétne má vlastné značenie rýchlostí – existujú napríklad 360° kamery, 8K kamery a pod., ktorým nestačí ani rýchlosť U3 (30 MB/s). Rýchlosť sekvenčného zápisu potom musí dosahovať vyššie minimálne hodnoty. V megabajtoch ju v logu vyjadruje číslo, ktoré nasleduje za štylizovaným písmenom V.

V10 teda zodpovedá U1 a Class 10, a najlepšia súčasná hodnota je V90 = min. 90 MB/s.


 

A1 alebo A2

Posledný z údajov, ktorý sa na karte môže (ale nemusí) objavovať, je trieda aplikačného výkonu, ktorá meria rýchlosť (výkon) pri náhodnom čítaní a zápisu (nie sekvenčného), ktorý sa uvádza v IOPS (input/output operations per second, teda vstupné/výstupné operácie za sekundu). V túto chvíľu existujú buď karty triedy A1 (zápis min. 500 IOPS, čítanie min. 1 500 IOPS), alebo A2 (zápis min. 2 000 IOPS, čítanie min. 4 000 IOPS).

Pamäťová karta, ako vybrať

S kapacitou rastie obstarávania cena karty, ale gigabajt spravidla vyjde lacnejšie. Inak povedané: Dvojnásobná kapacita spravidla stojí menej než dvojnásobnú cenu.

Špeciálne požiadavky

Pokiaľ máte pre pamäťovú kartu vyslovene špecifické, profesionálne využitie, zrejme ste IT profesionál a nečítate práve všeobecný článok „Ako vybrať pamäťovú kartu“, ktorý cielime na bežných užívateľov. Napriek tomu aspoň spomenieme, že pamäťové karty – podobne ako napríklad pevné disky a SSD – existujú aj v špeciálnych variantoch s parametrami uspôsobenými na mieru netypickému prostrediu. Konkrétne ide napríklad o karty s vysokou výdržou (odolnosťou), ktoré výrobcovia spravidla označujú ako High Endurance alebo len Endurance.

Tie sa hodia napríklad do záznamových bezpečnostných kamier a iných zariadení, kde sa dáta „točia“ nepretržite. Existujú tiež fyzicky odolné karty. Aj bežná microSD toho dosť vydrží, ale zoženiete aj špeciálne priemyselné varianty, ktoré si napríklad poradia s teplotami -40 až 85 °C. Pri takýchto kartách nebýva prioritou najvyššia rýchlosť prenosu, ale hlavne spoľahlivosť.

Všeobecné tipy na záver

Logicky platí, že väčšia a rýchlejšia/výkonnejšia karta = lepšia kartaAk máte poriadny telefón a aktívne ho využívate, nemali by ste práve na pamäťovke šetriť. Moderné smartfóny napríklad natáčajú práve zmienené videá v superjemnom rozlíšení 4K nebo 8K, kde pri dlhšom zázname naskakujú gigabajty ako divé.

Podobne by bola chyba šetriť pri karte, ktorá je určená do kvalitného fotoaparátu. Zrkadlovky tiež natáčajú a fotia vo vysokých rozlíšeniach a v ešte oveľa väčšej kvalite než mobily, takže tam obzvlášť záleží nielen na kapacite, ale tiež na prenosových rýchlostiach, ktoré sme si vysvetľovali o niekoľko odstavcov vyššie (a ktoré potom oceníte aj pri rýchlejšom ukladaní snímok a pri práci s nimi).

Vyberte si správnu pamäťovú kartu

Nebudeme vám ale, samozrejme, vnucovať najdrahšie karty za každú cenu. Pokiaľ napríklad máte starší MP3 prehrávač či „neinteligentný“ telefón, môžete si zaobstarať prakticky akúkoľvek kartu – pokojne aj pomalšiu a s malou kapacitou (napr. 4 GB). Aj mp3 skladieb v najlepšej kvalite na ňu vtesnáte stovky až tisíce a výkon v tomto prípade pri prevádzke nehrá rolu. Len už potom takú kartu nevyužijete, keď si za rok miesto mp3 prehrávača kúpite smartfón za stovky eur… To už budete musieť kupovať kartu novú.

Stručne povedané – myslite vždy na to, kam je karta určená a či bude používaná v danom prístroji „navždy“ a výhradne.

Ďalšie aktuality

⚡Trendy: Nový Android 16 mieri do vašich zariadení. Aké novinky a technologické vylepšenia môžete očakávať?

⚡Trendy: Nový Android 16 mieri do vašich zariadení. Aké novinky a technologické vylepšenia môžete očakávať?

Google opäť posúva hranice mobilného zážitku a prichádza s novou verziou operačného systému Android 16, ktorý má byť ešte inteligentnejší, bezpečnejší a rýchlejší a dokonca už čoskoro vo vašich zariad...... Celý článok
Ako vybrať procesor?

Ako vybrať procesor?

Procesor je základným stavebným kameňom počítača. Vykonáva všetky zásadné operácie a jeho správny výber hrá dôležitú úlohu pri zostavení nového PC. Na to, ako vybrať ten správny procesor práve pre vás...... Celý článok
Zažite stredoveké sci-fi peklo! Doom: The Dark Ages dostal nové kulisy a je to doslova nárez

Zažite stredoveké sci-fi peklo! Doom: The Dark Ages dostal nové kulisy a je to doslova nárez

Prečo nárez? Jednou z mnohých noviniek v Doom: The Dark Ages je akási ručná štítová píla, ktorou môžete ako Doom Slayer mašírovať démonov, a dokonca proti nim vrhať ozubené kotúče. Ale to predbiehame....... Celý článok
Ako zistiť, či váš počítač umožňuje prechod na Windows 11?

Ako zistiť, či váš počítač umožňuje prechod na Windows 11?

Či váš stolný počítač alebo notebook podporuje Windows 11, zistíte najjednoduchším spôsobom pomocou aplikácie Kontrola stavu osobného počítača priamo od Microsoftu. V angličtine nájdete apku pod názvo...... Celý článok
Júl vo vašej záhrade

Júl vo vašej záhrade

Leto je v plnom prúde a my trávime na záhrade veľa voľného času. V tomto článku sa pozrieme, na čo presne sa počas júla zamerať a na čo rozhodne nezabudnúť.  Sledujte počasie a zalievajte Jú...... Celý článok